دانش ضمنی: تعریف، اهمیت و مثال‌های واقعی

دانش-ضمنی
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

دانش به‌دست آمده و حفظ شده توسط اعضای تیم شما یکی از با ارزش‌ترین دارایی‌های سازمان شما است. آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که آن‌ها چگونه همه‌چیز را می‌دانند و اطلاع دارند؟

چنین اطلاعاتی که از طریق تجربه به‌دست می‌آیند و امکان برقراری ارتباط یا توصیف آن با کلمات دشوار است، دانش ضمنی نامیده می‌شوند. بیایید این نوع دانش را در ادامه‌ی این مقاله به‌طور عمیق درک کنیم.

طبق تعریف نشریات دانشگاه کمبریج انگلستان، دانش ضمنی را نمی‌توان تنها از طریق کلمات؛ بلکه می‌توان از تجربیات شخصی مانند کار در یک سازمان به‌دست آورد.

به‌گفته‌ی اغلب مردم، استفاده از کلمات مناسب به شما کمک می‌کند آن را بهتر درک کنید و برای دیگران توضیح دهید. اما چگونه می توان دانش ضمنی را آموزش داد و کسب کرد؟ چگونه چیزی را به فرد آموزش می‌دهید که فقط از طریق تجربه می‌توان آن را شناخت؟ بیایید با بررسی نمونه‌های دانش ضمنی در این مقاله به پاسخ‌ها پی ببریم.

دانش ضمنی چیست؟

دانش، اطلاعات، مهارت و توانایی که یک فرد از طریق تجربه به‌دست آورده است، اغلب برای توضیح، برقراری ارتباط یا به‌سادگی در قالب کلمات کاملا چالش برانگیز است که به دانش ضمنی معروف است. دانش ضمنی معمولا به‌عنوان دانش تجربی نیز شناخته می‌شود.

این دانش ضمنی ثبت نشده است و همچنین توسط شخصی از تیم‌ها به‌طور فعال مورد بحث یا اشاره قرار نمی‌گیرد. توضیح اینکه چگونه یک فرد یا عضو تیم آن تخصص را به‌دست آورده است، دشوار است.

چرا دانش ضمنی ضروری است؟

ما اطلاعات و نظرات زیادی پیرامون خود داریم که بیانگر اهمیت دانش ضمنی به‌عنوان منبعی استراتژیک است که می‌تواند به سازمان در رسیدن به اهدافش کمک کند. دانش ضمنی بیشتر رویه‌ای و شهودی استو کاملا مبتنی بر واقعیات نیست. دانش ضمنی همچنین به شناسایی شکاف‌های دانش در محتوا کمک می کند.

بیایید ببینیم که چرا مستندسازی و به‌اشتراک‌گذاری دانش ضمنی برای سازمان‌ها برای افزایش بهره وری و فروش مهم است:

آماده سازی افراد برای چالش‌ها

فرض کنید سازمان‌ها می‌توانند دانش صریح و ضمنی ضروری را از کارشناسان موضوع استخراج کنند. در آن صورت، می‌تواند در آماده‌سازی افراد برای چالش‌ها و ایجاد شایستگی در محل کارشان مفید باشد. ابتدا باید بفهمیم که کدام استراتژی یا ایده در تصمیم گیری و روش حل مسئله یک متخصص کاربرد دارد.

انتقال آسان دانش

هنگامی که متخصصی شغلی را ترک می‌کند، سازمان یک کارمند و مقدار زیادی از دانش ضمنی را از دست می‌دهد؛ زیرا در انتقال آنها به سایر اعضای تیم ناکام ماند. جبران چنین باختی سخت است. ممکن است ثابت شود که پرهزینه و زمان بر است و در بیشتر موارد جایگزین کردن آن غیرممکن است. همچنین شکاف‌های دانشی را ایجاد می کند.

سازمان‌ها باید راه‌هایی برای استخراج آن دانش ضمنی، ذخیره آن و انتقال آن به افرادی که فکر می‌کنند ممکن است از این تبادل سود ببرند، بیابند. از نظر موفقیت آینده سازمان و دستیابی به اهداف، انتقال دانش ضمنی به یک عنصر ضروری تبدیل می‌شود. آنها می توانند برای این منظور از برگه های داده استفاده کنند.

توسعه و مدیریت سیستم مدیریت دانش

در بسیاری از موارد، سازمان‌ها به‌دلیل مدیریت ناکافی دانش، دانش ضمنی را که قبلا در اختیار داشتند، بازنویسی می‌کنند و از دست می‌دهند. هر سازمانی تمام دانش ضمنی و صریح مورد نیاز را دارد که از قبل عمیقا در فرآیندها و رویه های آن جاسازی شده است.

برای جلوگیری از چنین ضرری، توسعه و مدیریت سیستم مدیریت دانش آن بسیار مهم است. آن‌ها همچنین می‌توانند با کمک پلتفرم و استراتژی‌های مدیریت دانش مناسب آن را واضح‌تر نشان دهند.

نمونههایی از دانش ضمنی چیست؟

نوآوری

داشتن ایده‌های خوب و نوآوری مهارتی است که همیشه رایج نیست و به عوامل مختلفی بستگی دارد. یافتن یا گرفتن آن آسان نیست. هنوز کسی هست که بهتر از دیگران می‌تواند ایده‌ها را فرموله کند و نوآوری‌هایی ارائه دهد.

خلاقیت و زیبایی شناسی

زیبایی شناسی و حس هنری مهارتی است که توضیح آن دشوار است. خلاقیت و قدردانی از زیبایی شناسی اغلب از همان ابتدا در یک فرد ریشه دوانده است.

راه‌هایی وجود دارد که می‌توان با خود خلاق آنها ارتباط برقرار کرد و توانایی‌های بالقوه آنها را درک کرد. ممکن است آموزش هنر یا داشتن یک شکل هنری برای نگاه کردن به چیزها آسان باشد، اما حس زیبایی‌شناختی برای آموزش یا انتقال از فردی به فرد دیگر چالش‌برانگیزتر است. این یک مثال عالی از دانش ضمنی است.

هوش هیجانی

هوش هیجانی مانند سایر مهارت‌ها در طول زمان قابل توسعه است؛ اما این مهارت را نمی‌توان با ساختار مشخصی توضیح داد. هوش هیجانی یک مهارت عینی است و در مورد توانایی خواندن احساسات و تأثیرگذاری بر نتایج خاص است.

برای افراد، هوش هیجانی به معنای درک یکدیگر و خواندن یک فرد از طریق تعامل کلامی یا غیرکلامی است.

حس شوخ طبعی

حس شوخ طبعی، مانند هوش هیجانی، یک توانایی است که می تواند توسعه یابد؛ اما انجام آن چالش برانگیز است. حس شوخ طبعی در مورد درک یا داشتن رویکرد نگاه کردن به چیزها از منظر خنده‌دارتر است.

حس شوخ طبعی به معنای یافتن چیزهایی برای خندیدن، زمان بندی مناسب و گرفتن یک شوخی به همان اندازه که در ارائه آن هستید، است.

فروش

فروش به‌عنوان مهارتی در نظر گرفته می‌شود که برخی افراد از دوران کودکی خود حق دارند و اگر در آن به اندازه کافی آموزش نبینند، در نهایت این مهارت را سرکوب می‌کنند.

افرادی را خواهید دید که سال‌ها در یک تیم فروش کار می‌کنند؛ اما موفق نمی‌شوند یا به سطح رضایت بخشی نمی‌رسند. دلیل آن این است که فروش مهارتی است که ذاتی بوده و نمی‌توان به‌طور دقیق آموزش داد و از این رو نمی‌تواند در پایگاه دانش ضمنی شما گنجانده شود.

مردم اغلب افراد زیادی دارند که آنها را دنبال می‌کنند و سعی می‌کنند مهارت های آنها را بیاموزند. بااین‌حال، فروش از جمله مهارت‌هایی است که نمی‌توان آنها را به‌راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل کرد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ ایزو می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید یا فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!