ایزو ۵۰۰۰۵:۲۰۲۱ – راهنمای جدید در مورد اتخاذ رویکرد مرحله ای در مدیریت انرژی

ایزو-50005
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی (EnMS) مانند ایزو ۵۰۰۰۱ (ISO 50001) یک راه قوی برای یک سازمان برای بهبود مستمر بهره وری انرژی خود و صرفه جویی قابل توجه در هزینه‌ها و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است. بااین‌حال، لازم نیست که آن را یکباره انجام دهید و هر اقدامی که انجام می‌شود می‌تواند تغییرات مثبت را در نوع خود ایجاد کند. به همین  به تازگی استاندارد جدیدd برای کمک به سازمانها& به ویژه مشاغل کوچک منتشر شده است که بیشترین مزایا را در هر مرحله ارائه می‌دهد.

ISO 50005:2021، سیستم‌های مدیریت انرژی-دستورالعمل‌هایی برای پیاده‌سازی مرحله‌ای، راهنمای گام به گام فرآیند پیاده سازی سیستم مدیریت انرژی را ارائه می دهد. این امر به ویژه برای شرکتهای کوچک و متوسط ​​(SMEs) که ممکن است منابع لازم برای ایجاد یک سیستم EnMS را به طور یکجا نداشته باشند، مفید است. با اتخاذ رویکرد مرحله‌ای، سازمانها می‌توانند منابع و سطوح اولویت مناسب را بر اساس نیازها و ظرفیت‌های خود به راحتی تخصیص دهند و آنها را قادر سازد در اولین گام از استاندارد بهره‌مند شوند.

ناتانائیل هارفست، رهبر مشترک گروه متخصصانی که استاندارد را توسعه دادند، گفت که مزایای زیادی از شروع یک رویکرد مرحله‌ای به چیزی به عنوان یک EnMS، از جمله ایجادی سریع برای انگیزه بخشیدن به کارکنان و توانایی اولویت‌بندی فعالیت‌ها به طوری که آن‌ها به بهترین شکل باشند یا مکمل یکدیگر باشند، وجود دارد.

وی گفت: یک سیستم مدیریت انرژی برای ایجاد سیستم‌ها و فرایندهای مورد نیاز برای بهبود عملکرد انرژی طراحی شده است؛ اما به‌عنوان یک کار بزرگ  به ویژه برای مشاغل کوچک می‌تواند دلهره آور و در نهایت منع کننده باشد.

اتخاذ رویکرد مرحله‌ای، سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا کارهای کوچک را شروع کرده و به‌تدریج بر اساس نیازها و منابع ایجاد کنند و به آنها اجازه می‌دهد از همان ابتدا از مزایای استفاده کنند.

ایزو ۵۰۰۰۵ یک رویکرد پیاده سازی مرحله‌ای را با استفاده از ۱۲ عنصر اصلی ISO 50001، سیستم های مدیریت انرژی – الزامات همراه با راهنمای استفاده ترسیم می‌کند. این استاندارد بر اساس یک مدل بلوغ متشکل از چهار سطح است که سطح ۱ اصول اولیه را برای افرادی که تجربه مدیریت انرژی کمی دارند ارائه می‌دهد و به تدریج به سمت سطحی می رود که مطابق با استاندارد ISO 50001 باشد.

ISO 50005 توسط کمیته فنی ISO ISO/TC 301، مدیریت انرژی و صرفه جویی در انرژی که دبیرخانه آن توسط ANSI، عضو ISO در ایالات‌متحده آمریکا نگهداری می‌شود، توسعه داده شده است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید از دو طریق اقدام کنید. فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!