استانداردهای ایزو ویژه معادن

استانداردهای ایزو برای معادن

استانداردهای ایزو ویژه معادن نشان‌دهنده تعهد به یکپارچگی، بهبود مستمر و رضایت مشتری است. همان‌طور که می‌دانیم، معادن اثرات متعددی، چه مضر و چه مثبت، در محیط خود باقی می‌گذارند. در نتیجه، کسب گواهینامه ISO برای صنعت معدن حیاتی است.

در این مقاله به طور خلاصه به صنعت معادن، گواهینامه ایزو و گواهینامه ایزو ویژه معادن می‌پردازیم.

صنعت معادن چیست؟

مواد معدنی گران‌بها و سایر منابع زمین‌شناسی از معادن استخراج می‌شوند. مواد استخراج شده معدنی از بعد تولیدی و تجاری مفید واقع می‌شوند. تولید فلزات، سرمایه گذاری فلزات و تجارت فلزات از عملیات‌های معمولی برای بخش معدن هستند.


گواهینامه ایزو چیست؟

در بازار جهانی، کنترل کیفیت و تعادل بسیار مهم است. از طرف دیگر، حفظ یکنواختی و کارایی در بین بخش‌ها و کشورها چالش برانگیز خواهد بود.

سازمان بین‌المللی استاندارد یا ISO، یک سازمان غیردولتی مستقل است که قوانینی را برای افزایش کیفیت محصول و توسعه پایدار تعیین و به حفظ این تعادل کمک می‌کند. گواهینامه های ایزو تأیید می‌کنند که تمام الزامات انطباق با کیفیت در صنعت موردنظر برآورده شده است.

چرا معادن به گواهینامه ایزو نیاز دارند؟

محیط یک شرکت معدنی، با ارتباط بین هوا، آب، خاک، طبیعت، گیاهان، حیات‌وحش، و انسان‌ها شکل می‌گیرد. مدیریت محیط زیست شرکت، باید حوزه مسئولیت این محیط را پوشش دهد.

به عنوان مثال برای حمل‌ونقل افراد، تجهیزات، مواد و زباله، معادن به مقادیر قابل‌توجهی از انرژی جهت تهویه، خنک‌کننده اضافی، تقطیر با قدرت و فلزکاری نیاز دارند. حتی کارهای درون و برون اداری نیاز به منابع و قدرت دارند.

بنابراین برای مدیریت معادن به بهترین شکل ممکن، نیاز به استانداردهای ایزو ویژه معادن داریم. این استانداردها علاوه بر بهبود عملکرد مدیریت ایمنی کارگران در معدن را نیز تضمین می‌کنند و با ارائه ابزارهایی به ادامه چرخه بهبود در کسب‌وکار کمک می‌کنند.

ایزو معدن

مزایای اخذ گواهینامه‌های ایزو

اخذ استانداردهای ایزو ویژه معادن از چند جهت حیاتی است. به عنوان مثال:

  • به شما امکان می‌دهد تصمیم بگیرید به کدام پیش‌فرض نیاز دارید.
  • شما را قادر می‌سازد تا محدوده فعالیت‌های تجاری سیستم مدیریت خود را مشخص کنید.
  • به انتخاب یک شرکت برون‌سپاری در صورت لزوم کمک می‌کند.
  • با استانداردسازی محصولات به غلبه بر موانع تجارت بین‌المللی کمک می‌کند.
  • به‌روزرسانی هنجارهای استانداردسازی به افزایش وفاداری و رفاه مصرف‌کننده کمک می‌کند.
  • با ارائه اعتبار به شرکت‌های دارای گواهینامه، تعامل صنعت را افزایش می‌دهد.
  • امکان افزایش بهره‌وری را در عین مدیریت ایمنی کارکنان فراهم می‌کند.

استانداردهای ایزو ویژه معادن

در ادامه چند نمونه از استانداردهای ایزو ویژه معادن مفید و قابل‌اجرا را معرفی می‌کنیم. توجه کنید که این استانداردها عمومی هستند و برای همه کسب‌وکارها کاربرد دارند:

ایزو ۹۰۰۱ سیستم مدیریت کیفیت

ایزو ۹۰۰۱ یکی از انواع استانداردهای عمومی است که به‌طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیاده‌سازی این استاندارد هزینه‌ها را به حداقل می‌رساند، مسئولیت‌پذیری را تقویت می‌کند، اجازه گسترش مسئولانه را می‌دهد و انطباق با مقررات را تسهیل کرده و  به مدیریت پیمانکاران فرعی در صنعت معدن کمک می‌کند.

ایزو ۱۴۰۰۱ سیستم مدیریت محیط زیست

ایزو ۱۴۰۰۱ یکی از مهم‌ترین گواهینامه‌ها برای صنایع مشغول به کار در حیطه معادن است. بر اساس این استاندارد، عملکرد شرکت‌ها زمانی بهبود می‌یابد که بتوانند عملکرد زیست‌محیطی خود را مدیریت کنند.

اجرای گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ به تعیین کمیت، نظارت و کنترل اثرات زیست‌محیطی عملیات معادن کمک می‌کند و منجر به کاهش دفع زباله و انرژی می‌شود.

ایزو ۴۵۰۰۱ -سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت حرفه ای

اجرای گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ برای معادن اجازه می‌دهد تا سلامت و ایمنی کارکنان حفظ شود. علاوه بر این، به رعایت اصول مراجع قانونی نیز کمک می‌کند.


استخراج ایمن و پایدار با استانداردهای ایزو

استخراج معادن یک فعالیت موقتی است که در آن معادن بین چند سال تا چند دهه در نقاط خاصی کار می‌کنند. آنچه پس از بسته‌شدن یک معدن اتفاق می‌افتد و تأثیری که بر جامعه و محیط محلی می‌گذارد، تأثیر مهمی بر رقابت‌پذیری عملیات معدن دارد.

اخیراً یک کمیته فرعی جدید ایزو در مدیریت احیای معدن (ISO/TC 82/SC 7) برای توسعه استانداردهای ایزو ویژه معادن ایجاد شده است که می‌تواند به حداقل رساندن آسیب‌های احتمالی طولانی‌مدت ناشی از فعالیت‌های معدنی کمک کند؛ در نتیجه کیفیت زندگی ساکنان و منطقه معدنی افزایش پیدا خواهد کرد و به بهبود روابط بین صنعت معادن و ساکنان محلی کمک می‌کند.

احیای معادن

پروفسور سون جون کیم، رئیس ISO/TC 82/SC 7(مدیریت احیای معادن) گفت: «تضاد بین توسعه‌دهندگان که اولویت را بر سود قرار می‌دهند و ساکنان محلی که نگران تخریب محیط‌زیست و آسیب به جوامع محلی هستند، می تواند به درگیری تبدیل شود که فراتر از میانجیگری منطقی است. استانداردهای ایزو ویژه معادن برای مدیریت احیای معادن می‌تواند مفید باشد؛ زیرا این دستورالعمل‌های مورد توافق بین‌المللی به جلوگیری از ادعاها یا سود بیش‌از‌حد از یک طرف کمک کرده و منجر به یک وضعیت برد _ برد می‌شود.

مدیریت فعالیت احیا معادن

مدیریت یک فعالیت احیاء بسیار پیچیده است. مدت‌ها قبل از آغاز به کار هر معدنی شروع می‌شود و تا سال‌ها پس از استخراج آخرین سنگ معدن یا زغال سنگ متوقف نمی‌شود.

پروژه‌های معدنی جدید به شدت ارزیابی می‌شوند و یک طرح احیا اجباری برای آن‌ها وجود دارد، اما یک استاندارد جهانی مشترک در مورد نحوه مدیریت این موضوع هنوز در دسترس نیست.

همان‌طور که راینهارد راینارتز، رئیس ISO/TC 82 (صنایع معدن) توضیح داد: «احیای معدن یک زمینه بسیار گسترده است. به طور کلی، شامل ادغام مجدد و متعاقب مناطق متاثر از معدن در طول استخراج و پس از پایان فعالیت‌های معدنی است. بسیاری از موضوعات را باید با دید بلندمدت در نظر گرفت، مانند هیدرولوژی، سطوح آلودگی آب، مواد باطله، پایداری خاک و شیب، تخریب ساختمان‌ها و غیره؛ به همین علت همواره به استانداردهای ایزو ویژه معادن نیاز داریم.»


استانداردهای ایزو ویژه معادن برای استخراج متفاوت و قوی‌تر

توسعه استانداردها در بخش معدن یک چالش بزرگ است و یکی از وظایف آتی کمیته فنی ISO خواهد بود. بسیاری از استانداردهای منطقه‌ای موجود به‌عنوان نمونه‌های مثبتی در سطح جهانی هستند.

در این رابطه، پروفسور سان جون کیم تاکید کرد: «هدف استانداردهای ایزو ویژه معادن، تعریف فناوری‌ها یا معیارهای خاص نیست؛ بلکه پیشنهاد یک دستورالعمل کلی است که می‌تواند به طور جهانی اعمال شود. تحت این دستورالعمل کلی، را می‌توان به زمینه‌های دقیقی تقسیم کرد و استانداردهایی را که مطابق با هر موقعیتی هستند، توسعه داد. در صورت لزوم، شرایط خاص باید به طور جداگانه استاندارد شود.»

راینهارد راینارتز توضیح می‌دهد: «نخستین و مهم‌ترین گام این است که ISO/TC 82 این نیازهای مختلف را با جزئیات شناسایی و درک کند. سپس می‌توانیم زمینه‌های مشترک را با موضوعات و زمینه‌های دیگر شناسایی کنیم. گروه‌های کاری مشترک نه تنها برای تبادل یافته‌ها، بلکه برای توافق بر سر مراحل بعدی و در صورت امکان، یک استاندارد بین رشته‌ای مشترک ایجاد می‌شوند.»

بهترین روش‌های بستن معادن

اگرچه مدیریت احیای معدن در حین بهره‌برداری به طور کامل انجام می‌شود، اما مشخصه کلی احیای معادن این است که خسارات احتمالی برای مدت طولانی پس از بسته شدن معادن مشاهده می‌شود. بدیهی است که اقتصاد منطقه‌ای تقویت‌شده به دلیل صنعت معدن، پس از بسته شدن آن معادن، به سرعت کاهش می‌یابد. کارشناسان در این زمینه معتقدند که:

  • مدیریت احیای معدن باید توسط دولت و توسعه‌دهندگان پشتیبانی شود و نظرات ساکنان محلی باید به طور فعال در این فرایند منعکس شود.
  • دولت و بهره‌برداران معادن باید اقداماتی را برای کنترل و نظارت بر محیط‌زیست، بهره‌برداری از معادن بسته، فعال‌سازی اقتصاد منطقه‌ای و بودجه پروژه در زمان بسته‌شدن پروژه آماده کنند.
  • اپراتورهای معدن باید برای ساکنان محلی که ممکن است تحت‌تأثیر بسته‌شدن معدن قرار گیرند، آماده باشند.

جمع‌بندی

صنعت معادن در حال حاضر برای برآوردن نیازهای انرژی امروزی ضروری است و می‌تواند نقش اساسی در بسیاری از اقتصادهای ملی ایفا کند. با این حال، الزامات زیست محیطی را باید برآورده کند. بهره‌برداری بی‌رویه از منابع محدود به ضرر نسل‌های آینده است؛ به همین دلیل استانداردهای ایزو ویژه معادن نقش مهمی در تضمین توسعه پایدار دارد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع گواهینامه ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!