ایزو ۱۰۰۱۸ – راهنمایی برای مشارکت و صلاحیت کارکنان

تعهد شغلی
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

همه‌ی ما در تمام جنبه‌های زندگی چه درحال تصمیم‌گیری برای خرید محصول با پیدا کردن شغلی جدید باشیم، به کیفیت اهمیت می‌دهیم. داشتن بیشترین ارزش در تصمیمات مهم است. با گزینه‌های بسیار زیادی که در بازار جهانی امروز می‌توان انتخاب کرد، کیفیت به عاملی تعیین‌کننده در بیشتر جنبه‌های زندگی تبدیل شده است. برای سازمان‌ها، مشارکت افراد از طریق ایزو ۱۰۰۱۸ (ISO 10018:2020) برای دستیابی به کیفیت ضروری است.

فرهنگ کار با کیفیت از طریق مشارکت افراد

هنگام جستجوی شغل، انتخاب محل کار با افراد متعهد مهم است، زیرا طبق گزارشی داشتن یک تیم کاری بسیار متعهد، سودآوری را تا ۲۱ درصد افزایش می‌دهد. اگر این درصد به اندازه کافی قانع کننده نباشد، کارمندان غیرمتخصص در نهایت تا ۵۵۰ میلیارد دلار در سال برای شرکت های آمریکایی ضرر می‌رسانند. بهبود محیط کار با مدیریت کیفیت می‌تواند دارایی بزرگی برای یک سازمان باشد.

چهار عاملی که می توانند به یک فرهنگ کاری با کیفیت کمک کنند عبارتند از: تأکید رهبری، اعتبار فردی، مشارکت همتایان و مالکیت کارکنان بر مسائل کیفیت. رهبری توسط مدیران اجرایی و کارکنان ارشد می تواند بسیار تأثیرگذار باشد و می تواند دیدگاه سایر کارکنان را تغییر دهد.

ایزو ۹۰۰۱ و محیط کاری مفید و مثبت

ISO 9001:2015 دستورالعمل‌هایی برای اجرای رهبری موثرتر برای شرکت‌هایی دارد که برای مدیریت کیفیت تلاش می‌کنند. ایزو ۹۰۰۱ به جنبه‌های دیگر و همچنین عوامل اعتبار فردی، مشارکت همتایان و مالکیت کارکنان اشاره می‌کند. استراتژی‌های رهبری تأثیرگذار می‌تواند شامل ترویج استفاده از تفکر مبتنی بر ریسک، ارتباطات باز و درگیر کردن و حمایت از افراد در شرکت باشد. در حالی که مدیریت کیفیت برای شرکت ها می‌تواند همانطور که قبلاً در مورد آن صحبت شد مزایای مالی داشته باشد، همچنین می‌تواند تأثیر مثبتی بر محیط کار و رفاه کارکنان داشته باشد.

ایزو ۱۰۰۱۸:۲۰۲۰ چیست؟

ایزو ۱۰۰۱۸ – مدیریت کیفیت – راهنمایی برای مشارکت افراد به کیفیتی که همه ما برای سازمان‌های خود به دنبال آن هستیم، می‌پردازد. ایزو ۱۰۰۱۸ بیان می‌کند که مشارکت افراد تعهد عاطفی است که نسبت به سازمان و اهداف آن دارند. زمانی که افراد فقط برای دستمزد یا ارتقاء شغلی کار نمی‌کنند، بلکه برای اهداف واقعی شرکت کار می‌کنند، سازمان پیشرفت می‌کند.

وجود نیروی کاری که مشتاق کسب و کار است، همدلی با سایر کارکنان را نشان می‌دهد و می‌تواند تأثیر مثبت زیادی بر شرکت داشته باشد. بهره وری، خلاقیت و مشارکت، زمانی قابل دستیابی‌تر است که مدیریت کیفیت اجرا شود و این امر می‌تواند منجربه سازمانی سودآورتر و موفق‌تر شود.

چگونه می توان ایزو ۱۰۰۱۸ را پیاده سازی کرد؟

به طور کلی، این استاندارد دستورالعمل‌هایی را برای شرکت‌ها ارائه می‌دهد تا به تشویق یا افزایش این تعامل برای افراد در سازمان با هر اندازه، نوع یا فعالیتی کمک کند. این استاندارد برنامه‌ریزی و استراتژی مدیریت کیفیت و همچنین موضوعات خاصی مانند رهبری، شایستگی، بهبود و موارد دیگر را پوشش می‌دهد. مزایای احتمالی بسیاری وجود دارد که می توان از ایزو ۱۰۰۱۸ درصورت استفاده کامل از آن بهره برد.

تغییرات در نسخه ۲۰۲۰ ایزو ۱۰۰۱۸

به‌طور کلی، نسخه ۲۰۲۰ ایزو ۱۰۰۱۸ همان نسخه‌ی ۲۰۱۲ را بازبینی می‌کند. تغییرات اصلی بیان شده توسط ایزو در نسخه فعلی (۲۰۱۸) عبارتند از:

  • مشارکت کارکنان به تعهد شغلی تغییر پیدا کرده است.
  • بندهای مختلف با موارد موجود در ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ مرتبط شده اند.
  • بخش کوچکتری به توانمندی و مهارت اختصاص داده شده؛ زیرا به ایزو اصلاح شده ۱۰۰۱۵:۲۰۱۹ منتقل شده است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو مطابق با کسب‌ و کار خود می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. افزون‌براین می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!