عملکرد ایزو ۴۵۰۰۱:۲۰۱۸ و الزامات عملیاتی در استاندارد

عملکرد-ایزو-45001

عملکرد ایزو ۴۵۰۰۱:۲۰۱۸

در این مقاله قصد داریم به عملکرد ایزو ۴۵۰۰۱:۲۰۱۸ بپردازیم و ببینیم که چرا الزام «بند ۸ عملیات» در این استاندارد بسیار مهم است.

هنگام پیاده‌سازی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت عملیاتی برای اولین‌بار، معمولاً در درک این استاندارد با مشکلاتی مواجه می‌شوید. درهرحال، عملکرد ISO 45001:2018 با یک سیستم پیچیده و حیاتی برای شرکت مطابقت دارد.

اگر هرگز با استانداردهای ایزو کار نکرده باشید، شک و تردید می‌تواند حتی بیشتر شود. باوجوداین، افرادی که تجربه مطالعه یا پیاده‌سازی سیستم مدیریت دیگری مانند ایزو ۹۰۰۱ را دارند، قبلاً نحوه عملکرد SSO را عمدتاً به‌دلیل ساختار سطح بالای Annex SL بهتر درک می‌کنند.

بااین‌حال، ایزو ۴۵۰۰۱ تا حدودی با ایزو ۹۰۰۱ در مورد ساختار الزامات مربوط به عملیات متفاوت است؛ زیرا ایزو ۴۵۰۰۱ الزامات موجود در پیوست A یا annex A را بیشتر از خود استاندارد شرح می‌دهد. افزون‌براین، ارزش درک بهتر این رابطه را دارد. در ادامه قصد داریم نحوه عملکرد الگوهای مدیریت SSO را توضیح دهیم.

ایزو ۴۵۰۰۱، استانداردی در مورد خطرات و ریسک‌ها

درک عملکرد ISO 45001:2018 مهم است؛ چراکه درباره‌ی ایمنی صحبت می‌کند و ساختار بسیار واضح‌تری در مورد درمان خطرات نسبت به ISO 9001 دارد.

درحالی‌که ایزو ۹۰۰۱ در رابطه‌با خطرات در الزامات «برنامه‌ریزی بند ۶» صحبت می‌کند، ایزو ۴۵۰۰۱ نیز در مورد خطرات به الزامات «برنامه‌ریزی بند ۶» و در «بند ۸ عملیات» می‌پردازد و تعیین می‌کند که عملکرد خوب ایجاد شده در واقع برای رسیدگی به خطرات است. هدف استاندارد ایجاد یک محیط امن‌تر برای کارکنان است.

طبق تعریف فرهنگ لغت، «امنیت» مجموعه اقدامات و منابعی است که برای محافظت از چیزی یا شخصی استفاده می‌شود. از آنجا به راحتی می‌توان فهمید که چرا شرط ۸ در مورد درمان خطرات صحبت می‌کند. به عبارت دیگر، در  ایزو ۴۵۰۰۱ الزام عملیاتی در مورد ارتقای ایمنی در داخل شرکت است.

حذف ریسک‌ها برای مقابله با خطرات

در ایزو ۴۵۰۰۱، دو نام‌گذاری در مدیریت ریسک وجود دارد:

  • خود ریسک که احتمال و پیامد ناامن بودن یک کارمند در شرکت شماست.
  • خطر که شرایطی است که کارمند را در ناامنی قرار می‌دهد.

در الزام « برنامه‌ریزی بند ۶»، ما روش‌های خوبی برای رسیدگی به ریسک‌ها پیدا می‌کنیم. در شرط «بند ۸ عملیات» ما بهترین شیوه‌ها را برای از بین‌بردن خطرات پیدا می‌کنیم.

به این دلیل که پیاده‌سازی استاندارد با تعریف محدوده (scope) آغاز می‌شود، فرایندهایی را تجزیه و تحلیل می‌کند که سیستم باید به آن دست پیدا کند.

از آنجا، ما باید درک کنیم که چه خطراتی بر این اهداف در محدوده تعریف شده در عملکرد ISO 45001:2018 در حالی که هنوز در حال برنامه ریزی سیستم هستیم، تأثیر می‌گذارد. به هر حال، در طول عملیات ما قرار است کنترل‌هایی را برای حذف یا جایگزینی ریسک‌هایی که کارکنان را در معرض این خطرات قرار می دهد، اجرا کنیم.

نیازهای رهبری، منابع، آگاهی و شایستگی، همه برای اطمینان از پیاده‌سازی صحیح و حفظ این کنترل‌ها است. الزامات ارزیابی، نظارت و بهبود برای درک این موضوع است آیا این کنترل‌ها در عمل انجام می‌شوند و چه چیزی را می‌توان بهبود بخشید؟

اکنون که متوجه شدید که استاندارد ایزو ۴۵۰۰۱ چگونه عمل می‌کند، وقت آن است که ریسک‌ها را تجزیه و تحلیل کرده و خطراتی را که بر سلامت و ایمنی کارمندان شما تأثیر می‌گذارد، حذف کنید.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزو به‌ویژه ایزو ۴۵۰۰۱ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!