گواهینامه ایزو ۴۲۵۰۰:۲۰۲۱ – اقتصاد اشتراکی – اصول کلی

ایزو 42500
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

اقتصاد اشتراکی

اقتصاد تسهیمی یا اشتراکی (Sharing Economy) مدل همتا-به-همتای تسهیل‌شده با فناوری اطلاعات برای اشتراک‌گذاری ظرفیت خدمات و کالاهای کاملاً استفاده نشده از طریق یک واسط، بدون انتقال مالکیت است. به زبان ساده اقتصاد تسهیمی به معنای این است که به‌جای خرید و تملک دائمی کالا و خدمات به آن‌ها دسترسی پیدا شود. این اصطلاح در مجامع علمی ایران به سه صورت «اقتصاد شراکتی»، «اقتصاد مشارکتی» و «اقتصاد اشتراکی» ترجمه شده‌ است.

ایزو ۴۲۵۰۰

امروزه مردم به طور روز افزون برای دسترسی به کالاها و خدمات به همتایان خود روی می‌آورند و از مهارت‌ها و دارایی‌های خود بهتر استفاده می‌کنند. اقتصاد اشتراک‌گذاری یکی از بخش‌هایی است که سریع‌ترین رشد را در جهان دارد و می‌تواند نقش مهمی در رشد اقتصادی داشته باشد. به‌تازگی استاندارد جدیدی برای حمایت از ابتکار عمل منتشر شده است.

ایزو ۴۲۵۰۰ (ISO 42500)، اقتصاد اشتراکی – اصول کلی، راهنمایی‌هایی را ارائه می‌دهد که برای اطمینان از تراکنش‌های ایمن و قابل اعتماد با تشویق استفاده بهینه از منابع در نظر گرفته شده است. زمانی‌که این بهینه‌سازی مطابق با قوانین و انواع اصول تعیین شده در استانداردها انجام شود، می تواند به حمایت از اهداف زیست‌محیطی نیز کمک کند.

به‌گفته دکتر کرناغان وب، گردآورنده گروهی از کارشناسانی که این استاندارد را توسعه داده‌اند، مسائلی مانند عدم برآورده‌کردن محصولات یا خدمات انتظارات زیست محیطی، اجتماعی و سایر موارد، همگی مانع رشد اقتصاد اشتراکی هستند. موانع دیگر عبارتند از فقدان حفاظت از حریم خصوصی کاربر، نقض حفاظت از داده‌ها و نبود رویه‌های واضح برای ثبت شکایات.

او گفت: «قتصاد اشتراکی این پتانسیل را دارد که واقعاً دنیای ما را متحول کند و مصرف بیش از حد را کاهش دهد و حتی جوامعی را ایجاد کند. رشد آن بستگی به وجود پایه‌ای محکم از اعتماد ایجاد شده از طریق شفافیت و پاسخگویی دارد. ISO 42500 با در نظر گرفتن این موضوع ایجاد شده است.

ایزو ۴۲۵۰۰ اولین استاندارد پایه‌ای قوی محسوب می‌شود که سایر استانداردهای دقیق‌تر بر آن استوار خواهد شد. اینها با هم مجموعه‌ای از استانداردها را تشکیل می دهند که راهنمایی‌های عملیاتی را برای ایمنی و قابل اعتماد بودن اقتصاد اشتراکی  ارائه می‌دهند.

ایزو ۴۲۵۰۰ توسط کمیته فنی ISO/TC 324، اقتصاد اشتراکی، که دبیرخانه آن توسط JISC، عضو ایزو برای ژاپن برگزار می‌شود، توسعه یافته است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ ایزو می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید یا فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!