ایزو ۲۴۱۶۵:۲۰۲۱ – استاندارد جدید برای شناسه توکن دیجیتال (DTI)

ایزو 24165
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

 زبان مشترک برای ارزهای دیجیتال

با افزایش محبوبیت ارزهای رمزپایه غیر متمرکز مانند بیت کوین، نیاز به یک زبان مشترک برای تسهیل استفاده ایمن از آنها افزایش یافته است. شناسه های توکن دیجیتال (DTI) این نقش را تا زمانی که برای همه یکسان باشد، انجام می‌دهند.

ISO 24165-1، شناسه توکن دیجیتال (DTI) – ثبت، تعیین تکلیف و ساختار-قسمت ۱: روش ثبت و تعیین تکلیف، تعیین و ایجاد یک شناسه تصادفی، منحصر به فرد با طول ثابت برای توکن های دیجیتال در پاسخ به درخواست برای ثبت نام که مطابق با دستورالعمل‌های برنامه مشخص است.

استاندارد با ISO 24165-2 تکمیل می شود ، شناسه توکن دیجیتال (DTI)-ث بت ، تعیین تکلیف و ساختار-قسمت ۲: عناصر داده برای ثبت، که عناصر داده موجود در رجیستری را تعریف می‌کند و برای ایجاد رابطه ۱:۱ تعریف می‌شود. بین یک رمز دیجیتال و شناسه‌، مطابق روش در قسمت ISO 24165-1 تعیین شده است.

دومینیک تانر، رئیس گروهی از متخصصان که ایزو ۲۴۱۶۵ (ISO 24165) را توسعه داده‌اند گفت: هیچ استانداردی برای شناسایی منحصر به فرد توکن ها و هیچ نهاد حاکم وجود ندارد و این صنعت با تیکرهای کلاهبرداری و تکراری زیادی شاید به انتها برسد.

تعریف تیکر

نماد تیکر یک علامت اختصاری است که در بازار بورس از آن برای شناسایی هر سهام، اوراق قبضه، اوراق بهادار یا صندوق سرمایه گذاری مشترک به صورت خاص و منحصربفرد استفاده می‌شود. در رابطه با ارز دیجیتال از نماد تیکر برای تشخیص کوین‌ها یا توکن‌ها هنگام تحقیق، مشاهده نمودارها یا هنگام معامله در اکسچینج‌ها استفاده می‌شود و در مجموع یک نماد یا سمبل است که از آن جهت تشخیص راحت یک ارز دیجیتال خاص استفاده می‌شود. نماد تیکر احتمال دارد از اعداد، حروف یا ترکیبی از آنها تشکیل شده باشد اما در بیشتر موارد فقط شامل حروف است.

هر ارز دیجیتال سمبل خاص خود را دارد. برای مثال سمبل بیت‌کوین BTC، اتریوم ETH، ریپل XRP، لایت کوین LTC است. تقریباً برای هر ارز دیجیتالی می‌توان از نماد تیکر استفاده کرد.

به عنوان مثال، بیت کوین به طور سنتی به عنوان BTC شناخته می‌شود؛ اما XBT نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی تصور می‌کنند XBT مربوط به یک کوین دیگر به اسم Bitcoin XT است که یک فورک از بیت‌کوین کور بوده و حتی گاهی به خاطر ابهامی که درباره این دو تیکر وجود دارد از برخی سوء استفاده و کلاهبرداری شده است.

پس اول از همه باید توجه کنید که BTC و XBT تفاوتی با هم ندارند. هر دوی آنها نماد بیت‌کوین هستند و دو ارز دیجیتال متفاوت نیستند.

 

کاربران به شناسه تصادفی، منحصر به فرد، بدون ابهام، در دسترس عموم و طول ثابت برای توکن های دیجیتالی قابل تعویض نیاز دارند. ISO 24165 پاسخ این نیاز است.

این استاندارد توسط نرم افزار Etrading ، مرجع ثبت ایزو ۲۴۱۶۵ پیاده سازی می‌شود که شناسه های توکن دیجیتال را صادر کرده و آنها را در یک ثبت مرکزی عمومی در وب سایت خود نگهداری می‌کند.

ISO 24165، قسمتهای ۱ و ۲، توسط زیرمجموعه ISO SC 8، داده های مرجع برای خدمات مالی، کمیته فنی ISO/TC 68، خدمات مالی توسعه یافته است. دبیرخانه ISO/TC 68/SC 8 توسط SNV، عضو ایزو در سوئیس برگزار می شود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. کارشناسان ما آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما در زمینه‌ی مشاوره ایزو، اخذ ایزو و پیاده‌سازی انواع گواهینامه ایزو هستند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!