ایزو ۲۸۴۶ ویژه تکنولوژی گرافیک

تکنولوژی گرافیک

ایزو ۲۸۴۶ را با عنوان کلی «رنگ و شفافیت مجموعه‌های جوهر چاپ برای چاپ چهار رنگ» معرفی کرده‌اند. سازمان جهانی استاندارد این ایزو را در دو نسخه ارائه کرده است. در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

 • ISO 2846-1:2017 – بخش ۱: چاپ افست وب با ورق و حرارت تنظیم شده
 • ISO 2846-2:2007 – بخش ۲: چاپ افست لیتوگرافی سرد

بخش‌های مختلف ایزو ۲۸۴۶

سازمان جهانی استاندارد سرفصل‌های زیر را در ایزو ۲۸۴۶ پوشش داده است:

 • چاپ افست وب با ورق و حرارت تنظیم شده
 • چاپ افست لیتوگرافی سرد
 • چاپ گراور انتشارات
 • چاپ صفحه
 • چاپ فلکسوگرافی

ایزو ۲۸۴۶ بخش اول

کمیته فنی ISO/TC 130 (فناوری گرافیک) این استاندارد را تهیه کرده است. در این نسخه از نظر فنی تغییراتی اعمال کردند. پس از اینکه تغییرات را اعمال کردند‌، آن را جایگزین نسخه (ISO2846-1:2006) نمودند. تغییر اصلی این نسخه را این‌گونه عنوان کرده‌اند:

 • پیوست A را برای اینکه بستر مرجع تجدید نظر شده و مراجع استانداردهای ISO را جایگزین کنند، به‌روز کردند.

بررسی اجمالی ایزو ۱- ۲۸۴۶

این استاندارد رنگ و شفافیت جوهرهای چاپ لیتوگرافی را مشخص می‌کند. مجموعه‌های مختلف جوهر که مطابق با این الزامات دسته‌بندی شده‌اند، هنگام چاپ روی یک بستر با ضخامت فیلم مناسب، رنگ مشابهی تولید می‌کنند. این سیستم امکان جداسازی رنگ برای چاپ افست – لیتوگرافی را بر اساس ارجاعات رنگی شناخته شده فراهم می‌کند. به این صورت کار چاپ مداوم همان تصاویر را در چندین سایت چاپ ساده می‌کند.

تعدادی از کارشناسان کنترل فرآیند و مواد، مجموعه داده‌های کشورهای مختلف را در زمان تهیه نسخه اولیه مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها دریافتند که یک مجموعه از مختصات رنگ می‌تواند به اندازه کافی هر سه پیشنهاد را در محدوده تحمل معقول نشان دهد. علاوه بر این شفافیت جوهرهای مختلف نیز به اندازه کافی با یک روش ارزیابی جدید نشان داده می‌شود. بررسی‌هایی که قبل از بازنگری این نسخه این انجام دادند نشان می‌دهد که تغییر کمی در رنگ و شفافیت جوهرهای موجود در بازار وجود دارد و ویژگی های مشخص شده در این سند را می‌توانند مجدداً تأیید کنند.

ویژگی‌های رنگ‌سنجی و بستر مرجع

ویژگی‌های رنگ‌سنجی مشخص را تنها زمانی می‌توانیم بدست آوریم که جوهرها را بر روی بستر مرجع چاپ کنیم. با این حال، شباهت دو جوهر روی یک زیرلایه مرجع به طور کلی شباهت را روی یک زیرلایه دیگر تضمین می‌کنند و همین شباهت امکان توسعه مشخصات صنعتی یا استانداردهایی مانند “ISO 12647-2” که رنگ این جوهرها را مشخص می‌کند فراهم کرده است.

سایر بسترهای مرجع مانند APCO II/II که از آن‌ها برای سال‌ها استفاده می‌کردند، دیگر در دسترس نیستند و آن را با یک بستر مرجع توسعه‌یافته جدید به نام C2846 که خواصی برای اهداف این سند دارد جایگزین کرده‌اند. رنگ‌هایی که در نسخه قبلی این استاندارد مشخص کرده‌ بودند را بر اساس اندازه‌گیری‌ گسترده مجموعه‌های جوهر تجاری اروپا، ژاپن و ایالات متحده طراحی کرده بودند.

محدوده کاربرد ایزو ۱- ۲۸۴۶

نسخه اول ایزو ۲۸۴۶ ویژگی‌های رنگ و شفافیتی را مشخص می‌کند که هر جوهر باید در فرآیند چاپ اثبات و تولید رعایت کند. این استاندارد شرایط چاپ مشخص شده، بستر تعریف‌شده و روشی برای اطمینان از انطباق را تعریف کرده است. همچنین ویژگی‌ جوهرهای مورد استفاده برای فرآیندهای تغذیه ورق، گرما تنظیم شده و فرآیندهای تشعشع را مشخص می‌کند.

ایزو ۲۸۴۶ را برای جوهرهای فلورسنت اعمال نمی‌کنند و رنگدانه‌ها (یا ویژگی‌های طیفی – به‌جز اطلاعاتی) را مشخص نمی‌کند تا از پیشرفت‌هایی که  ترکیب‌های رنگدانه‌‌ای مختلف را قادر می‌سازد تا به نحو مطلوب استفاده شوند جلوگیری نکند.

ایزو 2846

ایزو ۲۸۴۶ بخش دوم

کمیته فنی ISO/TC 130 (فناوری گرافیک) این استاندارد را تهیه کرده است. در این نسخه از نظر فنی تغییراتی اعمال و آن را جایگزین نسخه (ISO2846-2:2000) کرده‌اند. تغییر اصلی این نسخه را این‌گونه عنوان کرده‌اند:

 • بندهای ۴ و ۵ را از نظر فنی بازنگری کردند.
 • خواص رنگ‌سنجی جوهرها رابرای سازگاری با الزامات تجاری واقعی تنظیم کردند.
 • جزئیات آماده‌سازی چاپ آزمایشی که در ISO 2834-1 مشخص را حذف کردند.

بررسی اجمالی ایزو ۲- ۲۸۴۶

ISO/TC 130 پیش‌نویس اولیه ایزو ۲۸۴۶ را با هدف کنترل مواد و فرآیند تهیه کرده است. آن‌ها خواص رنگ‌سنجی جوهرهای افست وب سردست تجاری از سراسر جهان را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که مجموعه‌ای از مختصات رنگ می‌تواند به اندازه کافی این رنگ‌ها را در محدوده تحمل معقول نشان دهد.

انتشار اولیه این بخش از  ایزو  ۲۸۴۶، هماهنگی بیشتری بین نهادهای ملی مختلف شرکت کننده در ISO/TC 130 برقرار کرده است. این مسئله نشان می‌دهد که برخی اصلاحات جزئی در اهداف رنگ‌سنجی سازمان‌ها را با الزامات چاپ تجاری واقعی سازگازتر کرده است.

محدوده کاربرد ایزو ۲- ۲۸۴۶

این قسمت از ایزو ۲۸۴۶، رنگ و شفافیتی را که جوهرهای چاپ افست تحت وب چهار رنگ سردست تولید میکنند را  تحت شرایط مشخص بر روی یک تستر قابلیت چاپ مشخص می‌کند. همچنین روش آزمایش را برای اطمینان از انطباق توصیف می‌کند. این نسخه برای جوهرهای فلورسنت کاربرد ندارد و رنگدانه‌ها (یا بازتاب طیفی) را مشخص نمی‌کند تا مانع استفاده از ترکیب رنگدانه‌های مناسب در آینده نشود.

چرا باید گواهینامه ایزو اخذ کنیم؟

اگر هرگونه ایزو مرتبط به کسب‌وکار خود را اخذ کنیم، مزایا فراوانی برای ما به همراه می‌آورد. مثل اینکه در بازار رقابت جایگاه ما را بهبود می‌بخشد. تصور خوبی از مجموعه ما در مخاطب ایجاد می‌کند. کیفیت و سازمادندهی مجموعه ما را بهبود می‌بخشد، هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و…

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزو سیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB) گواهینامه های بین المللی ایزو (ISO) برای شرکت ها، سازمان ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری را صادر می‌کند. این سازمان رتبه اول شرکت‌های مشاور مدیریت را کسب کرده است. شما می‌توانید این اعتبار را از سازمان صنعت، معدن، تجارت استعلام بگیرید.

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!