ایزو ۱۱۶۰۷ – استاندارد بسته‌بندی دستگاه‌های پزشکی

ایزو 11607

ایزو ۱۱۶۰۷، یک استاندارد بین‌المللی است که توسط سازمان بین‌المللی استانداردها (ISO) تعیین و تدوین شده است. این استاندارد مشخصات و الزامات لازم برای بسته‌بندی صحیح و ایمن را تعیین می‌کند و آن‌را را به بسته‌بندی دستگاه‌های پزشکی اختصاص داده‌اند.

در حوزه پزشکی، بسته‌بندی صحیح و ایمن دستگاه‌های پزشکی بسیار اهمیت دارد. استانداردهای بسته‌بندی مطابق با مقررات و دستورالعمل‌های بین‌المللی موجب حفاظت از کیفیت و ایمنی این دستگاه‌ها می‌شوند. سازمان ISO، ایزو ۱۱۶۰۷ را به‌عنوان یکی از استانداردهای معتبر برای بسته‌بندی دستگاه‌های پزشکی معرفی کرده است.

اهمیت ایزو ۱۱۶۰۷

بسته‌بندی صحیح دستگاه‌های پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است. استانداردهایی مانند ایزو ۱۱۶۰۷ به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان این دستگاه‌ها کمک می‌کنند تا بسته‌بندی‌هایی با کیفیت بالا و استاندارد را فراهم کنند. این استاندارد به وسیله تعیین الزامات دقیق و دستورالعمل‌های کاربردی، به تضمین حفاظت از محتوای دستگاه و جلوگیری از ورود عوامل آلودگی به دستگاه‌ها کمک می‌کند.

محتوای استاندارد ایزو ۱۱۶۰۷

ایزو ۱۱۶۰۷ موارد متنوعی را شامل می‌شود که باید در بسته‌بندی دستگاه‌های پزشکی رعایت کنید. برخی از این موارد را در ادامه بررسی می‌کنیم:

  • تعریف واژگان: متن استاندارد، واژگان و اصطلاحات مرتبط با بسته‌بندی دستگاه‌های پزشکی را به‌طور کامل شرح می‌دهد.
  • الزامات بسته‌بندی: الزامات کلی و معیارهایی که برای بسته‌بندی تجهیزات پزشکی باید رعایت کنید را به‌طور کامل بررسی می‌کند. از جمله مواردی که این بخش به مواردی مثل مواد بسته‌بندی، طراحی بسته‌بندی، روش‌های بسته‌بندی و شرایط نگهداری می‌پردازد.
  • انتخاب مواد بسته‌بندی: ایزو ۱۱۶۰۷ الزامات مربوط به انتخاب مواد بسته‌بندی، شرایط استفاده و روش‌های تست آنها را شرح می‌دهد.
  • طراحی بسته‌بندی: متن استاندارد، دستورالعمل‌ها و الزاماتی که در طراحی بسته‌بندی باید رعایت کنید را مرور می‌کند. از جمله مواردی که در طراحی بسته‌بندی باید مد نظر قرار دهید، محافظت از دستگاه در برابر آلودگی، مقاومت در برابر تغییرات محیطی، و دسترسی آسان به دستگاه است.
  • روش‌های بسته‌بندی: روش‌های مختلف بسته‌بندی دستگاه‌های پزشکی و مشخصات لازم برای هر روش را بررسی می‌کند.
  • آزمون‌های فیزیکی: روش‌های آزمون فیزیکی را برای اعتبارسنجی بسته‌بندی تجهیزات پزشکی تشریح می‌کند. این آزمون‌ها شامل آزمون مقاومت به ضربه، مقاومت به فشار، مقاومت به حرارت و مقاومت به رطوبت است.
  • آزمون‌های بیولوژیکی: آزمون‌های بیولوژیکی برای اعتبارسنجی بسته‌بندی تجهیزات پزشکی را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آزمون‌ها شامل آزمون مقاومت به عوامل آلودگی بیولوژیکی مانند باکتری‌ها و قارچ‌ها است.
  • مستندسازی: در این بخش، نحوه مستندسازی تست‌ها و نتایج برای اعتبارسنجی بسته‌بندی تجهیزات پزشکی را شرح می‌دهد.

دستگاه‌های پزشکی


چرا به ایزو ۱۱۶۰۷ نیاز داریم؟

به طور کلی، استاندارد ایزو ۱۱۶۰۷ به دلایل ایمنی، کیفیت، حفظ اعتماد و رعایت الزامات قانونی، یک استاندارد بسیار ضروری برای بسته‌بندی تجهیزات پزشکی است. استفاده از این استاندارد بین‌المللی برای بسته‌بندی تجهیزات پزشکی، به دلایل زیر بسیار ضروری است:

۱. حفاظت از تجهیزات پزشکی: استفاده از بسته‌بندی صحیح و استاندارد باعث حفاظت و حفظ کیفیت تجهیزات پزشکی می‌شود. این استاندارد الزامات دقیقی را برای بسته‌بندی تجهیزات پزشکی تعیین می‌کند که در جلوگیری از آلودگی، خرابی، یا تغییرات غیرمطلوب در کیفیت تجهیزات موثر است.

۲. جلوگیری از آلودگی: استفاده از بسته‌بندی استاندارد به معنای جلوگیری از ورود عوامل آلودگی به داخل تجهیزات پزشکی است. این استاندارد مشخصات لازم را برای بسته‌بندی به نحوی تعیین می‌کند که احتمال ورود عوامل آلودگی به تجهیزات به حداقل رسیده و ایمنی بیشتری فراهم می‌شود.

۳. حفظ اعتبار و اعتماد: استفاده از استاندارد ایزو ۱۱۶۰۷ باعث حفظ اعتبار و اعتماد در مورد تجهیزات پزشکی می‌شود. تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان تجهیزات پزشکی که این استاندارد را رعایت می‌کنند، بهترین استانداردهای بسته‌بندی را به بازار عرضه می‌کنند و نشان می‌دهند که از کیفیت و ایمنی تجهیزات خود اطمینان دارند.

۴. الزامات قانونی و مقررات: در بسیاری از کشورها و مناطق، رعایت استانداردهای بسته‌بندی تجهیزات پزشکی الزام قانونی است. استفاده از استاندارد ایزو ۱۱۶۰۷ به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان کمک می‌کند تا با رعایت این الزامات قانونی، به وسیله بسته‌بندی صحیح و استاندارد، بازار پزشکی را به خوبی پوشش دهند.


جمع‌بندی

استاندارد ایزو ۱۱۶۰۷ یک استاندارد بین‌المللی است که به تست اعتبار سنجی بسته‌بندی تجهیزات پزشکی می‌پردازد. این استاندارد توسط سازمان بین‌المللی استانداردها (ISO) تعیین و تدوین شده است و اصول و الزاماتی را برای بسته‌بندی صحیح و ایمن تجهیزات پزشکی تعیین می‌کند.

بسته‌بندی صحیح و استاندارد تجهیزات پزشکی امری بسیار حائز اهمیت است. یکی از استانداردهای قابل اعتماد در این حوزه است که با تعیین الزامات دقیق، به تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان دستگاه‌های پزشکی کمک می‌کند تا بسته‌بندی‌هایی با کیفیت و ایمن را به بازار عرضه کنند و در نهایت به حفظ سلامت و ایمنی بیماران کمک کند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!