ایزو ۲۲۰۰۰ برای شرکت‌های برگزاری مراسم و رویدادها

ایزو-۲۲۰۰۰-برای-شرکت-‌های-برگزاری-مراسم

مدیریت رویداد به استفاده از تکنیک‌های مدیریت پروژه برای برگزاری مراسم، رویدادها یا جلسات در مقیاس بزرگ مانند جشنواره‌ها، کنفرانس‌ها، مراسم و کنسرت‌ها اطلاق می‌گردد. روند برنامه‌ریزی و هماهنگی این رویدادها که معمولاً تحت عنوان برنامه‌ریزی مراسم نام دارد، می‌تواند شامل بودجه‌بندی، برنامه‌ریزی، انتخاب محل، کسب مجوزهای لازم، هماهنگی حمل‌ونقل، تنظیم سخنرانان یا هنرمندان، تنظیم دکور، امنیت رویداد، پذیرایی و هماهنگی با فروشندگان شخص ثالث باشد.

ایزو ۲۲۰۰۰ مجموعه‌ای از الزامات را برای یک سیستم مدیریت ایمنی غذا (FSMS) فراهم می‌کند. افزون‌براین، برای ارائه یک استاندارد جهانی شناخته‌شده برای ایمنی مواد غذایی توسعه یافته است.

ایزو ۲۲۰۰۰ مختص تولید مواد غذایی نیست. این استاندارد را می‌توان در هر مرحله از زنجیره تامین مواد غذایی، از جمله ذخیره‌سازی، توزیع، خرده‌فروشی و پذیرایی انبوه اخذ کرد.

وقتی نوبت به پذیرایی انبوه می‌رسد، مدیریت رویداد می‌تواند یک زمینه پیچیده باشد و مدیران HACCP در این بخش با مسائل لجستیکی روبرو هستند که کاملاً با مواردی که در تولید یا پردازش با آن مواجه هستند متفاوت است. محصولات در معرض خطر، فشار زمانی و کارکنان موقتی عوارض بیشتری را ایجاد می‌کنند.

در نتیجه، ISO 22000 راهی عالی برای مدیریت فرآیندهای پیچیده‌ای است که شرکت های مدیریت رویداد ملزم به رعایت آن هستند.

مستندسازی سیستم ایمنی مواد غذایی

شرکت‌های مدیریت رویداد موظفند نشان دهند که یک سیستم ایمنی مواد غذایی مستند ایجاد کرده‌اند، خطرات را از طریق یک طرح تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP) شناسایی کرده‌اند و این سیستم به‌طور موثر نظارت و سنجش می‌شود.

شرکت‌های مدیریت رویداد اغلب «فروشگاه‌های واحد» هستند که خدمات کاملی را برای رویدادهایی مانند جشنواره‌ها، عروسی‌ها، معرفی محصولات، کنسرت‌ها و رویدادهای ورزشی ارائه می‌کنند. اغلب، آنها در یک رویداد به تعداد بسیار زیادی از مردم غذا می‌دهند.

از دست‌دادن کنترل‌های کلیدی مانند زمان نگهداری و نگهداری مواد غذایی در سردخانه، نظافت نامناسب و حتی استفاده از تجهیزات و مواد نامناسب پذیرایی، اغلب علت حوادث پرمخاطب ایمنی غذایی و مسمومیت غذایی بوده است.

ضروری است هر سرویسی که نیاز به جابجایی مواد غذایی دارد به شیوه ای ایمن و کارآمد انجام شود و این فرآیند به گونه‌ای طراحی شده باشد که اطمینان حاصل شود غذای ارائه‌شده برای مصرف ایمن است.

ایزو ۲۲۰۰۰ و برنامه‌های HACCP

یک سیستم مدیریت مواد غذایی مانند ایزو ۲۲۰۰۰، همراه با طرح HACCP، می‌تواند اعتماد مشتریان را نسبت به سطح خدمات افزایش دهد. تهیه یک برنامه HACCP برای تجارتی پیچیده مانند مدیریت رویداد آسان نیست و اخذ گواهینامه با ریسک‌ها و تغییرات بسیار برای در نظر گرفتن و کنترل می‌تواند دشوار باشد. با‌این‌حال، شیوع مسمومیت غذایی در هر کارکردی باعث از بین رفتن کسب‌وکار می‌شود و تهدیدی واقعی برای خود شرکت خواهد بود.

محیط کار و زیرساخت باید برای تولید محصولات ایمن کافی باشد، بنابراین بسیار مهم است که طرح HACCP شامل موارد زیر باشد:

  • اطلاعات مکان از جمله چیدمان و تجهیزات آشپزخانه
  • تأیید مواد اولیه
  • کنترل آلودگی متقابل در مناطق آماده‌سازی
  • کنترل حمل و نقل مواد غذایی در اطراف مکان

و همچنین بسیاری از عوامل دیگر نیز وجود دارد.

تجزیه و تحلیل خطر

تجزیه و تحلیل خطر امکان شناسایی خطرات را فراهم می‌کند. اقدامات کنترلی مرتبط که برنامه HACCP متعاقباً به آن نیاز دارد، برای کاهش یا حذف همه آن خطرات استفاده خواهد شد. تمام خطرات شناسایی‌شده باید با استفاده از کنترل‌ها حذف یا به سطوح قابل قبول کاهش یابد.

طرح HACCP باید شامل اقدامات برنامه‌ریزی شده باشد و باید تعیین کند که کدام محصولات ممکن است تحت تأثیر قرار گرفته باشند، چگونه محصولات کنترل شوند و چگونه فرآیند‌ها یا سیستم باید درست شوند.

با توجه به پیچیدگی صنعت و اهمیت حیاتی ایمنی مواد غذایی، اخذ گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ یک راه حل ایده‌آل برای هر شرکت مدیریت رویدادی خواهد بود که به دنبال ارائه‌ی تضمین ایمنی به مشتریان خود است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!