اهمیت مدیریت ریسک منابع انسانی

اهمیت-مدیریت-ریسک-منابع-انسانی

مدیریت ریسک منابع انسانی بر تجزیه و تحلیل ریسک‌هایی که کارکنان یک سازمان برای کسب و کار ایجاد می کنند تمرکز دارد. افزون‌براین به ریسک‌های مربوط به مدیریت ناکافی کارکنان، رفتار کارکنان، یا ریسک‌های مربوط به روش‌های خاصی که منابع انسانی برای استخدام و اخراج کارکنان استفاده می‌کنند، می‌پردازد. تمرکز اصلی، پیگیری دقیق کار همه کارکنان، از کارآموزان پاره وقت گرفته تا مدیران سطوح بالا، به منظور شناسایی، ارزیابی، کاهش و پیشگیری از خطرات به موقع است. مدیریت ریسک‌های ناشی از کارمندان دشوارترین است و بسیاری از سازمان‌ها برای برنامه‌ریزی یا آماده‌سازی برای آن‌ها تلاش می‌کنند. بنابراین، مدیریت ریسک منابع انسانی باید در همه موارد مورد توجه قرار گیرد.

رابطه‌ی بین مدیریت منابع انسانی و مدیریت ریسک

برای اینکه افراد رابطه‌ی بین مدیریت منابع انسانی و مدیریت ریسک را درک کنند، ابتدا باید نقش منابع انسانی را استنباط کنند. دپارتمان منابع انسانی مؤثر به کارکنان کمک می‌کند تا اهداف شغلی خود را به انجام برسانند. همان‌طور که گفته شد، منابع انسانی مسئول کارکنان، انگیزش کارکنان، آموزش کارکنان و چندین فعالیت دیگر است که با هدف تحقق چشم‌انداز و ماموریت سازمان انجام می‌شود. یک دپارتمان منابع انسانی که در انجام موفقیت آمیز مسئولیت‌های ذکر شده شکست می‌خورد، سازمان را در برابر خطرات آسیب‌پذیرتر می‌کند. افزون‌براین، سازمان نمی‌تواند از مزایای کارکنان خود و سهم آنها استفاده‌ی کامل کند.

برای ادغام موفقیت‌آمیز مدیریت ریسک منابع انسانی و مدیریت منابع انسانی، مدیر منابع انسانی باید دارای توانایی‌هایی در زمینه رهبری، ارتباطات، ارزیابی، آموزش و غیره باشد. رابطه نزدیک منابع انسانی با مدیریت ریسک منجر به مدیریت ریسک بهتر و موثرتر خواهد شد.

برنامه مدیریت ریسک منابع انسانی

مدیریت ریسک منابع انسانی باید بخشی جدایی‌ناپذیر از همه مشاغل، صرف نظر از اندازه یا صنعت آن‌ها باشد. امروزه متخصصان منابع انسانی به منظور کمک به سازمان خود در نظارت و پیشگیری از خطرات احتمالی نیاز به داشتن یک برنامه مدیریت ریسک دارند. در صورت بروز خطر احتمالی در سازمان، یک برنامه ریسک به خوبی آماده شده به سازمان کمک می‌کند تا ریسک را کاهش دهد و تأثیر آن را به حداقل برساند. از این رو، یک برنامه مدیریت ریسک منابع انسانی مناسب، مدیران منابع انسانی را قادر می‌سازد تا با کارکنان درگیر در ریسک‌های سازمان مقابله کنند، کارکنان درون سازمان را مدیریت کنند و همچنین تصمیمات استخدامی مناسبی اتخاذ کنند.

حتی اگر هر سازمانی قوانین، رویه‌ها و خط مشی‌های خاص خود را دارد که هنگام ایجاد یک برنامه مدیریت ریسک منابع انسانی مناسب از آنها پیروی می‌کند، توجه به موارد زیر ضروری است:

انطباق و مقررات: هر دپارتمان منابع انسانی باید از قوانین و مقررات مختلفی که سازمان و کارکنانش باید از آنها پیروی کنند، آگاه باشد؛ زیرا ممکن است سازمان‌ها بدون آگاهی باعث عدم رعایت آنها شوند و احتمالاً با دعوی قضایی نیز مواجه شوند. به این ترتیب، برای بخش منابع انسانی ضروری است که از تمام قوانین و مقررات محلی آگاه باشد و اطمینان حاصل کند که همه کارکنان از آنها پیروی می‌کنند.

ارزیابی فرآیند پذیرش: هنگام استقبال از کارکنان جدید، منابع انسانی باید زمانی را برای دریافت بازخورد از کارمندان جدید در رابطه با تجربه آنها در فرآیند پذیرش نیز اختصاص دهد. اگر کارمندان جدید فرآیند گیج‌کننده‌ای را تجربه کنند، ممکن است درک وظایف مهمی که می‌توانند در آن شرکت کنند برایشان دشوار باشد.

رهبری: در برخی موارد کارمندان به خاطر مدیرانشان محل کار خود را ترک می‌کنند. بنابراین، این وظیفه نمایندگان منابع انسانی است که اطمینان حاصل کنند که مدیران در هدایت و راهنمایی کارکنان خود به خوبی کار می‌کنند، زیرا این امر از چندین مشکل جلوگیری می‌کند.

فرهنگ شرکتی روشنی بسازید: منابع انسانی باید ویژگی‌ها و رفتارهای اصلی را که به یک محیط کاری غیر دوستانه کمک می‌کند، شناسایی و آنها را به همه‌‌ی کارکنان منتقل کند تا آنها را از رفتارهایی که ممکن است بر محیط کار غلبه کند آگاه نماید.

برنامه استخدامی مناسب تهیه کنید: برای استخدام کارمندان مناسب، منابع انسانی باید برای آن برنامه‌ریزی کند. استخدام کارمندان جدید با عجله ممکن است مشکلات بالقوه‌ای در آینده ایجاد کند.

جمع‌بندی

مدیریت ریسک منابع انسانی کمک زیادی به راضی نگه‌داشتن سازمان و کارکنان آن و در مسیر رسیدن به اهداف تجاری می‌کند. بنابراین، تمرکز بر مدیریت ریسک‌های مربوط به انطباق، فرآیند استخدام و رشد کارکنان برای موفقیت سازمانی مهم است. در این زمینه، اخذ ایزو ۳۱۰۰۰ به شما شایستگی‌های لازم را برای درک، ایجاد و حفظ روش‌های موثر ریسک ارائه می‌دهد و به سازمان‌ها در شناسایی، کاهش و پیشگیری از خطرات احتمالی کمک می‌کند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم نیز در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو به‌ویژه ایزو ۳۱۰۰۰ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!