اخذ ایزو ۹۰۰۱ برای کارفرمای مستقل و مشاغل آزاد

ایزو 9001 - اخذ ایزو -گواهینامه ایزو

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


اغلب از ما سوال می‌شود که آیا امکان اخذ ایزو ۹۰۰۱ برای مشاغل کوچک یک نفره و مشاغل آزاد وجود دارد یا خیر؟ پاسخ مثبت است. ایزو ۹۰۰۱ در درجه‌ی اول استانداردی است که در آن پیچیدگی سیستم مدیریت به اندازه‌ی شرکت و مشاغل آزاد بستگی دارد.

الزامات استاندارد ایزو ۹۰۰۱

همه‌ی‌ سازمان‌ها از الزامات استاندارد مشابهی در زمینه ایزو ۹۰۰۱ استفاده می‌کنند. برای بسیاری از امور، شما به‌عنوان یک سازمان باید تصمیم بگیرید که اطلاعات مستند مانند روش‌ها تا چه کاربرد دارد. غالباً کافی است که یک تجارت یک نفره گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را از طریق ثبت نام و فرم ارائه دهد. این بدان معنی است که کمتر به سازماندهی احتیاج دارد و عمدتاً مسئله‌ی انجام آن است. بنابراین مشاغل کوچک و یک نفره و افراد مستقل می‌توانند با پیاده‌سازی و اجرا، ایزو ۹۰۰۱ را اخذ کنند و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

مزایای اخذ ایزو ۹۰۰۱ برای مشاغل کوچک (یک‌نفره) یا مشاغل آزاد

پیاده‌سازی و اجرای صحیح سیستم مدیریت فقط این مزیت را ندارد که بتوانید به راحتی آن را تأیید کنید و بدین وسیله نشان دهید که به فکر اطمینان کافی در کیفیت سازمان خود هستید. سیستم مدیریت همچنین به شما کمک می کند سالانه در مورد شرکت خود تأمل کنید. به‌عنوان مثال با انجام تجزیه و تحلیل SWOT، در مورد خطرات سازمان خود فکر کنید و اهداف خود را برای سال جدید تنظیم کنید. به خصوص اگر هدف شما رشد است، ایزو ۹۰۰۱ می‌تواند کمک خوبی به ساختار آن بکند.

مشکلات اجرای ایزو ۹۰۰۱ برای مشاغل کوچک (یک‌نفره) یا مشاغل آزاد چیست؟

هنگام اجرای ایزو ۹۰۰۱ مشکلات زیادی وجود دارد که می‌تواند منجربه انحراف در هنگام بازرسی خارجی یا عدم دریافت گواهینامه ایزو شود. چند مورد مهم در اینجا توضیح داده شده است:

عدم تایید هویت با استفاده از اطلاعات مستند

این استاندارد نیاز به پیاده سازی قابل اثبات در بخش‌های مختلف استاندارد با استفاده از اطلاعات مستند دارد؛ حتی اگر این اطلاعات مستند مستقیماً لازم نباشد و بتوانید آن را به صورت شفاهی توضیح دهید، کنترل این اطلاعات مستند الزامی است؛ بنابراین توجه داشته باشید که تمام اطلاعات مستند اجباری را در اختیار داشته باشید.

عدم توافق روش کار

اغلب چگونگی اجرای فعالیتها با جزئیات بیان می شود. این توضیحات فرآیند سپس بسیار مفصل است. با این حال ، در عمل شما همیشه کارها را با کارآیی بیشتری انجام می دهید یا بدون توجه به روند توصیف شده ، فرآیندها را سریعاً تنظیم می کنید. به همین دلیل مهم است که هرچه کمترین جزئیات را در سیستم مدیریت ثبت کنید. به عنوان یک تاجر انفرادی یا یک فرد مستقل ، توصیف فرایندهای اجرایی با قالب های کوتاه کافی است ، به طوری که خود را بیش از حد به برخی قوانین ملزم نکنید.

استفاده محدود از مدیریت نسخه

نه تنها در هنگام پیاده‌سازی سیستم مدیریت خود، بلکه همچنین برای امور مربوط به کار خود، بعضی اوقات اسناد جدیدی را با فرمتی متفاوت، بدون هیچ نوع مدیریت نسخه ایجاد کنید. برای ایزو ۹۰۰۱، مهم است که مدیریت نسخه به روش ساختاری اعمال شود. این کار را می‌توان به‌کمک فرمت‌های ثابت انجام داد که در آن هنگام تغییر یک سند، شماره نسخه به طور پیش فرض تنظیم می شود.

وجود نداشتن حسابرسی (ممیزی) داخلی مستقل

حسابرسی داخلی (ممیزی داخلی) سیستم مدیریت باید سالانه انجام شود. یکی از الزامات این است که این کار به‌طور مستقل انجام شود، یعنی خود شما ممیزی داخلی روی کار خود انجام ندهید؛ بنابراین شما به حمایت شخص دیگری احتیاج دارید. شما می‌توانید یک طرف خارجی را برای انجام بررسی نهایی استخدام کنید یا این کار را به‌کمک همکار انجام دهید؛ به شرطی که شما ممیزی داخلی نباشید.

خراب‌نکردن کارها

به عنوان یک فرد شاغل و یا فردی که خود به کار مشغول است، باید تعداد کمی شکایت داشته باشید. بنابراین ممکن است که هیچ گونه شکایت یا ناهنجاری در یک سال پیدا نشود. این واقع گرایانه است! شما مجبور نیستید شکایت یا ناهنجاری را حتی اگر رخ نداده اند، ثبت کنید. واقع‌گرا باشید و تنها آنچه که واقعا اتفاق‌افتاده را ثبت کنید.

آیا می‌خواهید درباره‌ی اخذ ایزو و گواهینامه ایزو اطلاعات بیشتری کسب کنید؟

مشاورین ایزوسیستم با تمام قدرت آماده‌ی پاسخگویی به سوالات شما درباره‌ی اخذ ایزو و انواع گواهینامه هستند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین برای دریافت مشاوره‌ی رایگان در رابطه با گواهینامه ایزو مورد نظر و سایر موارد فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!