تکنیک پومودورو چیست؟ آشنایی با تکنیک مدیریت زمان

تکنیک پومودورو

تکنیک پومودورو یک روش مدیریت زمان است که بر اساس امتداد ۲۵ دقیقه‌ای کار متمرکز است که با وقفه‌های پنج‌دقیقه‌ای شکسته می‌شود. استراحت‌های طولانی‌تر، معمولاً ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، پس از چهار فاصله کاری متوالی گرفته می‌شود. پومودورو به معنای گوجه‌فرنگی ایتالیایی است. 🍅

این تکنیک اساساً افراد را آموزش می‌دهد تا با محدودکردن مدت زمانی که تلاش می‌کنند آن تمرکز را حفظ کنند و اطمینان از وقفه‌های ترمیمی، تمرکز بهتری روی کارها داشته باشند. این روش همچنین به آن‌ها کمک می‌کند تا بر تمایلات خود برای به تعویق‌انداختن کارها یا انجام چند کار که هر دوی آن‌ها به بهره‌وری آسیب می‌رسانند، غلبه کنند.


تکنیک پومودورو چیست؟

فرانچسکو سیریلو، توسعه‌دهنده و کارآفرین، تکنیک پومودورو را در اواخر دهه ۱۹۸۰، زمانی که دانشجوی دانشگاه بود، ایجاد کرد. او از یک تایمر آشپزخانه به شکل گوجه‌فرنگی برای سازماندهی برنامه مطالعه خود استفاده کرد. در ابتدا، فواصل کاری متفاوتی را آزمایش کرد، از دو دقیقه شروع کرد و بازه را تا یک ساعت افزایش داد.

به‌سرعت متوجه شد که این مدت‌زمان طولانی‌تر از آن است که بتواند روی یک کار متمرکز بماند و در نهایت بازه زمانی ۲۵ دقیقه‌ای را به‌عنوان زمان بهینه جهت تمرکز بر کارهایش در نظر گرفت. از این تجربه، سیریلو دریافت که زمان می‌تواند به یک متحد تبدیل شود، نه منبع اضطراب.

 

مراحل پیاده سازی پومودورو

تکنیک پومودورو شامل چه چیزی است؟

پومودورو می‌تواند در ایجاد عادات کاری کارآمدتر، به افراد کمک کند. از طریق مدیریت زمان مؤثر، آن‌ها می‌توانند در زمان کمتری کارهای بیشتری انجام دهند؛ این امر سبب می‌شود درحالی‌که به احساس موفقیت دست می‌یابند، احتمال فرسودگی شغلی را کاهش دهند.

تکنیک پومودورو شامل پنج فرایند افزایشی برای کمک به ایجاد یک رابطه آگاهانه و سازنده با زمان است:

 • فرایند داخلی پومودورو: یک رابطه مؤثر با زمان برای بهبود بهره‌وری ایجاد کنید.
 • فرایند هسته پومودورو: روی کارها متمرکز شوید تا با تلاش کمتر به اهداف برسید.
 • فرایند روزانه پومودورو: روند کار روزانه را بهبود بخشید و چندین کار را به طور مؤثرتر انجام دهید.
 • فرایند هفتگی پومودورو: یک روال هفتگی تنظیم کنید تا زمان را به طور مؤثرتری سازماندهی کنید.
 • فرایند تیم پومودورو: یاد بگیرید که پومودورو را با یک محیط تیمی تطبیق دهید.
 • فرایند اصلی: به‌عنوان پایه‌ای برای دستیابی به تکنیک پومودورو به روشی پایدار عمل می‌کند.

۵ مرحله پیاده‌سازی پومودورو

پیاده‌سازی‌های مختلف تکنیک پومودورو از فواصل زمانی متفاوتی برای بخش‌های کار و شکست استفاده می‌کنند. برای گذران وقفه‌ها، اکیداً توصیه می‌شود که فرد فعالیتی را انتخاب کند که از جو کار فاصله بگیرد. به‌عنوان‌مثال، شخصی که در رایانه کار می‌کند، باید از میز دور شود و نوعی فعالیت بدنی انجام دهد. این تکنیک، پنج مرحله زیر را برای متمرکز ماندن بر وظایف روزانه تعریف می‌کند:

 1. یک کار یا کارهایی را که باید انجام دهید مشخص کنید.
 2. تایمر را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنید.
 3. روی کار تمرکز کنید تا زمانی که تایمر به صدا درآید، سپس اتمام پومودورو را ضبط کنید.
 4. وقتی زنگ به صدا درآمد، ۵ دقیقه استراحت کنید و سپس این روند را ۳ بار دیگر تکرار کنید.
 5. پس از طی چهار دوره پومودورو، حدود ۳۰ دقیقه استراحت کنید.

نحوه عملکرد تکنیک پومودورو

نکات کلیدی برای داشتن پومودورو موفق

برای هر پومودورو، زمانی را برای جمع‌بندی و مرور اختصاص دهید تا به حرکت یکپارچه از یک پومودورو به پومودورو دیگر کمک کنید. مهم‌تر از آن، اقدامات لازم را انجام دهید تا در حین پومودورو روی یک کار متمرکز بمانید و از وقفه جلوگیری کنید.

افراد باید پومودوروی خود را از هر دو حواس‌پرتی داخلی و خارجی محافظت کنند. از بررسی ایمیل، حساب‌های شبکه‌های اجتماعی، گزارش‌های آب‌وهوا، رسانه‌های خبری یا هر گونه انحراف دیگری که می‌تواند توجه را از کار در حال انجام دور کند، خودداری کنید.


۴ نکته مهم برای استفاده از تکنیک پومودورو

در ادامه چند نکته برای به‌کارگیری تکنیک پومودورو آورده شده است:

۱- پومودوروهای خود را از قبل برنامه‌ریزی کنید.

قبل از اینکه اولین تایمر خود را شروع کنید، بدانید که با بلوک ۲۵ دقیقه‌ای خود چه خواهید کرد. این به شما امکان می‌دهد تا کار را به‌درستی انجام دهید و از هدردادن زمان برای تصمیم‌گیری و انجام کارهای اولیه جلوگیری می‌کنید.

۲- زمآن‌های وقفه و استراحت در تکنیک پومودورو  را جدی بگیرید.

شاید شما هم از آن دسته باشید که به کارکردن پیوسته در زمآن‌های طولانی عادت داشته باشید و ایده تقسیم‌کردن روز کاری‌ و اتلاف وقت در استراحت‌ها را غیرمعمول بدانید. چگونه تایم کاری کمتر می‌تواند در انجام کارهای بیشتر کمک کند؟

ازآنجایی‌که مجبورید از جایتان بلند شوید و به چشم و بدن خود استراحت دهید، کمتر خسته می‌شوید و با تمرکز بر کارها می‌توانید موارد بیشتری را به سرانجام برسانید؛ نهایتاً در پایان روز احساس مفیدبودن بیشتر و استرس کمتری دارید.

۳- از سفارشی کردن آن نترسید.

اگر زمان‌بندی بلوک‌های زمانی را ایده‌آل نمی‌دانید، می‌توانید مدت‌زمان استراحت و فوکوس خود را تنظیم کنید تا زمان تعادل ایده‌آل برای روز کاری خود را پیدا کنید.

۴- یک شریک برای انجام تکنیک پومودورو  پیدا کنید.

با پیداکردن کسی که این روش را با او امتحان کنید، مسئولیت بیشتری به خود بدهید. به همدیگر بگویید که قصد دارید با پومودوروهای خود چه کاری انجام دهید و هم‌زمان استارت بزنید. اگر نمی‌توانید فردی را پیدا کنید که بخواهد این روش را با شما امتحان کند، ببینید آیا دوستی وجود دارد که بتوانید اهداف خود را با او به اشتراک بگذارید؛ این لایه مسئولیت‌پذیری اضافه شده می‌تواند به شما کمک کند در مسیر خود بمانید و برای تحقق اهداف تلاش کنید.


تکنیک پومودورو چگونه توسعه یافت؟

همان‌طور که قبلاً گفتیم تکنیک پومودورو در سال ۱۹۸۷ توسط فرانچسکو سیریلو توسعه داده شد. سیریلو هنگام مطالعات در دوران دانشجویی خود متوجه شد که در تلاش برای تمرکز بر کتاب‌هایش است. او از یک تایمر آشپزخانه به شکل گوجه‌فرنگی (در ایتالیایی به نام پومودورو) برای تنظیم یک تایمر ۲ دقیقه‌ای استفاده کرد و خود را به چالش کشید تا فقط برای دو دقیقه متمرکز بماند.

هنگامی که کار کرد، او تایمر را برای فاصله زمانی طولانی‌تری تنظیم کرد و متوجه شد که به او کمک می‌کند تا روی کار خود متمرکز بماند. او با فواصل مختلف آزمایش کرد و دریافت که ۲۵ دقیقه کار به دنبال یک استراحت ۵ دقیقه‌ای ایده‌آل است. فواصل ۱۰ دقیقه‌ای برای انجام هر کاری بسیار کوتاه بود و فواصل یک‌ساعته بدون استراحت بسیار طولانی بود.

Benefits of Pomodoro


مزایای تکنیک پومودورو

استفاده مؤثر از این تکنیک ذهن شما را ساماندهی کرده و تمرکز را افزایش می‌دهد. در ادامه برخی از مزایای این تکنیک را بررسی می‌کنیم:

کار متمرکز را تشویق می‌کند

تعیین دوره زمانی، می‌تواند به شما کمک کند روی کار خود متمرکز بمانید و از پرت‌شدن حواس شما توسط چیزهای دیگر مانند بررسی رسانه‌های اجتماعی، تخلیه ماشین ظرف‌شویی یا پریدن از یک کار به کار دیگر جلوگیری می‌کند.

به شما کمک می‌کند تا شروع کنید

گاهی اوقات، اگر کارهای زیادی برای انجام‌دادن دارید، ممکن است خیلی سخت به نظر برسند و ممکن است ندانید از کجا شروع کنید. تکنیک Pomodoro به شما کمک می‌کند تا امور را با تقسیم وظایف به بخش‌های کوچک‌تر و قابل‌کنترل‌تر که می‌توانید یکی‌یکی از عهده آن‌ها برآیید، سازماندهی کنید.

تکنیک پومودورو کارایی را بهبود می‌بخشد

اگر تمایل دارید کارها را به تعویق بیندازید یا حواستان به‌راحتی پرت می‌شود، تکنیک پومودورو می‌تواند کمک کند تا زمان خود را بهتر مدیریت کنید و شما را در برابر خود مسئول می‌کند. این روند کمک می‌کند تا از زمان خود به نحو احسن استفاده کرده و به اهداف خود برسید.

استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد

اگر به یک ضرب‌الاجل نزدیک شده‌اید، ممکن است زمان را مانند دشمن احساس کنید و باعث شود استرس و اضطراب را تجربه کنید. داشتن چارچوبی برای مدیریت زمان می‌تواند به شما کمک کند تا کنترل بیشتری داشته باشید و استرس و اضطراب خود را کاهش دهید.

معایب تکنیک پومودورو

می‌دانیم که هیچ تکنیکی بی‌عیب نیست؛ مهم این است که میزان سودی که به ما می‌رساند منطقی باشد یا خیر. در ادامه برخی از اشکالات تکنیک پومودورو را بررسی می‌کنیم:

 • فواصل و وقفه‌های ثابت گاهی اوقات می‌توانند بیش از حد سفت‌وسخت به نظر برسند.
 • اگر کار بیشتر از فاصله زمانی تعیین شده طول بکشد، می‌تواند استرس‌زا باشد.
 • اگر کار شما قبل از این فاصله تمام شود، ممکن است ندانید که چه کاری باید انجام دهید.
 • چارچوب وقفه‌های خارج از کنترل شما را در نظر نمی‌گیرد.

آیا تکنیک پومودورو واقعاً کار می‌کند؟

تکنیک پومودورو بسیار مؤثر است؛ زیرا به شما کمک می‌کند زمان خود را به طور مؤثر مدیریت کنید و بدون حواس‌پرتی روی یک کار تمرکز کنید. همچنین سودمند است؛ زیرا به شما کمک می‌کند تا منظم‌تر شوید و به کار خود فکر کنید. این تکنیک برای مبارزه با چند کار هم‌زمان و بهبود تمرکز طراحی شده است.

چرا پومودورو ۲۵ دقیقه است؟

پومودورو ۲۵ دقیقه است؛ زیرا این مدت‌زمان مناسبی است که به شما کمک می‌کند معطل نکنید، سازنده باشید، اضطرار ایجاد کنید و روی هر کاری که انجام می‌دهید متمرکز بمانید.

چه چیزی روش پومودورو را مؤثر می‌کند؟

ایده پشت این تکنیک این است که تایمر، حس فوریت را القا می‌کند. به‌جای اینکه احساس کنید زمان بی‌پایانی در روز کاری برای انجام کارها دارید و در نهایت آن ساعات کاری ارزشمند به بطالت بگذرانید، می‌دانید که فقط ۲۵ دقیقه فرصت دارید تا در یک کار تاحدامکان پیشرفت کنید.

استراحت‌های اجباری دوره‌ای به کاهش احساس فرسودگی کمک می‌کند که اکثر ما در پایان روز تجربه می‌کنیم. با استفاده از این تکنیک، ساعت‌ها را جلوی کامپیوتر خود سپری نکرده‌اید بدون اینکه حتی متوجه گذران زمان شوید؛ در عوض، تایمر به شما یادآوری می‌کند که بلند شوید و کمی نفس بکشید.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!