۱۰ مورد برتر برای رسیدن به بهترین شرایط بهداشت و ایمنی شغلی در ایزو ۴۵۰۰۱

دستیابی به بهترین شرایط کاری با ایزو 45001

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


آیا برای دستیابی به بهترین شرایط کاری و سلامت و ایمنی محیط کار، رویه‌ها‌ و سازوکار و درستی را اعمال کرده‌اید؟ در ادامه ۱۰ مورد برتر بهداشت و ایمنی شغلی که توسط ایزو ۴۵۰۰۱ شناسایی شده است، بررسی می‌کنیم.

عدم وجود فرآیندهای مستند

با مستندسازی رویه‌های بهداشت و ایمنی شغلی (OH&S) می توانید اطمینان حاصل کنید که نیازهای کارکنان و سایر اشخاص را برآورده می‌کنید. شما باید مسئولیت‌های خود را در رابطه با بهداشت و ایمنی بیان کنید و با این کار مرجعی را دراختیار کارمندان و اشخاص خارجی علاقه‌مند قرار خواهید داد.

بررسی منظم فرآیندهای بهداشت و ایمنی شغلی

بهترین روش برای بررسی اینکه مراحل و روش‌های بهداشت و ایمنی شغلی به درستی دنبال می‌شوند، انجام ممیزی‌های داخلی منظم است. رویه‌های مناسب و برنامه‌ی زمانی برای ممیزی باید اجرا شود و نتایج باید تجزیه و تحلیل شود تا ببینیم آیا در فرآیندها پیشرفتی ایجاد می‌شود یا خیر.

تعریف خط مشی بهداشت و ایمنی شغلی

شما باید روند مناسبی در بهداشت و ایمنی شغلی درپیش بگیرید. این روند شامل جزئیات مربوط به مسئولیت‌های شرکت شما است و باید منعکس‌کننده‌ی تعهد سازمان شما برای بهبود مستمر و انطباق با قوانین و همچنین چارچوبی برای تعیین اهداف بهداشت و ایمنی باشد. خط مشی OH&S شما باید توسط کارمندان قابل درک باشد و این روش‌ها باید همیشه پیاده‌سازی و نگهداری شوند.

تعیین اهداف بهداشت و ایمنی

تعیین مجموعه‌ای از اهداف که سازمان شما در رابطه با بهداشت و ایمنی شغلی تحقق می‌بخشد، مهم است. این اهداف می‌توانند تحت تأثیر الزامات قانونی، مالی، عملیاتی و تجاری یا خطرات احتمالی کارکنان قرار گیرند یا حتی تعریف شوند. اهداف باید بطور منظم کنترل و بررسی شوند تا از تحقق آن‌ها اطمینان حاصل شود.

اعلام اقدامات بهداشتی و ایمنی

بسیار مهم است که اطلاعات بهداشت و ایمنی در داخل مشاغل برقرار شود؛ به‌خصوص زمانی که تغییراتی حاصل می‌شود. استفاده از چندین مکان مانند تابلوهای اعلانات، دفترچه راهنمای شرکت یا خدمات اینترانت را در نظر بگیرید. روش های دیگری از ارتباطات شامل گفت‌و‌گو‌ها، جلسات کمیته، جلسات سایت و غیره است.

پیاده سازی ثبت نام انطباق و سازگاری

سازمان شما باید دارای یک ثبت انطباق یا سند مشابهی باشد و تعهداتی که سازمان شما در قبال آن دارد رعایت کند. ثبت نام باید به طور منظم به عنوان بخشی از روند بررسی مدیریت، بازبینی شود و در صورت لزوم به‌روز شود.

بهداشت و ایمنی شغلی - ایزو 45001

بررسی مدیریت

در بحث بررسی اطلاعات جمع آوری‌شده در مورد بهداشت و ایمنی، همیشه باید مدیریت عالی داشته باشید. برای مدیریت عالی، ارزیابی همه‌ی فرصت‌ها و هرگونه تغییر مورد نیاز از جمله به‌روزرسانی در سیاست‌ها و اهداف مهم است.

رسیدگی به حوادث برای بهبود بهداشت و ایمنی

در حالی که بسیاری از سازمان‌ها روشی برای رسیدگی به حوادث دارند، بسیار نادر است که از این به عنوان روشی برای پیشگیری از مسائل آینده استفاده کنند. در نظر گرفتن یک رویکرد فعال برای گزارش‌دهی نزدیک به خطاها و بررسی چگونگی پیشگیری از این موارد در آینده می‌تواند منجر به ایجاد سیستمی بهتر و  محیطی امن‌تر شود.

حوادث برای بهبود بهداشت و ایمنی

آمادگی و واکنش اضطراری

به عنوان بخشی از روند آمادگی اضطراری شرکت شما، باید ارزیابی خطر آتش سوزی برای محل انجام شود. این امر باید به‌طور منظم مورد بازبینی قرار گیرد و در صورت لزوم تنظیم شود؛ خصوصا پس از ایجاد تغییر در محل. همچنین مهم است که این فرایندهای اضطراری حداقل یک بار در سال مورد آزمایش قرار گیرند.

آماده‌سازی ارزیابی ریسک

ارزیابی ریسک باید برای کلیه فعالیت‌های انجام شده در سازمان شما، صرف نظر از مکان انجام شود. به عنوان مثال، شرکت‌های درگیر در کارهای سایت ممکن است ارزیابی ریسک پروژه خود را قبلاً به پایان رسانده باشند؛ اما ممکن است خطراتی در محل کار آن‌‌ها را تهدید کند که در نظر نگرفته باشند.

برای اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ همین حالا قدام نمایید

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی پیاده‌سازی ایزو، اخذ ایزو ۴۵۰۰۱ و سایر سوالات می‌توانید با شماره‌ی ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!