ISO 22000:2018 ویرایش جدید ایزو ۲۲۰۰۰ ( سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی ) منتشر شد

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


لزوم پیاده سازی و اخذ گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ ( سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی )

با وجود بیش از دویست بیماری که از طریق زنجیره غذایی گسترش می یابد، روشن است که تولید غذاهای سالم و پایدار، یکی از بزرگترین چالش های ماست. جهانی سازی تجارت مواد غذایی ایمنی غذا را پیچیده تر می کند و نسخه جدید ایزو  ۲۲۰۰۰دررابطه با سیستم های مدیریت ایمنی غذا واکنشی به موقع را ارائه می دهد.

ایمنی غذا در مورد پیشگیری، از بین بردن و کنترل خطرات مواد غذایی از محل تولید تا زمان مصرف است. از آنجا که ممکن است خطرات ایمنی مواد غذایی در هر مرحله از فرایند نمایان شوند ، هر شرکتی در زنجیره تامین مواد غذایی باید خطرهای احتمالی را کنترل کند. در واقع، ایمنی مواد غذایی تنها می تواند از طریق تلاش های مشترک همه احزاب: دولت ها، تولید کنندگان، خرده فروشان و مصرف کنندگان نهایی حفظ شود.

ISO 22000:2018 ویرایش جدید ایزو ۲۲۰۰۰ ( سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی )

استاندارد ISO 22000: 2018، سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی – الزامات سازمان‌ها در زنجیره مواد غذایی، با تمرکز بر همه سازمان‌های مرتبط با صنایع خوراک و تغذیه ، صرف‌نظر از اندازه یا بخش، سیستم مدیریت ایمنی غذا را به یک روند بهبود مستمر تبدیل می‌کند. این استاندارد با کمک به شناسایی، پیش‌گیری و کاهش خطرات ناشی از مواد غذایی در زنجیره خوراک و تغذیه، یک رویکرد پیش‌گیرانه برای امنیت مواد غذایی اتخاذ میکند.

در نسخه جدید ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸ (ISO 22000:2018) چه چیزهایی نغییر کرده است؟

نسخه جدید این استاندارد، برای هزاران شرکتی که در سراسر جهان از آن استفاده کرده‌اند ، شفافیت به ارمغان آورده‌است. آخرین پیشرفت‌ها عبارتند از:

  • تصویب ساختار سطح بالا مشترک برای تمام استانداردهای سیستم مدیریت ایزو، تسهیل سازماندهی به منظور ترکیب ISO 22000 با دیگر سیستم های مدیریت (مانند ISO 9001 یا ISO 14001 ) در یک زمان معین
  • رویکرد جدید به خطر – به عنوان یک مفهوم حیاتی در تجارت مواد غذایی – که خطر در سطح عملیاتی و سطح کسب‌وکار سیستم مدیریت را از هم متمایز می کند.
  • پیوندهای قوی با Codex Alimentarius، گروه غذایی سازمان ملل متحد که دستورالعمل های ایمنی غذا را برای دولت ها توسعه می دهد

استاندارد جدید ، یک کنترل پویا برای خطرات ایمنی مواد غذایی ارایه می‌دهد که ترکیبی از کلیه عناصر کلیدی شناخته شده زیر است:

ارتباطات تعاملی، مدیریت سیستم‌ها، برنامه‌های پیش نیاز (PRP) و اصول تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی (HACCP).

Jacob Faergemand، رئیس کمیته فنی ISO / TC 34، محصولات غذایی، کمیته فرعی ۱۷، سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی، که این استاندارد را توسعه داده است، می گوید: “برای رفع نیازهای بازار در رابطه با ایمنی مواد غذایی، ایزو ۲۲۰۰۰ توسط ذینفعانی که در سازمان های ایمنی مواد غذایی درگیر هستند ایجاد می شود: حکومتداری، مصرف کنندگان، مشاوره، صنعت و تحقیقات. هنگامی که یک سیستم مدیریت ایمنی مواد غذایی توسط کاربران ISO 22000 توسعه یابد، شما اطمینان حاصل می کنید که نیازهای بازار تامین می شود. ”

استاندارد ISO 22000:2018  جایگزین ISO 22000:2005 شده‌است. سازمان های تایید شده طبق استاندارد قبلی برای انتقال به نسخه جدید، از تاریخ انتشار سه سال فرصت دارند.

گستره کاربرد ایزو ۲۲۰۰۰ ویرایش ۲۰۱۸

استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ که یک استاندارد ویژه مدیریت ایمنی مواد غذایی است صرفا به محل تولید مواد غذایی نمی پردازد بلکه کلیه زنجیره تامین مواد غذایی را مورد پایش و مدیریت قرار می دهد.

استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸ برای تمام شرکت هایی که به نوعی در فرایند تولید غذا نقش دارند نیز قابل اجرا و صدور گواهینامه است مثلا شرکت های حمل و نقل مواد غذایی ، شرکت های تولید سموم و آفت کش های کشاورزی ، شرکت های تولید مقوا و بسته بندی مواد غذایی و … می توانند استاندارد ISO 22000:2018 را اجرایی و گواهینامه آن را از مراکز معتبر نظیر ایزوسیستم دریافت نمایند.

نحوه دریافت گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ ورژن ۲۰۱۸

همانطور که ذکر شد از زمان ارائه نسخه جدید استاندارد ایزو ۲۲۰۰۰ یعنی ورژن ۲۰۱۸ آن تا ۳ سال به شرکت هایی که نسخه قبلی آن ( ISO 22000:2005 ) را دارند فرصت داده می شود تا اقدام به دریافت گواهینامه جدید نمایند.

ایزوسیستم به عنوان اولین و معتبرترین سامانه آنلاین ثبت درخواست و صدور گواهینامه ای ایزو آماده پیاده سازی و صدور گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰:۲۰۱۸ ویژه کلیه سازمان ها و شرکت های فعال در زنجیره مواد غذایی می باشد.

جهت دریافت گواهینامه ایزو ۲۲۰۰۰ و سایر استانداردهای مورد نیاز تنها کافیست اینجا کلیک و فرم مربوطه را پر کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

همچنین می توانید از اینجا اعتبارات و مجوزهای ایزوسیستم و به همراه نمونه رضایت نامه مشتریان را مشاهده کنید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!