توسعه‌ی پایدار فضا با استانداردهای ایزو

پایداری فضا

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


رتبه پایدار فضایی به استانداردهای ایزو اشاره می‌کند تا میزان آوار در کهکشان را کاهش دهد

فعالیت بخش مداری در زمینه هایی مانند ارتباطات از راه دور، امنیت ملی و علوم فضایی بسیار مهم است” اما بهای آن گران تمام خواهد شد: زباله فضایی

در حال حاضر، حدود ۹۰۰۰۰۰ قطعه زباله فضایی مانند موشک‌های قدیمی و ماهواره‌ها در اطراف آن شناور هستند و خطرات جدی برای ماموریت های فضایی ایجاد می‌کند. رهبران جهان در G7 در اوایل سال جاری از همه‌ی کشورها خواستند تا با هم برای پاک‌سازی آن همکاری کنند و با کمک ایزو برای ساختن آینده‌ای بهتر تلاش کنند.

رتبه پایدار فضایی (SSR [1]) که اخیراً راه اندازی شده است، هدف آن بهبود سلامت محیط نزدیک به زمین است. این ابتکار جهانی توسط مجمع جهانی اقتصاد (WEF) به‌همراه آژانس فضایی اروپا، گروه تحقیقاتی Space Enabled در MIT Media Lab و دانشگاه تگزاس در شهر آستین (مرکز ایالت تگزاس – امریکا) و Bryce Tech رهبری شده است.

استانداردهای ایزو در این زمینه

استانداردهای ایزو یکی از مجموعه دستورالعمل‌های بین‌المللی هستند که در این رویکرد وسیع صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. استاندارد‌های مطرح شامل ایزو ۲۴۱۱۳ (ISO 24113)، سیستم‌های فضایی – الزامات کاهش بقایای فضایی و ایزو ۲۶۹۰۰ (ISO 26900)، داده‌های فضایی و سیستم‌های انتقال اطلاعات – پیام‌های داده مدار است.

نیک تونگسون، مدیر کمیته ایزو و مدیر استانداردهای موسسه هوانوردی و فضانوردی آمریکا (AIAA) که استانداردهای کاهش ضایعات فضایی را تدوین می کند، می گوید ابتکاراتی مهم از این دست برای مقابله با این مشکل فزاینده وجود دارد.

نیک تونگسون در ادامه گفت: «از آنجا که فضا یک منبع مشترک جهانی است، همکاری بین‌المللی برای کاهش ایجاد آوارهای جدید که منجر به افزایش ترافیک می شود، ضروری است. بنابراین، استانداردهای بین المللی ایزو با ارائه راهنمایی به سازمان‌ها در مورد چگونگی مشارکت آنها در پاکسازی فضا، نقشی اساسی ایفا می‌کنند.»

با اختصاص امتیاز به ماموریت‌های فضایی بر اساس طیف وسیعی از پارامترها، SSR با افزایش شفافیت تلاش‌های سازمان‌ها در این زمینه، رفتار مسئولانه تری را در فضا تشویق می‌کند. یکی از این پارامترها رعایت دستورالعمل‌های بین المللی برای کاهش آوار فضایی است که شامل چندین استاندارد ایزو است. موارد مذکور اولین ابتکاری نیست که با هدف پاکسازی فضا انجام می‌شود. با این‌حال، این اولین سیستم رتبه بندی بین‌المللی محسوب می‌شود که مطابق با دستورالعمل‌های سازمان ملل متحد برای پایداری طولانی‌مدت فعالیت‌های فضای بیرونی است.

ایزو دارای سابقه طولانی در تدوین استانداردهای فضایی است که صدها مورد از آنها توسط بسیاری از ماموریت های فضایی در سراسر جهان استفاده می شود. استانداردهای بین‌المللی برای فضا توسط کمیته فنی ISO/TC 20، هواپیما و وسایل نقلیه فضایی، از طریق کمیته های فرعی آن SC 13، سیستم‌های انتقال داده و اطلاعات فضایی و SC 14، سیستم ها و عملیات فضایی تدوین شده است. دبیرخانه ISO/TC 20 توسط ANSI، عضو ISO در ایالات متحده برگزار می‌شود.

ثبت درخواست و اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.

مشاورین ایزوسیستم کلیه فرایندهای مربوط به مشاوره پیاده سازی الزامات گواهینامه ایزو مربوطه را در شرکت و سازمان شما اجرایی خواهند کرد.

برای اخذ ایزو از کجا اقدام کنیم؟

برای پیاده سازی گواهینامه ایزو و اخذ ایزو حتما باید از شرکت و سازمانی اقدام نمایید که دارای پروانه رسمی خدمات مشاور مدیریت و بهبود کیفیت از وزارت صنعت معدن و تجارت باشند.

ایزوسیستم با بیش از ۱۰ سال تجربه‌ی تخصصی و تیمی مجرب آماده‌ی ارائه خدمات تخصصی پیاده‌سازی استانداردهای ایزو به سازمان‌ها می باشد.

ایزوسیستم در سال های ۹۷ و ۹۹ از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان بهترین شرکت فنی مهندسی کشور و رتبه اول شرکت‌های مشاور مدیریت کشور انتخاب گردیده است.

هزینه اجرای خدمات پیاده سازی و صدور گواهینامه های ایزو توسط ایزوسیستم در مناسب‌ترین و عادلانه‌ترین سطح بوده و کم‌ترین هزینه اجرای این خدمات را به مشتریان خود تضمین می‌دهد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!