ایزو ۴۵۰۰۵:۲۰۲۰ در مورد کار ایمن در طول بیماری کرونا (COVID-19) منتشر شد

ایزو 45005

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


ایزو به تازگی استاندارد ایزو ۴۵۰۰۵:۲۰۲۰، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی – دستورالعمل های کلی برای کار ایمن در هنگام شیوع  COVID-19 را منتشر کرده است.

بیماری همه گیر COVID-19 دنیای کار را وارونه کرده است. در این دوره سازمان ها با چالش های بی سابقه ای روبرو هستند. با درک نیاز به راهنمایی جامع و در عین حال عمومی در مورد محافظت از کارکنان در حالی که به کار خود ادامه می دهند، کارشناسان ISO بهداشت و ایمنی شغلی (OH&S) به سرعت دست به کار شدند. ایزو ۴۵۰۰۵:۲۰۲۰ در پاسخ به ضرورت شرایط و نیاز فوری به اطلاعات، تهیه شده است.

PAS اقدامات خوب بین المللی را در طی بیماری همه گیر COVID-19 را گرد هم آورده و هدف آن تکمیل دستورالعمل ها و مقررات ملی است.

در حالی که متوسط استاندارد بین‌المللی ایزو سه سال طول می‌کشد تا توسعه یابد، دستورالعمل‌های عمومی جدید منتشر شده توسط مدیریت ایمنی و سلامت شغلی و دستورالعمل‌های عمومی برای کار ایمن در طی دوره همه‌گیر جهانی در طی سه ماه در پاسخ به فوریت وضعیت و نیاز به چنین اطلاعاتی ایجاد شد.

ISO / PAS 45005 بهترین روش بین المللی را در مورد چگونگی مدیریت بهداشت و ایمنی کارکنان در طی بیماری همه گیر COVID-19 گرد هم آورده و هدف آن تکمیل راهنماها و مقررات ملی موجود است.

متخصصان ۲۶ کشور به طور خستگی ناپذیر برای انتشار این راهنما تلاش کردند. ایزو ۴۵۰۰۵:۲۰۲۰ توسط ۸۰ کشور عضو کمیته فنی ایزو برای مدیریت بهداشت و ایمنی شغلی تأیید شد.

سالی سوینگ وود، مدیر کمیته تهیه کننده این راهنما گفت که این استاندارد توصیه های عملی در زمینه مدیریت هر گونه خطرات ناشی از COVID-19 را ارائه می دهد و بدون توجه به موقعیت یا وضعیت سازمان قابل اجرا می باشد.

دولت ها، نهادهای نظارتی و سایر نهادهای حرفه ای در سراسر جهان راهنمایی هایی درباره کار ایمن در طی بیماری همه گیر COVID-19 منتشر کرده اند. این راهنما یک مجموعه عمومی از دستورالعمل ها را ارائه می دهد که مکمل این اطلاعات است و از اصولی پشتیبانی می کند:

–  اقدامات منطقی برای مدیریت خطرات ناشی از ویروس کرونا (COVID-19)  برای حفاظت از سلامتی و ایمنی کارمندان و سایر اشخاص ذینفع مربوطه انجام می شود.

–  کارکنان نباید ملزم به کار شوند مگر اینکه این اقدامات اجرا شده باشد.

این راهنما شامل توصیه های عملی به سازمان ها و کارمندان در مورد چگونگی مدیریت این خطرات است و برای سازمان هایی که فعالیت خود را از سر می گیرند، آنهایی که در سراسر همه گیری فعالیت می کنند و کسانی که فعالیت خود را شروع می کنند، مناسب است.

این راهنما عمومی است و صرف نظر از ماهیت تجارت، ارائه خدمات، اندازه یا پیچیدگی برای سازمانها و شرکت ها قابل استفاده است و در صنایع مختلف اعمال می شود. اطلاعات دقیق تر برای عملکردهای خاص از نهادهای حرفه ای و طیف گسترده ای از استانداردهای ملی و بین المللی در دسترس است.

با اخذ ایزو ۴۵۰۰۵، سازمان قادر خواهد بود:

الف) اقدام موثری برای محافظت از کارمندان و سایر اشخاص ذینفع مربوطه در برابر خطرات مربوط به COVID-19  انجام دهد.

ب) با استفاده از یک رویکرد سیستماتیک خطرات مربوط به COVID-19 را برطرف کند.

ج) چارچوبی را برای امکان سازگاری موثر و به موقع با شرایط متغیر ایجاد کند.

سازمانهایی که از ISO 45001 استفاده می کنند، می توانند از طریق استفاده از این استاندارد، سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی خود را با مرتبط سازی بندهای مربوط به چرخه (Plan-Do-Check-Act (PDCA، به شرح زیر، استفاده نمایند.

اتخاذ یک رویکرد سیستمی، هماهنگی منابع در مدیریت بیماری کرونا بسیار مهم است.

  • برنامه: برنامه‌ریزی کنید که چه کاری باید برای سازمان انجام شود تا افراد ایمن کار کنند. (بند ۴ تا ۸)
  • انجام دادن: کاری را که سازمان برای انجام آن برنامه‌ریزی کرده‌است، انجام دهید. (بند ۹ تا ۱۲)
  • بررسی: ببینید چطور کار می‌کند (بند ۱۳ را ببینید).
  • قانون: مشکلات را اصلاح کنید و به دنبال راه‌هایی برای انجام کاری باشید که سازمان حتی موثرتر عمل می‌کند (رجوع کنید به بند ۱۴).

این راهنما به عنوان یک مجموعه تک مرحله‌ای از توصیه‌ها در نظر گرفته نشده است. ایزو ۴۵۰۰۵ چارچوبی را ارائه می‌کند که در آن سیکل PDCA در بالا باید تکرار شود تا بهبود مستمر مداوم انجام شود و اطمینان حاصل شود که سازمان در طی مراحل مختلف بیماری کرونا، به تغییرات واکنش نشان می‌دهد.

ISO / PAS 45005 توسط کمیته فنی ISO / TC 283، مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، که دبیرخانه آن توسط BSI، عضو ISO برای انگلیس برگزار می شود، ایجاد شده است.

مشاوره رایگان اخذ ایزو

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با پیاده سازی و اخذ استانداردهای ایزو همین حالا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان می توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!