ایزو در پایداری سیاره و محیط زیست تلاش خواهد کرد

استاندارد ایزو محیط زیست

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


احیا و محافظت از اکوسیستم‌ها موضوع امسال روز جهانی محیط زیست بود. ایزو متعهد به هدایت و حرکت به سمت اصلاح و نوآوری با استانداردهای جدید است.

تغییرات آب و هوایی و حوادث تنها برخی از ویرانی‌های ناشی از تخریب محیط زیست است و اکنون زمان آن رسیده که تلاش‌ها را برای تغییر این روند را تقویت کنیم. با تشخیص اینکه تنوع زیستی برای بازسازی اکوسیستم حیاتی است، کمیته فنی تازه‌تاسیس ISO / TC 331، تنوع زیستی، در حال حاضر روی استانداردهایی کار می‌کند که می‌تواند به همه‌ی سازمان‌ها و دولت‌ها کمک کند.

دامنه‌ی کار شامل اصطلاحات و تعاریف استاندارد، متدولوژی یا روش‌شناسی برای تجزیه و تحلیل، چارچوب‌هایی برای تعریف استراتژی‌ها و برنامه‌های عملیاتی، ابزارهای نظارتی و دستورالعمل‌هایی درباره موضوعات خاص تنوع زیستی مانند مهندسی اکولوژیک و راه‌حل‌ها و فن‌آوری‌های مبتنی بر طبیعت است.

اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) یک سازمان رابط در کمیته ایزو برای تنوع زیستی است و استانداردهای جهانی کلیدی برای حفاظت از تنوع زیستی از جمله فهرست بندی قرمز IUCN و معیارها، استاندارد جهانی برای شناسایی حوزه‌های زیستی و استانداردهای مبتنی بر طبیعت (IUCN) را توسعه داده‌است.

دکتر توماس بروکس، دانشمند ارشد IUCN گفت: «ما از همکاری با ایزو برای تهیه استانداردهای بین المللی برای تنوع زیستی خوشحالیم». زمان‌بندی برای حمایت از چارچوب جهانی تنوع زیستی جهانی پس از سال ۲۰۲۰ بسیار مهم است. دبیرکل ISO سرجیو موجیکا افزود که همکاری بین‌المللی ضروری است.

وی گفت: «بهره برداری بیش از حد از زمین و گونه ها، تنوع زیستی را از بین برده است و عواقبی مانند بلایای طبیعی و توزیع نابرابر آب و غذا در سراسر جهان برجا گذاشته است.»

تلاش‌های فردی می‌تواند کمک کند؛ اما آنچه واقعاً تفاوت ایجاد خواهد کرد همکاری در سطح بین المللی است. استانداردهای ایزو می‌توانند راه‌های توافقی ایجاد کنند که سازمان‌ها و دولت‌ها در هر جایی بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

بازسازی اکوسیستم نیازمند سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی است و تخمین زده می‌شود که اگر قرار باشد اهداف کربن صفر را ببینیم، چند تریلیون دلار مورد نیاز خواهد بود. به همین دلیل است که ایزو همچنین بر روی یک خانواده جدید از استانداردها کار می‌کند تا صنعت تامین مالی سبز را به‌طور شفاف و موثر تسهیل کند.

ایزو ۱۴۰۹۷ – مدیریت گازهای گلخانه‌ای و فعالیت‌های مرتبط اخیراً منتشر شده است و چارچوبی شامل اصول و الزامات ارزیابی و گزارش سرمایه گذاری‌ها و فعالیت های مالی مربوط به تغییر اقلیم فراهم می‌کند و  به سرمایه گذاران کمک می کند اقدامات خود را ارزیابی و گزارش کنند و ارزش واقعی سهم خود را در اهداف آب و هوایی مشاهده کنند.

این استاندارد توسط افراد دیگر در مجموعه، شامل سری ایزو ۱۴۰۳۰ برای ارزیابی عملکرد زیست‌محیطی ابزارهای بدهی سبز، ایزو ۱۴۱۰۰، دارایی سبز- ارزیابی پروژه‌های مالی سبز و ایزو ۱۴۰۹۳، مکانیسم تامین مالی سازگار با تغییرات آب و هوایی تکمیل خواهد شد.

ایزو دارای صدها استاندارد است که به توسعه پایدار و بهبود تأثیر بر محیط زیست کمک می کند، مانند ایزو ۱۴۰۰۱ که به سیستم‌ مدیریت محیط زیست مربوط است. استفاده از این استانداردها سازمان ها را قادر می سازد تا از ۱۷ هدف توسعه پایدار (SDG) سازمان ملل، به ویژه SDG 13 (تغییرات آب و هوا) ، SDG 14 (زندگی زیر آب) و SDG 15 (زندگی در خشکی) به طور مستقیم حمایت کنند.

با ما تماس بگیرید

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای دریافت مشاوره رایگان می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!