۶ اشتباهی که در برنامه پایداری کسب و کار خود مرتکب می‌شوید

6-اشتباه-در-برنامه-پایداری-کسب‌وکار

به عنوان صاحب کسب و کار، احتمالاً آگاه هستید که سازمان های مختلفی بر اساس تأثیرشان روی کره زمین مورد قضاوت قرار می‌گیرند. در نتیجه، این احتمال وجود دارد که مشتریان بیشتری در آینده تصمیم بگیرند که بسته به اهداف پایداری از شما خرید کنند یا خیر. به‌همین دلیل، بسیاری از شرکت‌های بزرگ مانند آمازون، اپل و مایکروسافت برنامه‌های پایداری خود را ایجاد کرده‌اند و زمان آن فرا رسیده است که دیگران نیز از آن پیروی کنند. برای کمک به ایجاد برنامه خود، در اینجا اشتباهات اصلی وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید.

۱- قبل از شروع برنامه ریزی تأثیر خود را ارزیابی نکنید

این اقدام اشتباهی است که اکثر صاحبان کسب و کار هنگام شروع برنامه‌ریزی برای پایداری بیشتر مرتکب می‌شوند. شروع به هدف گذاری بسیار آسان است؛ اما تاثیر واقعی نخواهید داشت مگر اینکه بدانید از کجا شروع می کنید.

بنابراین، قبل از انجام هر کاری باید اثرات زیست‌محیطی شرکت خود، از جمله چرخه عمر محصولات/خدمات و زنجیره تامین خود را ارزیابی کنید و سپس دید کاملی از آنچه می‌تواند بهبود یابد داشته باشید.

وقتی این کار را انجام دادید، می‌توانید ببینید کجا می‌توانید تغییرات ایجاد کنید. برای مثال، اگر زباله‌های بسته‌بندی زیادی ایجاد می‌کنید، می‌توانید مواد جایگزین مانند کاغذ یا کارت بازیافتی را بررسی کنید یا ببینید آیا می‌توانید از بسته‌بندی اقلام کوچک در جعبه‌های کوچک اطمینان حاصل کنید که باعث کاهش میزان لایه‌بندی بسته‌ی مورد نظر بشود؟

۲- عدم شناسایی نقش‌ها و مسئولیت‌های مناسب

هنگامی که ایده‌ای در مورد پیشرفت‌هایی که می خواهید ایجاد کنید دارید، باید افراد مناسبی را در اختیار داشته باشید تا شروع به عملی‌کردن آنها کنید. شما می‌توانید تمام برنامه‌هایی که برای کار خود می‌خواهید داشته باشید؛ اما درنهایت به کارکنان خود نیاز دارید تا آن‌ها را به واقعیت تبدیل کنید.

در سطح ارشد، داشتن ذینفعان کلیدی در برنامه‌های خود بسیار مهم است. بدون حمایت آنها، ایجاد تغییر دشوار خواهد بود، بنابراین برنامه‌های خود را به‌وضوح تنظیم کنید و آنها را در استراتژی بلندمدت تجاری خود ادغام کنید و مزایای طرح مانند صرفه‌جویی در هزینه یا حفظ مشتری را برجسته کنید.

هنگامی که طرح پایداری شما تأیید شد، باید به‌وضوح به بقیه‌ی کارکنان اطلاع داده شود تا آنها از مسئولیت‌های خود در برنامه آگاه شوند. به صاحبان فرآیند توجه ویژه ای داشته باشید؛ زیرا احتمالاً اکثر تغییرات مستقیم را در نحوه عملکرد کسب و کار شما ایجاد می‌کنند. برای مثال، اگر می‌خواهید فرایندهای بسته‌بندی خود را تغییر دهید، مالک فرآیند باید بداند که چه موادی را ممکن است تعویض کنید و یا چگونه مقدار بسته‌بندی باید کاهش یابد.

۳- نداشتن سیستم سنجش برای ارزیابی پیشرفت شما

شما شروع به پایداری بیشتر کرده‌اید و این عالی است. باوجود این، بدون داشتن راهی برای سنجش تأثیر برنامه‌هایتان، نباید جلوتر بروید. اگر نمی‌توانید برنامه‌هایتان را بسنجید، نمی‌توانید ببینید که آیا فرآیندهای جدید شما برای هدف مناسب هستند یا خیر.

اهداف شما باید براساس واقعیت باشند، یعنی باید به‌راحتی بتوانید آن‌ها را بسنجید. برای مثال، اگر هدف شما کاهش ۲۵ درصدی گازهای گلخانه‌ای در مدت سه سال است، می‌توانید این موضوع را با بررسی‌های منظم انتشار گازهای گلخانه‌ای پیگیری کنید تا ببینید که چگونه در طول آن زمان شکل می‌گیرد.

۴- فقط «پایدار بودن» در زمان حال

بسیاری از کسب و کارها سر و صدای زیادی در مورد پایدارتر شدن ایجاد کرده‌اند؛ اما در واقع تغییرات لازم را در پشت صحنه ایجاد نکرده‌اند. این امر می‌تواند در دراز مدت برای شهرت شما مضر باشد و ممکن است به مشتریان شما نشان دهد که شما غیرقابل اعتماد هستید.

۵- استفاده از استراتژی‌ها قبل از آزمایش‌کردن

هنگامی که برخی از برنامه‌ها را در محل خود قرار دادید، باید آنها را قبل از اینکه در کل کسب و کار شما اعمال شوند، آزمایش کنید. اگر این کار را انجام ندهید، بروز مسائل پیش‌بینی نشده و شکست برنامه بسیار آسان است.

در عوض، سعی کنید ابتدا برنامه‌ها را در مقیاس کوچک‌تر اجرا کنید. به جای ایجاد تغییرات گسترده در سیاست‌های بسته‌بندی خود، می‌توانید به جای آن فقط یک قسمت کوچک را تغییر دهید.این اقدام به شما زمان می‌دهد تا نکات مثبت و منفی تغییر را به همراه بازخورد کارکنان و مشتریان خود ارزیابی کنید.

۶- درخواست نکردن کمک

در نهایت، باید بپذیرید که نمی‌توانید همه این کارها را به تنهایی انجام دهید. در بیشتر موارد، «پایداری» حوزه‌ی تخصصی شما نخواهد بود. بنابراین اگر احساس می‌کنید به کمک متخصصان نیاز دارید، از تماس با کارشناسان نترسید. پیدا کردن افراد مناسب برای مشاوره به شما در زمان و هزینه زیاد در ایجاد برنامه‌هایتان صرفه جویی می‌کند.

ایجاد یک طرح پایداری زمان می‌برد و باید واقعاً در نظر بگیرید که کجا باید تغییرات را ایجاد کنید؛ اما پیشرفت‌هایی که انجام می‌دهید می‌تواند از شهرت شما محافظت کند و اطمینان حاصل کند که کسب و کار شما با ارزش های مشتری همگام می‌شود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزوه‌ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!