گواهینامه ایزو ۳۰۴۰۱:۲۰۱۸ – سیستم مدیریت دانش چیست؟

ایزو 30401

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


مدیریت دانش چیست؟

مدیریت دانش، همانطور که در متون ISO 30401 تعریف شده است، سرمایه شخصی یا سازمانی است که تصمیمات و اقدامات مؤثر را امکان پذیر می سازد. مدیریت دانش می تواند فردی، جمعی یا سازمانی باشد. مدیریت دانش از طریق یادگیری یا تجربه به دست می آید.

مدیریت دانش شامل کلیه روش ها و تکنیک هایی است که برای دانش در یک شرکت استفاده می شود. چالش این است که یک رویکرد سیستمی برای این مدیریت اتخاذ شود تا آن را به یک فرآیند جهانی و منسجم در سطح شرکت تبدیل کند.

به تدریج و با در نظر گرفتن زمینه و فرهنگ شرکت، یک سیستم مدیریت دانش اجرا می شود و با نحوه کار و تعامل افراد با یکدیگر سازگار می شود. یک MSC موفق به هماهنگی بین استراتژی کلی سازمان و انتظارات بخش های عملیاتی نیاز دارد.

چالش های استاندارد ایزو ۳۰۴۰۱:۲۰۱۸

ایزو ۳۰۴۰۱، مخفف کلمه انگلیسی Knowledge management systems به معنای سیستم های مدیریت دانش است.

استاندارد جدید مدیریت دانش ISO 30401: 2018، در تاریخ ۳۱ اکتبر ۲۰۱۸ در وب سایت سازمان بین المللی استاندارد (ISO) منتشر شد. هدف اصلی اخذ ایزو ۳۰۴۰۱، کمک به سازمان ها برای طراحی یک سیستم مدیریتی است که ارزش آفرینی و ایجاد ارزش را از طریق دانش تسهیل می کند. دانش به عنوان یک عامل اصلی موفقیت در دستیابی به اهداف استراتژیک یک شرکت تلقی می شود.

گواهینامه ایزو ۳۰۴۰۱، اصول و الزامات اجرای سیستم مدیریت دانش (KMS) را تعیین می کند. این امر مستلزم همکاری بین دستگاه های مدیریت شرکت و بخشهای عملیاتی است.

استاندارد سیستم مدیریت دانش (KMS)، پیشنهاد می کند تا همه ساختارها بتوانند صرف نظر از اندازه یا بخش فعالیت آن ها شناسایی شوند.

زمینه های استفاده از سیستم مدیریت دانش چیست؟

استاندارد ایزو ۳۰۴۰۱:۲۰۱۸، دامنه و قوانینی را برای تنظیم KMS کارآمد رعایت می کند. این موضوع کمک می کند تا به درک بهتر سازمان و نیازهای آن بپردازیم. زمینه های استفاده از KMS می تواند متنوع باشد. چالش این است که هر مورد کاربردی را هدف قرار داده و در مورد علایق و مشخصات آن فکر کنند. یک فرهنگ مدیریت دانش باید ایجاد شود تا ذینفعان در اطراف پروژه گرد هم آیند.

الزامات یک KMS  یکپارچه چیست؟

برای اینکه KMS به خوبی در یک سازمان ادغام شود، لازم است آن را به یک سیستم بدون عیب و نقص تبدیل کنیم که به طور پیوسته بهبود یابد. برای انجام این کار، الزاماتی برای راهنمایی چرخه حیات یک KMS ذکر شده است:

  • رهبری: چارچوب لازم و سیاست گذاری دقیق در سطح شرکت
  • برنامه ریزی: محاسبه خطرات و فرصت های ایجاد معیارهای زمانی
  • پشتیبانی: تعریف منابع انسانی، فناوری و مستند مورد نیاز برای اجرای تغییرات مدیریتی
  • عملیات: تعیین اقدامات انجام شده (مراحل، کنترل)
  • ارزیابی عملکرد: اجرای KPI
  • بهبود: اقدامات جدید برای غلبه بر مشکلات

این الزامات برای ادغام KMS با یک چالش پایداری و ثبات روبرو است. به عبارت دیگر، اخذ KMS به تغییرات سازمانی زیادی در یک سازمان نیاز دارد. یک فرایند کیفیتی بر مرحله اجرا نظارت دارد و برای برآورده کردن الزامات و سودآوری، وجود روش های بهبود و سیستم بدون عیب و نقص، ضروری می باشد. با این حال، ادغام آن در فرآیندهای موجود به منظور تسهیل مالکیت و اجرای عملیاتی ضروری می باشد.

استاندارد ISO 30401 به عنوان چارچوبی برای اجرای KMS مؤثر

هدف دریافت ایزو ۳۰۴۰۱، فراهم کردن چارچوبی برای سازمان ها برای ایجاد و نگهداری KMS مؤثر است. قواعد این استاندارد برای کلیه بخش ها و کلیه اندازه های سازمان سازگار است. این امر یک چارچوب کلی برای یکپارچه سازی سیستم مدیریت دانش فراهم می کند و مزایای آن را توضیح می دهد.

اخذ ایزو در محیطی امن!

به منظور کمک به شما برای مشاوره، پیاده سازی و اخذ ایزو، مشاورین ما آماده پاسخگویی به سوالات شما می باشند. همین حالا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ ، تماس حاصل فرمایید. تیم ایزوسیستم تمام تخصص خود را در زمینه مشاوره و پشتیبانی برای استاندارد های ایزو مطابق با کسب و کارتان ارائه می دهد. همچنین می توانید برای مشاوره رایگان، فرم دریافت گواهینامه ایزو را تکمیل نمایید تا مشاورین ما در کم ترین زمان با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!