اثربخشی کلی تجهیزات (OEE)

OEE

آشنایی اثربخشی کلی تجهیزات

اثربخشی کلی تجهیزات که واژه انگلیسی آن OEE مخفف Overall Equipment Effectiveness می‌باشد، معیاری برای عملکرد و بهره‌وری عملیات تولید است که به صورت درصد بیان می‌شود. OEE درجه ای را نشان می‌دهد که یک فرآیند تولید واقعاً سازنده است و به‌عنوان یک ارزیابی کلی و جامع از چگونگی عملکرد یک شرکت به‌کار می‌رود. توجه به این نکته مهم است که از آنجایی که OEE یک معیار کلی است، ارزش آن به جای یک ابزار مدیریتی خاص، از دید کلی و درازمدت ناشی می‌شود.

اثربخشی کلی تجهیزات هم فراگیر و هم نسبتاً واضح است که این معیار را ارزشمند و قابل درک می‌کند. OEE مقایسه عملکرد کلی بین شرکت‌ها با موقعیت‌ها و فرآیندهای بسیار متفاوت را امکان‌پذیر می‌کند. از آنجا که OEE به عنوان یک معیار کلی برای عملکرد عملیات تولید به‌کار می‌رود، همچنین می‌تواند به‌عنوان شاخص عملکرد کلیدی (KPI) برای اندازه‌گیری موفقیت طرح‌های بهبود مانند موارد مربوط به بهبود کیفیت و تولید عالی استفاده شود.

نحوه محاسبه OEE

در ساده‌ترین عبارت، OEE = در دسترس بودن x عملکرد x کیفیت. به عنوان مثال، ماشینی که ۹۰ درصد در دسترس بودن، ۹۵ درصد عملکرد و نرخ کیفیت محصول خوب ۹۸ درصد دارد، OEE به مقدار ۸۳٫۷۹ درصد خواهد داشت.

در دسترس بودن: درصد زمانی که انتظار می‌رود یک ماشین یا چیز باارزش فیزیکی دیگر برای تولید در دسترس باشد.

عملکرد: درصد سرعت عملیاتی واقعی یا تعداد واحدهای تولید شده در یک بازه زمانی معین در مقایسه با سرعت تعیین شده یا استاندارد.

کیفیت: درصد قطعات یا محصولات بدون عیب تولید شده است.

هنگامی که تجهیزاتی با صد درصد OEE کار می‌کند، به این معنی است که هر کالایی که تولید می‌شود بدون نقص (کیفیت) است، در سریع‌ترین زمان ممکن (عملکرد) تولید می‌شود، و هیچ خرابی برنامه ریزی نشده (در دسترس بودن) را تجربه نمی‌کند.

اهمیت OEE

نکته‌ی قابل توجه در مورد اندازه گیری اثربخشی کلی تجهیزات این است که زمینه را در بین سه متغیر ارائه می‌دهد. به عنوان مثال، سرعت بخشیدن به تولید به بهای کیفیت به‌طوری که عملکرد کلی عملیاتی به خطر بیفتد، واقعاً سازنده تلقی نمی‌شود. OEE در صنایع تولیدی استفاده می‌شود و انواع تولید از تولید فرآیندی گرفته تا تولید گسسته و غیره را در بر می‌گیرد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزوه‌ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!