وظایف مدیر فروش و شرح شغل

وظایف-مدیر-فروش

وظایف مدیر فروش چیست؟

وظایف مدیر فروش شامل ارائه آموزش و راهنمایی، تعیین سهمیه‌ها و اهداف فروش، تجزیه و‌تحلیل داده‌ها، رهبری تیم فروش و … می‌شود. استفاده از الگوی نمونه شرح شغل مدیر فروش زیر به شما کمک می‌کند تا از این پس به‌دنبال استخدام عالی در این سمت باشید.

مدیر فروش کیست؟

مسئول مدیریت تیم فروش یک شرکت به عنوان مدیر فروش شناخته می شود. آنها به رئیس فروش یا مدیر فروش در یک شرکت بزرگ گزارش می دهند، اما در مشاغل کوچکتر اغلب به مدیر عامل یا مدیر عامل گزارش می دهند.

بسته به اندازه، ماهیت و محصول یا خدماتی که یک شرکت می فروشد، مسئولیت های مدیر فروش ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی، مدیران فروش رهبران کسب و کار هستند که اهداف و سهمیه های فروش را تعیین می کنند و تیم خود را تشویق می کنند تا آنها را برآورده کنند.

آنها مسئول توسعه برنامه های فروش و انجام تجزیه و تحلیل داده ها هستند. آنها مرتباً مدیران را در مورد دستاوردهای خود به روز می کنند و حتی ممکن است در تعیین مسیری که شرکت در آینده در پیش خواهد گرفت نقش داشته باشند.


تفاوت مدیر فروش و کارشناس فروش

مدیر فروش باید از وضعیت فعلی و عملکرد اعضای تیم اطلاع داشته باشند تا از جایگاه خود در میان رقبا بینش دقیق‌تری به دست آورند. با این کار برای دستیابی به اهداف شرکت برنامه‌ریزی می‌کنند.

کارشناس فروش نماینده سازمان برای صحبت با مشتری‌هاست. کارشناسان به روش‌های مختلف حضوری، آنلاین یا تلفنی مستقیماً با مشتری‌های بالقوه در ارتباطند. آنها گزارش عملکرد را به مدیران خود ارائه می‌دهند و طبق برنامه‌ریزی‌شان عمل می‌کنند.

جهت آَشنایی باموقعیت شغلی کارشناس فروش، می‌توانید مقاله «وظایف کارشناس فروش چیست؟» را مطالعه کنید!

تفاوت مدیر فروش و مدیر بازاریابی

فروش یک قسمت کوچک از دایره بزرگ بازاریابی است. فرایند بازاریابی از زمان قبل از تولید محصول تا بعد از مصرف را شامل می‌شود.

مدیر بازاریابی با تمرکز بر آمیخته های بازاریابی که شامل (محصول (Product)، قیمت (Price)، مکان توزیع (Place) و ترویج (Promotion) است، سعی در پیشبرد اهداف و استراتژی شرکت دارد.

مدیر فروش درواقع با تمرکز بر منابع انسانی و فرایندهای عملیاتی سعی در رسیدن به اهداف تعیین‌ شده در سازمان دارد.

الگوی شرح شغل مدیر فروش

فرض کنید شرکت در حال رشد ما به‌دنبال استخدام مدیر فروش است که مسئولیت نظارت و سازماندهی تیم فروش ما را بر عهده بگیرد. ابتدا باید بدانیم وظایف مدیر فروش چیست؟ او مسئول مدیریت فروش سازمانی از طریق توسعه برنامه‌های تجاری، رسیدن به اهداف برنامه‌ریزی شده و هماهنگی با بخش بازاریابی ما در زمینه جذب مشتری خواهد بود. همچنین وظیفه نظارت بر فعالیت‌ها و عملکرد تیم فروش را با ردیابی اهداف فروش، تعیین اهداف فروش فردی و تسهیل آموزش مداوم فروشندگان را بر عهده خواهد داشت.

مدرک لیسانس در بازرگانی یا رشته های مرتبط الزامی است. برای موفقیت در این نقش، به مهارت‌های ارتباطی عالی و توانایی رهبری تیم فروش نیاز دارید. تجربه قبلی در نقش مرتبط با فروش، امتیاز محسوب می‌شود.


مسئولیت‌های مدیر فروش

 • مدیریت فروش سازمانی طرح تجاری ایجاد می‌کند که کنترل فروش، درآمد و هزینه را پوشش می‌دهد.
 • دستیابی به اهداف فروش برنامه ریزی‌شده.
 • تعیین اهداف فروش فردی با تیم فروش.
 • پیگیری اهداف فروش و گزارش نتایج در صورت لزوم.
 • نظارت بر فعالیت‌ها و عملکرد تیم فروش.
 • هماهنگی با بازاریابی در جذب مشتری.
 • آموزش مداوم فروشندگان.
 • توسعه‌ی تیم فروش خود از طریق ایجاد انگیزه، مشاوره و آموزش دانش محصول.
 • ترویج سازمان و محصولات.
 • درک مشتریان ایده آل و نحوه ارتباط آنها با محصولات.

شرایط مدیر فروش

 • لیسانس بازرگانی یا رشته‌های مرتبط.
 • تجربه در برنامه‌ریزی و اجرای استراتژی‌های فروش.
 • تجربه در مدیریت ارتباط با مشتری.
 • تجربه مدیریت و هدایت تیم فروش.
 • مهارت‌های ارتباط نوشتاری و کلامی عالی.
 • تعهد به ارائه خدمات عالی به مشتریان.
 • توانایی رهبری تیم فروش.

وظایف مدیر فروش

 • نظارت بر مدیران فروش منطقه ای و محلی و کارکنان آن‌ها.
 • حل شکایات مشتریان در مورد فروش و خدمات.
 • تهیه بودجه و تصویب هزینه های بودجه.
 • نظارت برای تعیین تمرکز تلاش های فروش، بر ترجیحات مشتری.
 • تجزیه و تحلیل آمار فروش.
 • فروش پروژه و تعیین سودآوری محصولات و خدمات.
 • تعیین نرخ های تخفیف یا طرح های قیمت گذاری ویژه.
 • برنامه ریزی و هماهنگی برنامه های آموزشی برای کارکنان فروش.

چگونه مدیر فروش شویم؟

پس از آَنایی با وظایف مدیر فروش اگر به این پوزیشن شغلی علاقمند بودید، مراحل ذکر شده در زیر می تواند به شما در دستیابی به هدف خود در ارتقای شغل فروش کمک کند:

    مدرک لیسانس بگیرید

ممکن است در مورد مشاغل بازاریابی، حسابداری، اقتصاد یا امور مالی فکر کنید. شما همچنین می توانید در دوره های مدیریت، حقوق تجارت و ریاضیات ثبت نام کنید.

به طور معمول چهار سال طول می کشد تا مدرک لیسانس بگیرید، و در طول این مدت می توانید توانایی ها و اطلاعات مورد نیاز برای انجام وظایف موقعیت های فروش اولیه را به دست آورید.

    تجربه مرتبط کسب کنید

درخواست برای کارآموزی یا موقعیت های پاره وقت را در نظر بگیرید. به عنوان مثال، برای توسعه مهارت های خدمات مشتری خود، ممکن است به عنوان یک همکار خرده فروشی یا یک کار تابستانی در تیم فروش یک شرکت کار کنید.

این فرصت ها ممکن است به شما کمک کند تا برای موقعیت های فروش سطح ابتدایی آماده شوید و اشتیاق خود را در این زمینه ارزیابی کنید.

    برای نقش های سطح ابتدایی درخواست دهید

یک موقعیت مدیریت فروش معمولاً به سالها تخصص نیاز دارد و یک پست ابتدایی نیست. شما می‌توانید پس از دریافت مدرک لیسانس، با درخواست برای موقعیت‌های فروش ابتدایی، رشد شغلی خود را آغاز کنید.

به عنوان مثال، شما می توانید به عنوان یک فروشنده یا یک خریدار شروع به کار کنید. شما دانشی در مورد نحوه انجام وظایف روزانه فروش در این موقعیت ها و همچنین تجربه لازم برای مدیریت تیم ها به عنوان مدیر فروش کسب می کنید. ممکن است از این تجربیات یاد بگیرید که از کدام نوع فروش بیشتر لذت می برید.

    کسب مدرک کارشناسی ارشد را در نظر بگیرید

اگرچه مدرک کارشناسی ارشد معمولاً برای کاندیداهای پست های مدیر فروش مورد نیاز نیست، اما داشتن مدرک ممکن است به شما کمک کند از رقبا متمایز شوید.

کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی (MBA) را می توان در دو سال به دست آورد، و برنامه های آنلاین یا در محوطه دانشگاه اغلب در دسترس هستند. شما در مورد انواع موضوعات مرتبط با کسب و کار در دوره های آموزشی MBA، از جمله ارتباطات، مدیریت، تفکر استراتژیک و کارآفرینی یاد می گیرید.


وظایف مدیر فروش در شرکت پخش

 • آشنایی کامل با فرایند تولید محصولات
 • آشنایی با صنعت و شناخت رقبای صنعت
 • مهارت بین فردی و ادراکی بالا
 • آگاهی نسبت به عوامل تاثیر گذار بر شاخص‌های سود و زیان شرکت
 • مدیریت منابع انسانی و ایجاد انگیزه و کشف استعدادها
 • مهارت تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی و سناریوسازی جهت تحقق اهداف فروش

سوالات متداول

مدیر فروش چه می کند؟

مسئولیت های یک مدیر فروش شامل استخدام، آموزش و ایجاد توسعه حرفه ای برای تیم های خود و تعیین اهداف هفتگی، ماهانه یا فصلی بر اساس عملکرد تیم تا به امروز است.

آنها همچنین گزارش هایی را تهیه می کنند که نشان می دهد هر فرد چقدر به این اهداف فصلی دست می یابد. این مدیران باید تمام جنبه هایی را که کسب و کار جدید ایجاد می کنند و در عین حال روابط مشتری را حفظ می کنند، ارزیابی کنند.

وظایف مدیر فروش چیست؟

مسئولیت های یک مدیر فروش شامل ایجاد سهمیه های ماهانه و سالانه برای تیم و اجرای استراتژی های بازاریابی برای تجزیه و تحلیل روندهایی است که همه جنبه ها از پیش بینی درآمد تا کنترل هزینه ها را پوشش می دهد.

مدیران اطمینان حاصل می کنند که اهداف از طریق بررسی عملکرد با پاداش هایی که با تمرکز بر موفقیت افراد به جای موفقیت های جمعی که در سایر شرکت ها دیده می شود، ارائه می شوند.

یک مدیر فروش خوب کیست؟

یک مدیر فروش موفق تحلیلی است، به طور موثر با افراد تیم خود و خارج از آن ارتباط برقرار می کند. آنها همچنین باید مهارت های بین فردی خوبی برای همکاری با یکدیگر در جهت اهداف مشترک داشته باشند. در نهایت، آنها باید قادر به برنامه ریزی استراتژیک باشند.

مدیر فروش با چه کسانی کار می کند؟

یک مدیر فروش با استخدام افراد جدید و آموزش آنها در زمینه کاری خود با تیم فروش خود همکاری می کند. آنها همچنین با مشتریان و مشتریان ارتباط برقرار می کنند. در شرکت‌های بزرگ‌تر، مدیران فروش به مدیر فروش ملی گزارش می‌دهند که تمام فروش‌های انجام‌شده در سراسر کشور را پیگیری می‌کند.

محل کار یک مدیر فروش چگونه است؟

مدیران فروش بسته به اندازه سازمانی که در آن کار می کنند و محصول(هایی) که می فروشند، در محیط های مختلفی کار می کنند. آنها مسئولیت زیادی دارند و موقعیت می تواند استرس زا باشد. بسیاری از مدیران فروش به دفاتر ملی، منطقه ای و محلی و دفاتر نمایندگی ها و توزیع کنندگان سفر می کنند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با کارشناسان ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!