آشنایی با گواهینامه ایزو ۲۴۰۲۸:۲۰۲۰ – فناوری اطلاعات – هوش مصنوعی

استاندارد ایزو 24028

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


درباره ایزو ۲۴۰۲۸:۲۰۲۰ بیشتر بدانید

هدف ایزو ۲۴۰۲۸:۲۰۲۰، تجزیه و تحلیل عواملی است که می تواند قابل اعتماد بودن سیستم ها یا استفاده از هوش مصنوعی را تحت‌ تاثیر قرار دهد که از این پس سیستم هوش مصنوعی (AI) نامیده می‌شود. استاندارد ایزو ۲۴۰۲۸، به طور خلاصه رویکردهای موجود را بررسی می کند که این امر می تواند اعتماد در سیستم های فنی را بهبود بخشد و در مورد کاربرد بالقوه آنها در سیستم های هوش مصنوعی بحث کند. استاندارد ایزو ۲۴۰۲۸، رویکردهای احتمالی برای کاهش آسیب پذیری های سیستم هوش مصنوعی را که مربوط جذب اعتماد است، مورد بحث قرار می دهد. این استاندارد همچنین رویکردهای بهبود سیستم های هوش مصنوعی را مورد بحث قرار می دهد.

به طور کلی، هوش مصنوعی در دهه های آینده تأثیر زیادی بر زندگی ما خواهد گذاشت. اما چگونه می توانیم مطمئن باشیم که این فناوری جدید نه تنها ابتکاری و مفید است، بلکه قابل اعتماد نیز می باشد؟

برای رسیدگی به موضوعات اعتماد به هوش مصنوعی (AI)، یک گزارش فنی جدید توسط ایزو و کمیسیون بین المللی الکتروتکنیک (IEC)، نگرانی های مربوط به قابل اعتماد بودن را بررسی کرده و راه حل های عملی را ارائه داده است. ISO / IEC TR 24028: 2020 ، فناوری اطلاعات – هوش مصنوعی – با مروری بر اعتماد در هوش مصنوعی، عواملی را که می تواند بر قابلیت اطمینان بودن سیستم ها یا استفاده از هوش مصنوعی را مورد تأثیر قرار دهد، تجزیه و تحلیل می کند. این استاندارد می تواند توسط هر مشاغلی، صرف نظر از اندازه یا بخش آن مورد استفاده قرار گیرد.

پیش بینی آب و هوا، فیلتر اسپم ایمیل، پیش بینی های جستجوی Google و تشخیص صدا، مانند Siri اپل، همه نمونه هایی از هوش مصنوعی در زندگی روزمره می باشد. آنچه در این فناوری ها با هم مشترک هستند، الگوریتم های یادگیری ماشین است که آنها را قادر می سازد، در زمان واقعی واکنش نشان دهند و پاسخ دهند. علاقه مندان و متخصصان این فناوری می گویند که با تکامل فناوری هوش مصنوعی، تأثیر مثبتی از نظر بهره وری بر روی تجارت خواهیم داشت که بسیار قابل ملاحظه است. یک نظرسنجی توسط مشاوره مدیریت مک کینزی، تخمین زده است که تجزیه و تحلیل هوش مصنوعی می تواند تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۳ تریلیون دلار یا ۱۶٪، به تولید ناخالص داخلی جهانی سالانه اضافه کند.

علاوه بر ارائه راهنمایی واضح‌تر در مورد اعتماد و اطمینان در سیستم‌های فن‌آوری اطلاعات، ISO / IEC TR ۲۴۰۲۸ به تمامی استانداردها کمک خواهد کرد تا شکاف‌های خاص در هوش مصنوعی را درک کنند.

ISO / IEC TR 24028  توسط کمیته فنی مشترک ISO / IEC JTC 1، فن‌آوری اطلاعات، کمیته فرعی SC 42، (تعریف کمیته فرعی:هر کمیته اصلی در مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا و مجلس سنای ایالات متحده آمریکا شامل چند کمیته فرعی است و اعضاء کمیته‌های اصلی کنگره ایالات متحده آمریکا در چند یا تمامی کمیته‌های فرعی عضویت دارند.)، که دبیرخانه آن توسط ANSI، عضو ایزو در ایالات‌متحده آمریکا نگهداری می‌شود، توسعه داده شده است.

با ما در تماس باشید!

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استاندارد ایزو مورد نظر، با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. مشاورین مجرب ایزوسیستم، آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند. همچنین برای مشاوره رایگان می توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید. سپس همکاران بخش مشاوره، در کم ترین زمان با شما تمس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!