گواهینامه ایزو ۱-۲۲۳۲۸ ورژن ۲۰۲۰ – وقتی فاجعه ای رخ می دهد!

ایزو 22328

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


به تازگی استاندارد جدیدی برای سیستم های هشدار اولیه منتشر شده است.

بلایایی مانند زمین لرزه، سونامی، فوران آتشفشان، جریان زیاد رودخانه (به عنوان مثال جاری شدن ناگهانی سیل)، رانش زمین، طوفان و همچنین حوادث دیگر مانند خشکسالی، دمای شدید، می تواند تأثیرات مخربی داشته باشد. بلایا می توانند در هر زمان برای هر کسی که در منطقه ای مستعد از فاجعه زندگی می کند، رخ دهد. این بلایا مردم را مجروح و کشته و منجر به خسارات فراوان اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی می شود. بلایا می توانند در اثر خطرات طبیعی و یا توسط انسان ایجاد شوند.

کاهش بلایای طبیعی را می توان با استفاده از رویکردهای مختلف، از جمله موارد پیشگیری و محافظت، که نیاز به سرمایه گذاری بالایی از هزینه و زمان دارند، انجام داد. بنابراین، کاهش ریسک موثر از طریق رویکردهای مختلف به وسیله بهبود آمادگی جامعه و انعطاف‌پذیری متعاقب از طریق اجرای یک سیستم هشدار اولیه اجرا می‌شود (EWS).

یک سیستم هشدار اولیه (EWS) به منظور توانمند سازی افراد و جوامعی که در نواحی مستعد خطر زندگی می‌کنند، برای آگاهی بیشتر، نسبت به واکنش یا تخلیه در زمان کافی و کاهش خسارات ناشی از حوادث مانند صدمات، تلفات جانی، و آسیب به اموال، اقتصاد و محیط زیست پیشنهاد شده است.

دولت های محلی و ملی باید آمادگی بهتری داشته باشند تا در صورت بروز فاجعه، تلفات را به حداقل برسانند. ایزو یک استاندارد بین المللی برای کمک به موارد فوق منتشر نموده است.

ISO 22328-1، امنیت و انعطاف پذیری – مدیریت اضطراری – قسمت ۱: دستور العمل های عمومی برای اجرای سیستم هشدار اولیه هنگام وقوع بلایا در جامعه. ایزو ۱-۲۲۳۲۸ فرایندهایی را تشریح می کند که می تواند به کسانی که در مناطق خطرناک هستند، کمک کند تا به موقع از منطقه خارج شوند.

Kyrsa Kyrk Gere، رئیس کمیته ایزو که این استاندارد را تهیه کرده است، گفت: یک سیستم هشدار اولیه مبتنی بر جامعه (EWS) برای هر منطقه ضروری می باشد. زیرا تغییر آب و هوا، کاهش اکوسیستم ها و سایر عوامل، خطر فاجعه را در هر کجا افزایش می دهد.

وی گفت: داشتن راه‌حل خوب و آماده، جوامع را قادر می سازد تا بیشتر آگاه باشند و سریع تر واکنش نشان دهند. در نتیجه به معنای واقعی کلمه زندگی را نجات می دهد و به کاهش تاثیر این بلایا، مانند خسارت به اموال، اقتصاد و محیط‌زیست کمک می‌کند. ISO 22328-1 اولین مجموعه از این استاندارد است.

اجرای یک EWS مانند آنچه در ISO 22328 شرح داده شده است، با چارچوب سندای برای کاهش خطر بلایا ۲۰۱۵-۲۰۳۰ سازگار است، که با قراردادهای بعدی سال ۲۰۳۰ مانند توافقنامه پاریس در مورد تغییر آب و هوا و تایید شده توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۱۵ هماهنگ است.

چارچوب سندای از کاهش خطر بلایا حمایت می کند. این چارچوب در سومین کنفرانس جهانی سازمان ملل متحد در سندای ژاپن در مورخه ۱۸ مارس ۲۰۱۵ به تصویب رسید و تشخیص می دهد که دولت نقش اصلی را در این زمینه دارد. اما همچنین باید با سایر سهامداران مانند دولت محلی و بخش خصوصی به اشتراک گذاشته شود.

ISO 22328-1 توسط کمیته فنی ISO / TC 292، امنیت و انعطاف پذیری ایجاد شده است که دبیرخانه آن توسط SIS، عضو ایزو برای سوئد برگزار می شود.

با ما تماس بگیرید!

اگر در رابطه با گواهینامه ایزو و پیاده سازی آن سوالی دارید و یا می خواهید بدانید چه نوع استانداردی برای کسب و کار شما مناسب است، همین حالا با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. کارشناسان مجرب ما آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند.

همچنین برای دریافت مشاوره رایگان در رابطه با اخذ ایزو می توانید فرم دریافت گواهینامه ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!