استانداردهای ایزو جدید برای تأمین مالی سبز

تامین مالی سبز
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

تأمین مالی سبز الگوی نوین مالی در حمایت از محیط زیست به همراه سودآوری اقتصادی با تأکید بر دو کلمه سبز و تأمین مالی می‌باشد. برای دستیابی به اهداف خالص کربن و کاهش تغییرات آب و هوایی مقدار تریلیون دلار تخمین زده شده است. تامین مالی سبز، از جمله اوراق قرضه سبز، یکی از راه های رسیدن به این هدف است؛ اما فقدان تعاریف هماهنگ از چیزی که « حیات و محیط زیست» را تشکیل می‌دهد، رشد آن را آهسته کرده و اجازه می دهد تا سبزشویی (افرادی که با نام حمایت از محیط زیست به محیط زیست صدمه می زنند) رشد و نمو کنند. سری جدیدی از استانداردهای ایزو در این زمینه منتشر شده است.

استانداردهای جدید برای امور مالی سبز

ایزو ۱۴۰۳۰، ارزیابی عملکرد زیست محیطی – ابزار بدهی سبز، نقشه راه مورد توافق بین المللی برای انتشار اوراق سبزارائه می‌دهد. استانداردهای جدید، اصول، الزامات و دستورالعمل‌هایی را برای تعیین «حیات و محیط زیست» اوراق قرضه‌هایی که پروژه‌ها، دارایی ها و فعالیت‌های واجد شرایط را تأمین می‌کنند، برای گزارش استفاده از عواید و برای نظارت و گزارش اثرات زیست محیطی آنها پوشش می‌دهد.

این مجموعه چهار قسمتی طبقه بندی دارایی‌ها و پروژه‌های واجد شرایط تامین مالی سبز را ارائه می‌دهد، فرایندهای مربوط به اوراق قرضه را تشریح می‌کند و اطمینان می‌دهد که آنهایی که صادر شده یا مطابق با الزامات آن تولید شده‌اند منافع زیست محیطی مورد انتظار را به همراه خواهند داشت.

دکتر جان سی شیدلر، رئیس گروه متخصصانی که استانداردها را تدوین کره است گفت که سری ISO 14030 به تضمین اعتبار و هماهنگی بهترین اقدامات در بخش مالی سبز کمک خواهد کرد و در نتیجه به تقویت  بازار کمک خواهد کرد.

استفاده از این استانداردها با هدف از بین بردن سردرگمی و شستشوی سبز، در نتیجه اعتماد به نفس در بازار را افزایش می‌دهد. این امر به نوبه خود نباید تنها منجر به سرمایه‌گذاری بیشتر و اعتماد سرمایه گذاران شود، بلکه مزایای زیست محیطی بیشتری به همراه خواهدداشت.

استانداردهای این سری عبارتند از:

ISO 14030-1، ارزیابی عملکرد زیست محیطی-ابزار بدهی سبز-قسمت ۱: فرآیند اوراق قرضه سبز

ISO 14030-2، ارزیابی عملکرد زیست محیطی-ابزار بدهی سبز-قسمت ۲: فرایند تامین مالی سبز

ISO 14030-3، ارزیابی عملکرد محیطی-ابزارهای بدهی سبز-قسمت ۳: طبقه بندی (در حال توسعه)

ISO 14030-4، ارزیابی عملکرد محیطی-ابزار بدهی سبز-قسمت ۴: الزامات برنامه تأیید

این سری از استانداردها توسط کمیته فرعی SC4، ارزیابی عملکرد محیطی، کمیته فنی ISO ISO/TC 207 ، مدیریت محیط زیست توسعه یافته است.

ثبت درخواست و اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.

مشاورین ایزوسیستم کلیه فرایندهای مربوط به مشاوره پیاده سازی الزامات گواهینامه ایزو مربوطه را در شرکت و سازمان شما اجرایی خواهند کرد.

برای اخذ ایزو از کجا اقدام کنیم؟

برای پیاده سازی گواهینامه ایزو و اخذ ایزو حتما باید از شرکت و سازمانی اقدام نمایید که دارای پروانه رسمی خدمات مشاور مدیریت و بهبود کیفیت از وزارت صنعت معدن و تجارت باشند.

ایزوسیستم با بیش از ۱۰ سال تجربه‌ی تخصصی و تیمی مجرب آماده‌ی ارائه خدمات تخصصی پیاده‌سازی استانداردهای ایزو به سازمان‌ها می باشد.

ایزوسیستم در سال های ۹۷ و ۹۹ از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان بهترین شرکت فنی مهندسی کشور و رتبه اول شرکت‌های مشاور مدیریت کشور انتخاب گردیده است.

هزینه اجرای خدمات پیاده سازی و صدور گواهینامه های ایزو توسط ایزوسیستم در مناسب‌ترین و عادلانه‌ترین سطح بوده و کم‌ترین هزینه اجرای این خدمات را به مشتریان خود تضمین می‌دهد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!