آشنایی با سیستم مدیریت کیفیت و اهداف آن

سیستم-مدیریت-کیفیت-و-اهداف-آن

سیستم مدیریت کیفیت

سیستم مدیریت کیفیت ساختاری است که تمام رویه‌ها، فرآیندها و مسئولیت‌هایی که برای دستیابی به سیاست‌ها و اهداف کیفیت نیاز دارند، مستند می‌کند و به اختصار QMS نامیده می‌شود.

QMS با سازمان هماهنگ می‌شود و فعالیت‌هایش را برای دستیابی به اهداف خاص، مشتریان و الزامات نظارتی هدایت می‌کند. افزون‌براین، می‌تواند اثربخشی و کارایی یک سازمان را به صورت مستمر بهبود بخشد. یک سیستم مدیریت کیفیت، مسائل مربوط به کیفیت را بررسی می‌کند و روی بهبود سازمان‌های مختلف از نظر کیفیت و مدیریت کار می‌کند.

پیروی از دستورالعمل‌ها و رویه‌هایی که توسط سیستم مدیریت کیفیت به سازمان داده شده ضروری است. بر اساس ایزو، سیستم‌ها و فرآیندهای موجود در سازمان توسعه پیدا می‌کند و در هر فرآیند از بالا به پایین ادغام می‌شوند. سیستم‌ها و فرآیندها به روشی مشخص توسعه می‌یابند. در صورتی که الزامات و رویه‌های سیستم مدیریت کیفیت را برآورده شود، گواهینامه QMS قابل دریافت است.

یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نوع سیستم مدیریت کیفیت (QMS)، ایزو ۹۰۰۱ است. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد بین المللی برای مدیریت کیفیت است و توسط ISO (سازمان بین المللی استاندارد) صادر می شود. الزامات آن توسط متخصصان از سراسر جهان بررسی شده است تا از اعتبار بالایی برخوردار شود.

اهداف سیستم مدیریت کیفیت

هدف اصلی سیستم مدیریت کیفیت، تضمین مدیریت کیفیت در سازمان‌های مختلف است؛ اما هدف QMS در استاندارد ایزو افزایش یافته و گسترده‌تر می‌شود. برخی از اهداف اصلی در زیر ذکر شده است:

بهبود فرآیندها

یکی از اهداف، بهبود فرآیندهای سازمان است و باعث می‌شود محصولات با کیفیت بهتر در کمترین زمان ممکن با حداقل اشتباه تولید ‌شوند. فرآیندهای استاندارد و تکامل‌یافته به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که محصول کیفیتی خوب و عیب و نقصی کم داشته باشد.

کاهش ضایعات

با بهبود فرآیندها می توان ضایعات را کاهش داد و در صورت عدم بهبود فرآیندهای سازمان، فرآیندهای ناکارآمد باعث می‌شود محصولات معیوب زمان زیادی را صرف کنند. زمان در سازمان گرانبها است، بنابراین باید به شیوه صحیح اجرا شود.

کاهش هزینه‌ها

اگر رویه‌های صحیح در فرآیندها اعمال شود، در اولین مرحله نتایج خوبی را نشان می‌دهد و سازمان نیازی به آزمایش بیشتر روی محصول نخواهد داشت. بنابراین با پیروی از فرآیندهای صحیح می‌توان هزینه‌های محصولات را کاهش داد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

اگر در رابطه با هر نوع گواهینامه ایزو به کمک نیاز دارید، با کارشناسان ایزوسیستم از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!