سیستم مدیریت کیفیت (QMS) – تعریف، اهداف و مزایا

سیستم مدیریت کیفیت

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


QMS مخفف Quality Management System به معنای سیستم مدیریت کیفیت است. سیستم مدیریت کیفیت اساساً چارچوبی است که مشاغل می توانند از آن برای هدایت به سمت اهداف کیفی خود استفاده نمایند.

مهم ترین این اهداف، توانایی ارائه محصولات یا خدماتی است که نیازهای مشتری را برآورده کرده و رضایت مشتری را ارتقا دهد. این امر بدان معناست که مشاغل باید درک کاملی از این نیازها و آنچه که باید انجام دهند، داشته باشند.

بنابراین یک QMS کلیه فعالیت های مشاغل مربوط به فرآیند تولید را در بر می گیرد تا هر زمان که فرآیندی انجام می شود، از همان روش ها، مهارت ها، منابع و کنترل ها به طور مداوم برای حفظ یا تقویت رضایت مشتری استفاده نماید. همچنین با رعایت سیستم مدیریت کیفیت، یک تجارت می تواند کارآمدتر و موثرتر عمل کند.

فرایندهایی که ممکن است برای QMS توسعه داده شوند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

  • فرآیندهای سفارش
  • برنامه های تولید
  • کالیبراسیون
  • اقدامات پیشگیرانه / اصلاحی
  • فرایندهای خرید

در یک سیستم مدیریت کیفیت، هر فرآیند متناسب با اهداف آن کسب و کار خاص طراحی شده است.

اهداف اخذ سیستم مدیریت کیفیت شامل موارد زیر می باشد:

اهداف کیفی – اهداف استراتژیک و قابل سنجش که اهداف QMS را هدایت می کنند.

تمرکز بر رضایت مشتری – نظارت بر رضایت مشتری از طریق بازخورد، نظرسنجی و روش های دیگر.

بهبود مستمر – حل مسئله، اقدام اصلاحی و نوآوری سیستم مدیریت کیفیت.

تجزیه و تحلیل و نظارت – تجزیه و تحلیل رضایت مشتری، عملکرد تأمین کننده، نظارت بر محصول، عدم انطباق و اقدامات اصلاحی.

محبوب ترین نوع سیستم مدیریت کیفیت (QMS)  چیست؟

یکی از محبوب ترین و شناخته شده ترین نوع، ایزو ۹۰۰۱ است. گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ یک استاندارد بین المللی برای مدیریت کیفیت است و توسط ISO (سازمان بین المللی استاندارد) صادر می شود. الزامات آن توسط متخصصان از سراسر جهان بررسی شده است تا از اعتبار بالایی برخوردار شود. استاندارد ایزو ۹۰۰۱ نیاز به تأیید توسط شخص ثالث دارد. این امر بدان معناست که مشاغل باید مرتباً مورد بازرسی و بررسی قرار گیرند.

مزایای QMS چیست؟

هدف اصلی QMS ایجاد رضایت مشتری است. با رضایت بیشتر مشتری، می توانید اعتماد به نفس مشتریان را بهبود ببخشید، علاقه جدیدی را به خود جلب کرده و اعتبار سازمان خود را تقویت کنید.

سیستم مدیریت کیفیت این کار را با ایجاد چارچوبی از فرآیندها که یک کسب و کار را قادر می سازد به طور مداوم کار کند، انجام می دهد. بنابراین احتمال اینکه خطاها کمتر به مشتری برسد، انجام می شود. همچنین شکایات مشتری فقط به بخش خدمات مشتری شما اختصاص داده نشده است. درQMS ، فرایند حل مسئله به دنبال علت اصلی می رود تا از تکرار آن جلوگیری کند.

QMS فقط به درد مشتری نمی خورد. این کار همچنین به شما امکان می دهد تا تجارت خود را به کمترین هزینه و صرفه جویی در مصرف منابع، کاهش هزینه ها، افزایش کارایی کسب و کار شما و حمایت از بهره وری برسانید.

همچنین سیستم مدیریت کیفیت (ایزو ۹۰۰۱) می تواند به شناسایی فرصت های جدید آموزش برای کارکنان شما و همچنین افزایش انگیزه به لطف مشارکت بیشتر آنها در نگهداری و اهداف QMS کمک کند.

اخذ ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت)

در صورت تمایل به اخذ استاندارد ایزو ۹۰۰۱ (استاندارد مدیریت کیفیت)، مشاوران مجرب ما می توانند در هر مرحله شما را راهنمایی نمایند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، می توانید از طریق شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳  با ما تماس بگیرید یا پس از تکمیل فرم اخذ ایزو، مشاورین ما در کمترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!