ISO 9001 در مقابل سایر سیستم های مدیریت کیفیت

ایزو-۹۰۰۱-درمقابل-سایر-سیستم‌های-مدیریت-کیفیت

سیستم مدیریت کیفیت (QMS) چیست؟

سیستم مدیریت کیفیت به عنوان یک نقشه راه عمل می‌کند و نشان می‌دهد چگونه یک کسب و کار قصد دارد به طور مداوم محصولات با کیفیت تولید کند یا خدمات با کیفیتی ارائه دهد که هم مشتری و هم هر الزام قانونی را برآورده کند. این استاندارد چندین فعالیت مدیریت کیفیت را که چرخه عمر کامل یک محصول یا خدمات را پوشش می دهد، به اجرا در می آورد:

برنامه‌ریزی: اطمینان از رعایت کلیه الزامات قانونی مشتریان

کنترل کیفیت: قرار دادن فرآیندهایی برای اطمینان از خروجی ثابت محصولات یا خدمات شما

تضمین کیفیت: تأیید اینکه کیفیت با انتظارات مشتری شما و استانداردهای شما مطابقت دارد

بهبود: بررسی خروجی و ایجاد تغییرات در فرآیندهای خود برای اطمینان از حفظ استانداردهای بالا و برآورده‌شدن نیازهای مشتری

در یک QMS، مستندات حیاتی است، اگرچه نباید با خود سیستم مدیریت اشتباه گرفته شود. نوشتن خط‌مشی‌های خود و ایجاد نقشه‌های فرآیند برای هر رویه در مرحله برنامه‌ریزی، آموزش کارکنان و دانستن آنچه را که در مرحله کنترل کیفیت انتظار می‌رود آسان‌تر می‌کند. اسناد همچنین به تضمین کیفیت و تلاش‌های بهبود کمک می‌کند، زیرا معیاری را ارائه می‌دهد که کیفیت یک محصول یا خدمات را می‌توان بر اساس آن سنجش کرد و شواهدی برای بررسی‌های کیفیت ارائه داد.

با توجه به ریسک، یک QMS نحوه مدیریت ریسک‌هایی را که بر کیفیت محصولات یا خدمات تأثیر می‌گذارد، بدون توجه به اینکه این ریسک‌ها منجر به پیامدهای مثبت یا منفی می‌شود، بررسی می‌کند. مانند نقص در کیفیت محصولات ارائه شده.

اگرچه این شکست‌ها ممکن است نتیجه اقدامات شرکا یا تأمین‌کنندگان باشد، یک QMS برنامه‌هایی را برای مدیریت چنین ناکامی‌ها و رفع آنها در نظر می‌گیرد.

ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

ISO 9001 که توسط گروهی از کارشناسان کیفیت توسعه یافته است، استاندارد بین المللی کیفیت شناخته می‌شود. این استاندارد مسیری را برای مشاغلی ارائه می‌دهد که نه تنها می‌خواهند یک سیستم مدیریت را براساس توصیه‌های شناخته شده بین‌المللی اجرا کنند، بلکه می‌خواهند پایبندی آنها به این استاندارد تأیید شود. افزون‌براین، با بررسی‌های منظم نشان می‌دهد که در کسب‌وکار خود کیفیت را جدی می‌گیرد و هر کاری که می‌توانید برای ارائه خدمات با کیفیت بالا و پایدار انجام می‌دهید.

 • استاندارد ISO 9001 چارچوبی را برای موارد زیر ارائه می کند:
 • مشارکت و مشاوره کارکنان
 • تفکر مبتنی بر ریسک از طریق ارزیابی، ارزیابی و حل ریسک‌ها و فرصت‌های سازمانی
 • تعیین و دستیابی به اهداف کیفیت
 • مدیریت منابع از جمله کارکنان و مواد
 • آموزش و آگاهی کارکنان در رابطه با QMS
 • مدیریت ارتباطات خارجی و داخلی
 • کنترل مؤثر اسناد و مدارک
 • کنترل مؤثر فعالیتهای عملیاتی
 • مدیریت تغییر و در نظر گرفتن تأثیر آن بر کیفیت محصولات و خدمات
 • مدیریت فرآیندهای تدارکات
 • مدیریت رویه های آمادگی و واکنش اضطراری
 • نظارت، سنجش، تجزیه و تحلیل و ارزیابی عملکرد کیفیت
 • انجام ممیزی داخلی و خارجی به منظور حفظ گواهینامه
 • بررسی عملکرد مدیریت برای بررسی عملکرد کلی کیفیت

ایزو ۹۰۰۱ چگونه به یک سیستم مدیریت کیفیت ارزش افزوده می‌کند؟

کسب‌وکارهایی که قصد دارند ایزو ۹۰۰۱ اخذ و پیاده‌سازی کنند، ممکن است مزایای زیر را تجربه کنند:

ایزو ۹۰۰۱  استانداردی قابل تأیید است، بنابراین مشتریان و سایر اشخاص ذینفع می‌توانند از وجود یک سیستم مدیریت کیفیت با کیفیت بالا اطمینان حاصل کنند. علاوه‌براین، اطمینان از ادامه عملکرد QMS مطابق با استاندارد از طریق برنامه حسابرسی سالانه است.

ایزو ۹۰۰۱ به جای اینکه سیستمی باشد که مستقل از فرآیندهای اصلی عمل کند، تمرکز زیادی بر رهبری و خرید از سوی مدیریت ارشد وجود دارد، که فرهنگ کیفیت را در سراسر سازمان تشویق می کند.

ممیزی خارجی سالانه برای تأیید اینکه QMS همچنان با استاندارد ISO 9001 مطابقت دارد می تواند تعداد و در نتیجه هزینه ممیزی‌های تأمین کننده را کاهش دهد.

QMS کسب‌وکارها را تشویق می‌کند تا نیازها و انتظارات همه ذینفعان و نه فقط مشتریان را در نظر بگیرند

ایزو ۹۰۰۱  به دلیل طرح‌بندی سطح بالای مشترک، با اکثر استانداردهای ایزو مدرن همگام‌سازی می‌شود و امکان ادغام آسان‌تر را فراهم می‌کند.

کسب‌وکارها ممکن است متوجه شوند که می‌توانند راحت‌تر برنده مناقصه‌هایی شوند که نیاز به گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ دارند

سیستم مدیریت کیفیت (QMS) تعیین نقش‌ها و مسئولیت‌های کیفیت را تشویق می‌کند و به کارکنان اجازه می‌دهد تا بدانند دقیقاً کجا ایستاده‌اند و مسئولیت‌هایشان برای کیفیت چیست.

از طریق فرآیندهای شناسایی و رسیدگی به موارد عدم انطباق، QMS برای کمک به جلوگیری از مسائل آینده با ماهیت مشابه تنظیم شده است و به کسب‌وکار اجازه می‌دهد تا به طور مداوم فرآیندهای خود را بهبود بخشد و کارآمدتر باشد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!