ایزو ۱۲۸ ویژه مستندات فنی محصول (TPD)

ایزو 128

ایزو ۱۲۸ را ویژه «مستندات فنی محصول (TPD) – اصول کلی نمایندگی» تدوین و آخرین بار در سال ۲۰۲۰ به‌روزرسانی کردند. این استاندارد مطابق زیر در سه نوبت بازنگری شده است:

نقشه‌‌های فنی – اصول کلی ارائه – ISO 128:1982

نقشه‌‌های فنی – اصول کلی ارائه – قسمت ۱: مقدمه و نمایه – ISO 128-1:2003

مستندات فنی محصول (TPD) – اصول کلی نمایندگی – قسمت ۱: مقدمه و الزامات اساسی ISO 128-1:2020


ایزو ۲۰۰۳: ۱۲۸ نقشه‌‌های فنی – اصول کلی ارائه – قسمت ۱: مقدمه و نمایه

ورژن ۲۰۰۳ ایزو ۱۲۸ قوانین کلی را برای اجرای نقشه‌‌های فنی و ارائه ساختار و شاخصی برای سایر بخش‌‌های این استاندارد ارائه می‌دهد. این استاندارد در مجموع نمایش گرافیکی اشیاء را در نقشه‌های فنی با هدف تسهیل تبادل بین‌المللی اطلاعات در‌مورد نقشه‌ها و اطمینان از یکنواختی آن‌ها در یک سیستم جامع مرتبط با چندین عملکرد فنی مشخص می‌کند.

این ورژن برای انواع نقشه‌های فنی، از جمله نقشه‌های مورد استفاده در مهندسی مکانیک و ساخت‌وساز (معماری، مهندسی عمران، کشتی‌سازی و غیره) به‌صورت دستی و مبتنی بر کامپیوتر قابل‌اجرا است ولی برای مدل‌های سه‌بعدی CAD عملی نیست.


ایزو ۲۰۲۰: ۱۲۸ – مستندات فنی محصول (TPD) – اصول کلی نمایندگی – قسمت ۱: مقدمه و الزامات اساسی

ورژن ۲۰۲۰ از ایزو ۱۲۸ قوانین کلی را برای اجرای نقشه‌های فنی (دو‎بعدی و سه‌بعدی) و همچنین ارائه ساختار سایر قسمت‌‌های سری ایزو ۱۲۸ ارائه می‌دهد. این استاندارد برای نقشه‌کشی فنی در زمینه‌‌های مهندسی مکانیک، ساخت‌وساز، معماری، کشتی‌سازی و هر دو نوع نقشه‌‌های فنی دستی و کامپیوتری قابل استفاده است.

برای اهداف این سند، اصطلاح «نقشه فنی» باید به گسترده‌ترین معنای ممکن تفسیر شود، که شامل کل بسته اسنادی است که محصول را مشخص می‌کند.

بررسی اجمالی

کمیته فنی ISO/TC 10 (مستندات فنی محصول) ایزو ۱۲۸ را با همکاری کمیته فنی استانداردسازی اروپا تدوین کرده است. این ویرایش را از لحاظ فنی بازنگری و جایگزین ISO 128-1:2003 کردند. تغییرات اصلی نسبت به نسخه قبلی به شرح زیر است:

  • شاخص به ISO 128-100 منتقل شده است.
  • مراجع برای اشاره به بخش ‌های تجدید‌نظر‌شده سری ایزو ۱۲۸ به روز شده‌اند.

چرا ایزو ۱۲۸ مهم است؟

در کل ایزو ۱۲۸ نمایش گرافیکی اشیاء را بر‌روی نقشه‌‌های فنی با هدف تسهیل تبادل بین‌المللی اطلاعات در مورد نقشه‌ها و اطمینان از یکنواختی آن‌ها در یک سیستم جامع مربوط به چندین عملکرد فنی مشخص می‌کند.

ایزو ۱۲۸ چند قسمت دارد؟

از سال ۲۰۰۳ این استاندارد شامل پانزده قسمت است که بین سال ‌های ۱۹۹۶ و ۲۰۰۳ آغاز شد. این استاندارد با خلاصه‌ای از قوانین کلی برای اجرا و ساختار نقشه‌های فنی شروع می‌شود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!