ایزو ۶۷۸۹ – استاندارد بین‌المللی گشتاور

ایزو 6789

ایزو ۶۷۸۹  چیست؟

ایزو ۶۷۸۹ را برای کالیبراسیون گام‌به‌گام (استاتیک) و پیوسته (شبه استاتیک) دستگاه‌های اندازه‌گیری گشتاور تدوین کرده‌اند. این گشتاور تغییر شکل الاستیک یک بدنه تغییر شکل‌پذیر یا یک متغیر اندازه‌گیری شده متناسب را اندازه‌گیری می‌کند. سازمان جهانی استاندارد انواع مختلفی از ایزو را حوزه‌های مختلف تدوین کرده است. سازمان‌ها از ایزوهای مرتبط استفاده می‌کنند و کیفیت کار را بهبود می‌بخشند.

اگر از استانداردسازی استفاده کنیم به دلیل افزایش کیفیت، جایگاه بهتری در رتبه‌بندی شرکت‌ها پیدا می‌کنیم. علاوه بر بعد رقابتی هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهیم.

کالیبراسیون چیست؟

کالیبراسیون بررسی منظم دقت و قابلیت اطمینان ابزارهای گشتاور را نشان می‌دهد. شما می‌توانید این فعالیت را از طریق تجهیزات کالیبراسیون با هدف خاص که معمولاً تحت نظارت دقیق هستند انجام دهید. اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم کالیبراسیون یعنی اندازه‌گیری هایی که انجام می‌دهیم و وسایل اندازه‌گیری را باید با معیارهای استاندارد مطابقت بدهیم.

برای اینکه به کیفیت برتر برسیم، باید آزمایش‌های دقیقی را از طریق انجام آزمون‌ها و اندازه‌گیری‌های مطمئن انجام دهیم؛ لذا فرایند کالیبراسیون در تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

نگاهی کلی به ایزو ۶۷۸۹

اگر ابزارهای گشتاور استفاده می‌کنید، احتمالاً می‌دانید که همیشه باید آن‌ها را کالیبره کنید. این فرآیند را ضروری می‌دانیم زیرا ابزارهای گشتاور بصورت دقیقی کار می‌کنند و اغلب در محیط‌های مرتبط با ایمنی از آن‌ها استفاده می‌کنیم. در حالت ایده‌ال انتظار داریم که ابزارهای گشتاور در بازه‌های زمانی طولانی سطح بالای دقت خود را حفظ کنند.

برای اینکه از تضمین این استانداردها مطمئن شویم، باید بررسی توسط ابزار کالیبراسیون را در فواصل زمانی منظم انجام دهیم و نتایج را به طور دقیق مستند کنیم. اگر دستگاه‌ها را کالیبره نکنیم درواقع با خطاهای بزرگی مواجه می‌شویم.

علاوه بر این، اگر به طور معمول با ابزارهای گشتاور کار می‌کنید، فرآیندهای کالیبراسیون باید از استانداردهای دقیقی پیروی کنند تا موجب بروز خطا نشوند. به همین منظور سازمان جهانی استاندارد در اکتبر ۲۰۱۷،  ایزو ۶۷۸۹ را جایگزین نسخه ۲۰۰۳ این استاندارد کرد. نسخه جدید این استاندارد تغییرات قابل توجهی برای تولیدکنندگان و صاحبان ابزارهای گشتاور بوجود آورد.

استاندارد بین‌المللی گشتاور

ISO 6789:2003

کمیته فنی ISO/TC 29 (ابزارهای کوچک) و کمیته فرعی SC 10 (ابزار مونتاژ پیچ و مهره، انبردست و نیپر) این استاندارد را تهیه کرده‌اند. ویرایش اول ایزو ۱-۶۷۸۹ را با  ایزو ۲-۶۷۸۹ که از نظر فنی با تغییراتی به شرح زیر بازنگری شده است، جایگزین کرده‌اند:

 • این سند الزامات طراحی و ساخت را مشخص می‌کند.
 • الزامات گواهی کالیبراسیون قابل ردیابی را مشخص می‌کند.
 • محاسبه عدم قطعیت‌ها و روشی برای کالیبراسیون دستگاه اندازه‌گیری گشتاور دستی را پوشش می‌دهد.
 • درایو خروجی ابزارهای گشتاور گسترش یافته را تعیین می‌کند.
 • محدوده گشتاور ابزارها را مشخص می‌کند.
 • اهمیت اجتناب از نیروهای انگلی را مورد تاکید قرار می‌دهد.
 • فلوچارت‌های توضیحی برای توالی اندازه‌گیری ابزارهای مختلف گشتاور را اضافه کرده است.
 • با توجه به اینکه گواهی کالیبراسیون سازندگان، قبلاً حاوی اطلاعات کافی و قابل ردیابی نبوده است، شرط «گواهی کالیبراسیون» را حذف کرده اند.

محدوده کاربرد

ایزو ۶۷۸۹ الزامات تست انطباق و علامت‌گذاری را برای ابزارهای گشتاور دستی مورد استفاده برای سفت کردن کنترل شده پیچ ها و مهره ها مشخص می‌کند. این استاندارد را در مورد ابزارهای گشتاور‌دستی که به عنوان ابزارهای نشان‌دهنده گشتاور (نوع I) و ابزارهای تنظیم کننده گشتاور (نوع II) طبقه‌بندی کرده‌اند، اعمال می‌کنیم.

بهبودهای اعمال شده در ایزو ۶۷۸۹ -۲

ISO 6789-2:2017 را ویژه ابزار مونتاژ برای پیچ و مهره – ابزار گشتاور دستی، تحت عنوان الزامات برای کالیبراسیون و تعیین عدم قطعیت اندازه‌گیری نامگذاری کرده‌اند:

 • ایزو ۲- ۶۷۸۹  را برای ارائه در دو سطح مستندات تقسیم کرده‌اند.
 • این استاندارد نیازهای مختلف کاربران استاندارد را تشخیص می‌دهد.
 • حداقل الزامات مربوط به توسعه، تولید و مستندسازی ابزارهای گشتاور دستی را در اختیار طراحان و تولیدکنندگان قرار می‌دهد .
 • روش‌های دقیقی را برای محاسبه عدم قطعیت ها و الزامات کالیبراسیون ارائه می‌دهد.
 • به کاربران خدمات کالیبراسیون این امکان را می‌دهد که به راحتی کالیبراسیون‌های آزمایشگاه‌های مختلف را باهم مقایسه کنند.
 • حداقل الزامات برای کالیبراسیون دستگاه‌های اندازه‌گیری گشتاور را توضیح می‌دهد.

بخش‌‌های ایزو ۶۷۸۹ -۲

ورژن جدید ایزو ۶۷۸۹ از دو بخش تشکیل می‌شود:

 • بخش اول تولیدکنندگان را هدف قرار می‌دهد و تعدادی از حداقل الزامات را که ابزارهای گشتاور باید برآورده کنند را مشخص می‌کند.
 • بخش دوم  آزمایشگاه‌هایی را پوشش می‌دهد که با گواهینامه‌ها سر و کار دارند. آن‌ها باید معیارهای خاصی را برای محاسبه عدم قطعیت ابزارهای گشتاور اندازه‌گیری و دنبال کنند.

علاوه بر این، تست ابزارهای گشتاور را در ظرفیت ۲۰٪، ۶۰٪، ۱۰۰٪ انجام نمی‌دهیم، بلکه این بررسی را در کمترین مقدار محدوده اندازه گیری انجام می‌دهیم. این جزئیات به ما امکان می‌دهد تا انطباق ابزار گشتاور را در کل محدوده اندازه‌گیری نشان داده شده بررسی کنیم.

همان قدر که پیاده‌سازی استاندارد ایزو ۶۷۸۹ را برای آزمایش دقت ابزارهای گشتاور قبل از ورود به بازار ضروری می‌دانیم، باید به زمان انجام این آزمایشات هم توجه کنیم. دقت کنید که زمان آزمایشات بسته به نوع ابزار و نوع کارخانه مورد استفاده برای آزمایش تغییر می‌کند.

در مجموع هرگونه استاندارد مرتبط با حیطه کاری خود را که اخذ می‌کنیم باید جهت پیاده‌سازی الزامات آن در محل جدیت داشته باشیم. از این طریق کیفیت محصولات و خدمات خود را افزایش می‌دهیم. در نتیجه می‌توانیم رضای مخاطب را جلب کنیم و اعتبار خود را افزایش دهیم.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

اگر مایل به اخذ گواهینامه‌های ایزو هستید می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!