سرمایه گذاری در آگاهی از امنیت اطلاعات از طریق ایزو ۲۷۰۰۱

سرمایه-گذاری-در-آگاهی-از-امنیت-اطلاعات

ما در دنیای دیجیتالی زندگی می‌کنیم، جایی که بیشتر فعالیت‌های روزمره به صورت آنلاین انجام می‌شود. ما به صورت آنلاین کار می‌کنیم، ارتباط برقرار می‌کنیم و تعامل داریم؛ زیرا اتکای ما به امنیت سایبری به طور تصاعدی افزایش یافته است. افزایش استفاده از اینترنت فرصت‌های بیشتری را به مجرمان سایبری می‌دهد تا از آسیب‌پذیری‌های یک سازمان سوء استفاده کنند.

براساس گزارش Cybersecurity Ventures، پیش‌بینی می‌شود که هزینه‌های جرایم سایبری جهانی طی پنج سال آینده سالانه ۱۵ درصد رشد کند و تا سال ۲۰۲۵ به ۱۰٫۵ تریلیون دلار در سال برسد که از ۳ تریلیون دلار در سال ۲۰۱۵ بیشتر است. یک حمله سایبری ممکن است تأثیر زیادی بر سازمان بگذارد و باعث خسارات مالی و همچنین آسیب به اعتبار سازمان شود.

یکی از اقدامات اولیه‌ای که سازمان‌ها باید در پیشگیری از حملات سایبری انجام دهند، آموزش آگاهی از امنیت اطلاعات است. طبق گفته دانشگاه استنفورد، تقریباً ۸۸ درصد از تمام نقض‌های داده‌ها ناشی از اشتباهات کارکنان است. خطای انسانی هنوز هم نیروی محرکه اکثریت قریب به اتفاق مشکلات امنیت سایبری است.

آگاهی از امنیت اطلاعات چیست؟

آگاهی از امنیت اطلاعات بخشی در حال تکامل از امنیت اطلاعات است که هدف آن افزایش آگاهی در مورد خطرات و تهدیدهای احتمالی است که رفتار انسان را هدف قرار می‌دهد.

افراد با پیروی نکردن از رویه‌ها و سیاست‌های سازمان یا فراموش‌کردن اقدامات مهمی که باید انجام شوند، بیشتر مستعد اشتباه هستند. از این رو، انسان یکی از ضعیف ترین حلقه‌های سیستم امنیت دیجیتال سازمانی محسوب می‌شود. اینجاست که آگاهی از امنیت اطلاعات مطرح می‌شود.

فرآیند آگاهی از امنیت اطلاعات شامل آموزش کارکنان در مورد تهدیدات مختلف امنیت اطلاعات و همچنین نقاط ضعف احتمالی سازمانی است. در این راستا، کارمندان باید بهترین شیوه‌ها و رویه‌هایی برای حفظ امنیت داده‌ها بیاموزند. آگاهی از دامنه تهدیدها و عواقب عدم اقدام صحیح به حداقل‌رساندن آسیب‌پذیری‌های احتمالی سازمان کمک می‌کند.

چرا در آموزش آگاهی از امنیت اطلاعات سرمایه‌گذاری کنیم؟

بخش اساسی یک سازمان کارکنان آن هستند که با عملیات روزانه سازمان از طریق برخورد با مشتریان و مدیریت داده‌ها و غیره سروکار دارند. کارکنان آگاه و آموزش‌دیده در مورد امنیت اطلاعات خطر کمتری برای امنیت کلی یک سازمان دارند.

کاهش خطرات اطلاعاتی به معنای خسارات مالی کمتر ناشی از جرایم سایبری است. در این راستا، بودجه تخصیص‌یافته برای آموزش آگاهی از امنیت اطلاعات برای کارکنان، اساساً بازگشت سرمایه است.

با در نظر گرفتن این موضوع، یک پرسنل آگاه از امنیت، احتمال وقوع یک نقض امنیتی را کاهش می‌دهد.

فرهنگ‌سازی امنیت

امروزه فرهنگ امنیت به عنوان یکی از مهمترین جنبه‌های یک سازمان شناخته می‌شود. با آگاهی از امنیت اطلاعات، سازمان‌ها در مسیر درستی حرکت می‌کنند.

در این راستا، سیستم مدیریت امنیت اطلاعات ایزو ۲۷۰۰۱ به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کند تا فرهنگ امنیت را نظارت و توسعه دهند و کارکنان سازمان را به اولین خط دفاعی تبدیل کنند.

شهرت سازمان را افزایش دهید

مصرف‌کنندگان می‌خواهند احساس امنیت کنند. از این نظر، سازمان‌هایی که امنیت را تضمین می‌کنند، قادر خواهند بود اعتماد مشتریان را ایجاد کنند. به این ترتیب، پرسنل آموزش‌دیده تاثیر زیادی در انجام تجارت خواهند داشت.

رعایت قوانین و مقررات

با افزایش تعداد قوانین و مقررات در سراسر جهان، انطباق برای سازمان‌ها بسیار مهم شده است.

قوانین و مقررات خاص صنایع خاصی را می‌طلبد تا آموزش های آگاهی امنیتی را اجرا کنند. به این ترتیب، سازمان‌هایی که آن را اجرا می‌کنند، ایمن‌تر می شوند و همچنین الزامات نظارتی را در صورت لزوم برآورده می‌کنند.

ایزو ۲۷۰۰۱ دستورالعمل‌ها و بهترین روش‌ها را ارائه می‌کند که باید به آن‌ها توجه کرد و اطمینان می‌دهد که شما قادر خواهید بود اطلاعات را در سازمان به درستی مدیریت کنید. در نهایت، اخذ ایزو ۲۷۰۰۱ به شما کمک می‌کند تا سیستم مدیریت امنیت اطلاعات را در سازمان ایجاد، پیاده‌سازی، حفظ و بهبود مستمر کنید.

اجرای آموزش آگاهی از امنیت اطلاعات

هنگام تصمیم‌گیری برای اجرای یک برنامه آموزشی آگاهی امنیت اطلاعات در سازمان باید نکات زیر را در نظر گرفت:

الزامات را شناسایی کنید

با توجه به اینکه سازمان‌های مختلف در صنایع مختلف فعالیت می‌کنند، رویکرد یکتا همیشه مناسب نیست. از این رو، برای یک آموزش موفقیت‌آمیز آگاهی از امنیت اطلاعات، ابتدا باید الزامات قابل اجرا را در نظر بگیرید و سپس آموزش را بر اساس آن تنظیم کنید.

معیارهای موفقیت را تعریف کنید

در مرحله برنامه‌ریزی، باید توانایی‌های کارکنان خود را در نظر بگیرید و از موفقیت‌آمیزبودن برنامه آموزشی اطمینان حاصل کنید. افزون‌براین، شما باید تصمیم بگیرید که چگونه موفقیت سازمان بسنجید، به این معنی که باید در مورد معیارهایی که استفاده می‌کنید تصمیم بگیرید و همچنین قبل از شروع پروژه یک معیار تعیین کنید.

یک فرآیند در حال انجام را در نظر بگیرید

برای اطمینان از موفقیت و حفظ فرهنگ امنیتی در سازمان، برنامه آگاهی از امنیت اطلاعات باید یک فرآیند مداوم باشد و با به‌روزرسانی منظم در طول سال تقویت شود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم نیز در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو به‌ویژه ایزو ۲۷۰۰۱ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!