ماهیت سازمان در ایزو ۳۷۰۰۱:۲۰۱۶ – سیستم مدیریت ضد رشوه‌خواری

بافت سازمان در ایزو 37001

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


استاندارد ایزو ۳۷۰۰۱ یک ابزار مدیریتی برای شرکت‌هایی است که می‌خواهند سیستم مدیریت ضد رشوه‌خواری را اجرا و حفظ کنند.

اصطلاح بافت سازمان (ماهیت سازمان) در استانداردهای ایزو با ضمیمه SL یا Annex SL، به عنوان یک سند ایزو برای همسویی همه استانداردهای سیستم مدیریت در یک ساختار معرفی شد. بنابراین در سایر استانداردهای ایزو مانند ایزو ۹۰۰۱، ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ عبارت مشابهی را در بین موارد خواهید یافت.

شروع الزامات، بند ۴.۱ ماهیت سازمان است و این امر به شرکت کمک می‌کند تا سناریو را در مورد موضوع مبارزه با رشوه‌خواری با یک ارزیابی دقیق درک کرده و اقدامات احتمالی ناشی از این فرآیند را بررسی کند.

معمولا وقتی شرکت‌ها سیستم مدیریت ضد رشوه‌خواری را اجرا می‌کنند، ارزیابی ماهیت سازمان را با استفاده از تجزیه و تحلیل SWOT انجام می‌دهند. در ارزیابی ماهیت سازمان، مدیریت ضد رشوه‌خواری به عنوان تعیین مسائل داخلی و خارجی و استفاده مشترک از SWOT تعریف می‌شود.

برای ارزیابی دقیق، چه با استفاده از تجزیه و تحلیل SWOT یا عدم استفاده، ایزو ۳۷۰۰۱ از قبل اطلاع می دهد که سازمان باید عوامل زیر را در نظر بگیرد:

  • اندازه، ساختار، تفویض اختیار تصمیم گیری سازمان
  • مکانها و بخش‌هایی که سازمان در آنها فعالیت می کند یا پیش بینی می کند
  • ماهیت، مقیاس و پیچیدگی عملیات و فعالیتهای سازمان
  • مدل کسب و کار سازمان؛ نهادهایی که سازمان بر آنها کنترل دارد و نهادهایی که بر سازمان کنترل می کنند.
  • شرکای تجاری سازمان
  • ماهیت و میزان تعامل با عوامل عمومی
  • تعهدات و وظایف قانونی، مقرراتی، قراردادی و حرفه‌ای قابل اجرا

این ارزیابی همچنین می‌تواند در یک جلسه هم‌اندیشی و ایده پردازی با رهبری سازمان و به طور کلی شرکت انجام شود؛ بنابراین امکان ارزیابی ماهیت سازمان در ایزو ۳۷۰۰۱ توسط یک تیم با تخصص‌های مختلف که همه عوامل و ورودیهای سازمان را پوشش می‌دهد، امکان پذیر است.

پس از ارزیابی سناریوی ماهیت سازمان در ایزو ۳۷۰۰۱، ممکن است برنامه‌های عملیاتی لازم برای سیستم مدیریت مبارزه با رشوه ایجاد شود؛ بنابراین برای حمایت از اجرای سایر الزامات استاندارد ایزو ۳۷۰۰۱ و به‌ویژه بهبود رعایت رشوه مهم است.

ثبت درخواست و اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.

مشاورین ایزوسیستم کلیه فرایندهای مربوط به مشاوره پیاده سازی الزامات گواهینامه ایزو مربوطه را در شرکت و سازمان شما اجرایی خواهند کرد.

برای اخذ ایزو از کجا اقدام کنیم؟

برای پیاده سازی گواهینامه ایزو و اخذ ایزو حتما باید از شرکت و سازمانی اقدام نمایید که دارای پروانه رسمی خدمات مشاور مدیریت و بهبود کیفیت از وزارت صنعت معدن و تجارت باشند.

ایزوسیستم با بیش از ۱۰ سال تجربه‌ی تخصصی و تیمی مجرب آماده‌ی ارائه خدمات تخصصی پیاده‌سازی استانداردهای ایزو به سازمان‌ها می باشد.

ایزوسیستم در سال های ۹۷ و ۹۹ از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان بهترین شرکت فنی مهندسی کشور و رتبه اول شرکت‌های مشاور مدیریت کشور انتخاب گردیده است.

هزینه اجرای خدمات پیاده سازی و صدور گواهینامه های ایزو توسط ایزوسیستم در مناسب‌ترین و عادلانه‌ترین سطح بوده و کم‌ترین هزینه اجرای این خدمات را به مشتریان خود تضمین می‌دهد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!