آمار جدید بهداشت و ایمنی HSE تأثیر ویروس کرونا بر سلامت کارکنان را نشان می‌دهد

آمار-سلامت-و-ایمنی-و-تاثیر-ویروس-کرونا
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ به‌دلیل همه‌گیری کرونا، مطمئنا سالی چالش برانگیز بود و شیوع مستمر آن بر جمع‌آوری داده‌ها برای گزارش سالانه اداره بهداشت و ایمنی (HSE) در مورد آمار ایمنی و بهداشت برای محیط کار تأثیر گذاشته است.

بااین‌حال، اطلاعات جمع‌آوری‌شده همچنان نشان می‌دهد که کووید-۱۹ نقش مؤثری بر میزان بیماری‌ها و آسیب‌های ناشی از کار و همچنین تأثیرگذاری بر سلامت روان کارکنان داشته است.

بیماری‌های ناشی از کار در سال ۲۰۲۰/۲۱

در سال‌های منتهی به شروع COVID-19، میزان بیماری‌های ناشی از کار به‌طور کلی ثابت بود. با‌این حال، در سال ۲۰۲۰/۲۱، HSE فاش کرده است که این رقم به ۱.۷ میلیون نفر رسیده است که ۸۵۰ هزار مورد آن به‌دلیل یک بیماری جدید بوده است.

رقم اعلام‌شده درحالی است که احتمالا COVID-19 در این مجموع نقش داشته است؛ زیرا ۹۳ هزار کارکن پس از ابتلا به این ویروس در حین کار به ظاهر مبتلا شده‌اند.

همچنین گزارش شده است که کووید-۱۹ باعث ایجاد یا تشدید سایر بیماری‌های مرتبط با کار شده است، به طوری که ۷۰ درصد از ۶۴۵ هزار کارکن در این گروه گفته‌اند که بر استرس، افسردگی یا اضطراب آنها و ۱۳ درصد بر اختلال اسکلتی عضلانی مرتبط با کار تأثیر گذاشته است.

از آنجایی که این ویروس با بدترشدن سلامت روان ارتباط دارد، جای تعجب نیست که استرس، افسردگی و اضطراب به‌عنوان عوامل اصلی بیماری‌های ناشی از کار در سال ۲۰۲۰/۲۱ باقی بماند. در طول سال، ۸۲۲ هزار کارکن، استرس، افسردگی یا اضطراب ناشی از کار را تجربه می کردند که ۵۰ درصد از کل بیماری‌های محل کار را شامل می شود. نگران کننده است که ۴۵۱ هزار مورد از رقم مذکور در سال ۲۰۲۱ بوده است.

صنایعی که به‌ویژه در معرض خطر هستند عبارتند از: ارگان‌ها و سازمان‌ها، مدافعین سلامت، کار اجتماعی و آموزش که همگی نسبت به نرخ‌های میانگین سلامت روانی آمار بالاتری داشتند.

از نظر موارد غیرکشنده، ۰.۴ میلیون کارکن در حین کار در سال ۲۰۲۰/۲۱ دچار آسیب‌دیدگی شدند که لغزش، زمین خوردن و سفر علت اصلی بوده است (۳۳ درصد). به دنبال آن آمار بلند کردن وسایل سنگین (۱۸ درصد) و برخورد با یک جسم متحرک (۱۰ درصد) به‌ثبت رسید.

از ۴۴۱ هزار کارمندی که آسیب دیدند، ۳۳۹ هزار نفر منجربه غیبت هفت‌روزه از کار شدند، در حالی که ۱۰۲ هزار مصدوم منجربه مرخصی بیش از هفت روز از کار شدند.

کشاورزی، جنگل‌داری و ماهیگیری خطرناک‌ترین صنعت برای کار هستند و پس از آن صنایع ساخت‌وساز و مسکن و خدمات غذایی قرار دارند.

کارکنان خود را شاد، سالم و ایمن نگه دارید

ایجاد سیستم قوی از فرآیندها که برای شناسایی، کنترل و کاهش خطرات برای کارکنان شما کار می‌کند، می‌تواند به ایجاد محل کار شما به مکانی امن تر، سالم تر و شادتر کمک کند. این اقدام به کاهش غیبت در محل کار، تقویت روحیه و محافظت از شهرت سازمان شما کمک می‌کند.

ایزو ۴۵۰۰۱ (ISO 45001) به‌عنوان استاندارد بین‌المللی ایمنی و بهداشت شغلی می‌تواند نشان دهد که سلامت و ایمنی را در اولویت قرار می دهید. با اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ و پیاده سازی ایزو ۴۵۰۰۱، می‌توانید سیستمی براساس بهترین روش ایجاد کنید که می‌تواند احتمال تصادف‌ها، بیماری‌ها و هرگونه نقض قوانین را کاهش دهد.

همچنین اکنون استاندارد جدیدی به نام ایزو ۴۵۰۰۳ (ISO 45003) وجود دارد که به‌طور خاص برای کنترل خطرات روانی اجتماعی در محل کار و حمایت از سلامت روان و رفاه کارکنان شما طراحی شده است. استاندارد مذکور کاملا با ایزو ۴۵۰۰۱ نتایج مستقلی را ارائه می‌دهد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با کارشناسان ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!