جدیدترین ویرایش ایزو ۱۷۰۰۰:۲۰۲۰- ارزیابی انطباق – واژگان و اصول کلی

جدیدترین - آخرین نسخه ایزو 17000 ویرایش 2020

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


تعریف ارزیابی انطباق

ارزیابی انطباق شامل مجموعه فرایندهایی است که نشان می دهد محصول، خدمات یا سیستم شما مطابق با الزامات استاندارد است.

انجام فرآیند ارزیابی انطباق دارای چندین مزیت است:

  • موجب افزایش اطمینان در مصرف کنندگان و سایر ذینفعان می شود.
  • یک مزیت رقابتی به شرکت شما می بخشد.
  • ارزیابی انطباق کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که شرایط بهداشتی، ایمنی و یا شرایط محیطی رعایت می شوند.

ایزو ۱۷۰۰۰:۲۰۲۰ چیست؟

ایزو ۱۷۰۰۰، استاندارد بین المللی اصطلاحات و تعاریف عمومی مربوط به ارزیابی انطباق (از جمله اعتبار سنجی ارگانهای ارزیابی انطباق) می باشد و استفاده از ارزیابی انطباق را برای تسهیل تجارت مشخص می کند. شرح رویکرد عملکردی برای ارزیابی انطباق به عنوان کمک دیگری برای درک در بین کاربران ارزیابی انطباق، ارگانهای ارزیابی انطباق و نهادهای اعتباربخشی آنها، در هر دو محیط داوطلبانه و نظارتی گنجانده شده است.

شان مک کورتین،  مدیر امور مربوط به مصرف‌کنندگان در کمیته ارزیابی انطباق (CASCO) می‌گوید: ایزو ۱۷۰۰۰:۲۰۲۰، نه تنها مفاهیم و اصطلاحات جدیدی ارائه می‌دهد، بلکه منعکس‌کننده تغییر حالات کسب‌وکار در این بخش است، و واژگان را با اصول مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۰ و سایر استانداردهای ارزیابی انطباق می‌دهد.

گواهینامه ایزو ۱۷۰۰۰ قرار نیست واژگان را برای کلیه مفاهیمی که در توصیف فعالیت های خاص مورد استفاده قرار گیرد، ارائه دهد. اصطلاحات و تعاریف، فقط در مواردی ارائه می شود که مفهوم تعریف شده از استفاده عمومی زبان از این اصطلاح قابل درک نباشد یا در جایی تعریف استاندارد موجود قابل استفاده نباشد.

استاندارد ایزو ۱۷۰۰۰، اخیراً مورد بازنگری قرار گرفته است تا اصطلاحات و تعاریف جدیدی را در بر بگیرد، تا مطابق با نسخه به روز شده ایزو ۹۰۰۰، سیستم های مدیریت کیفیت – اصول و واژگان، و به طور کلی منعکس کننده تغییرات فناوری یا سایر تغییرات در بخش ارزیابی انطباق باشد. همچنین شرایط دیگری را شامل می شود که در استانداردهای جدید مربوط به این حوزه فعالیت گنجانده شده است.

چه چیزی در گواهینامه ایزو ۱۷۰۰۰:۲۰۲۰ جدید تغییر کرده است؟

چاپ اول این استاندارد در سال ۲۰۰۴ منتشر شد. ایزو ۱۷۰۰۰ به عنوان چارچوبی مداوم  می باشد که در آن می توان مفاهیم خاص تری را با مناسب ترین اصطلاحات تعریف کرد و محتویاتی را که قبلاً در راهنمای ISO / IEC 2 یافت شده بود، منتشر کرد. به ویژه، Annex B (ضمیمه B) ، اصطلاحات مرتبط تعریف شده در سایر استانداردهای ارزیابی انطباق، گسترش یافته است. اصطلاح “محصول” از ISO / IEC FDIS 17000: 2020 حذف شد و به ضمیمه B اضافه شد. ضمیمه A نیز مورد تجدید نظر و ویرایش قرار گرفت. علاوه بر این، چندین اصطلاح جدید به ISO / IEC FDIS 17000: 2020 اضافه شده است. در نهایت، اصول کلی ارزیابی انطباق و شرح رویکرد عملکردی برای ارزیابی انطباق، در ضمیمه Annex A) A) ارائه شده است.

پیش نویس نهایی یک استاندارد بین المللی چیست؟

هنگامی که استاندارد ایزو در توسعه و تغییرات فنی، پس از نظرات در مرحله پیش نویس استاندارد بین‌المللی (DIS) قرار می گیرد، مرحله FDIS  اجباری می‌شود. طبق سازمان بین المللی ایزو: “پیش نویس استاندارد بین المللی نهایی (FDIS) توسط مدیر کمیته به دبیرخانه ISO/ دبیرخانه مرکزی (ISO / CS) ارسال می شود. FDIS سپس برای رأی گیری ۸ هفته ای به کلیه اعضای ایزو ارسال می شود. در صورتی که دو سوم اعضای فعال، TC / SC موافق باشند و بیشتر از یک چهارم از کل آراء منفی نباشد، استاندارد تصویب می شود.

اخذ ایزو در محیطی امن

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مشاوره، پیاده سازی ایزو ۱۷۰۰۰:۲۰۲۰ با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می توانید فرم دریافت ایزو را تکمیل نمایید تا مشاورین مجرب ایزو سیستم با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!