گواهینامه ایزو دقیقا چیست و اخذ آن چه اهمیتی دارد؟

اهمیت-اخذ-گواهینامه-ایزو

در بازار جهانی، کنترل و تعادل باید وجود داشته باشد. در غیر این صورت، حفظ ثبات و کیفیت در بین صنایع و کشورها دشوار خواهد بود. استانداردهای بین‌المللی به حفظ شرایط کمک می‌کند و یکی از این سازمان ها ISO است.

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو تضمین می‌کند که یک سیستم مدیریت، فرآیند تولید، خدمات یا رویه مستندسازی تمام الزامات استانداردسازی و تضمین کیفیت را دارد. ISO (سازمان بین المللی استاندارد) سازمانی مستقل، غیر دولتی و بین‌المللی است که استانداردهایی را برای تضمین کیفیت، ایمنی و کارایی محصولات، خدمات و سیستم‌ها ایجاد می‌کند.

گواهینامه‌های ایزو در بسیاری از زمینه‌های صنعت، از مدیریت انرژی و مسئولیت اجتماعی گرفته تا تجهیزات پزشکی و مدیریت انرژی به‌کار می‌رود. هر استاندارد معیارهای جداگانه‌ای دارد و به‌صورت عددی طبقه‌بندی می‌شود. برای مثال به گواهینامه ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ که مربوط به سیستم مدیریت کیفیت است، می‌پردازیم.

تعریف ایزو ۹۰۰۱

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵ شامل سه مؤلفه است: ایزو، ۹۰۰۱ و .۲۰۱۵ در ادامه می‌خواهیم ببینیم که هر جزء نشان‌دهنده چیست.

ایزو

همان‌طور که ذکر شد، ایزو به سازمان بین‌المللی استاندارد اطلاق می‌شود. این سازمان استانداردها را تدوین می‌کند و این کار را به منظور صدور گواهینامه مشاغل یا سازمان‌ها انجام می‌دهد. صدور گواهینامه توسط شخص ثالث انجام می‌شود و سالانه آزمایش می‌شود.

۹۰۰۱

عددی که بعد از ایزو ظاهر می‌شود استاندارد را طبقه‌بندی می کند. تمام استانداردهای خانواده ایزو ۹۰۰۰ به مدیریت کیفیت اشاره دارد. ایزو ۹۰۰۱ یکی از شناخته‌شده‌ترین استانداردهای ایزو است و معیارهایی را برای رعایت تعدادی از اصول مدیریت کیفیت تعریف می‌کند. افزون‌براین، به کسب و کارها و سازمان‌ها کمک می‌کند تا کارآمدتر باشند و رضایت مشتری را بهبود بخشند.

۲۰۱۵

عدد نهایی در گواهینامه ایزو به نسخه‌ی استاندارد اشاره دارد و با سال تقویمی که آن استانداردها منتشر شده‌اند، نشان داده می‌شود. ۲۰۱۵ پنجمین ویرایش ایزو ۹۰۰۱ است و در سپتامبر ۲۰۱۵ دردسترس قرار گفت.

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ به چه معنا است؟

اگر سازمان یا شرکتی گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را اخذ و پیاده‌سازی کند، به این معنی است که الزامات تعیین‌شده تحت ایزو ۹۰۰۱ را برآورده کرده است. ایزو ۹۰۰۱ سازمان‌ها را ملزم می‌کند که یک سیستم مدیریت کیفیت را تعریف و از آنها پیروی کنند که هم مناسب و مؤثر باشد و هم از آن‌ها بخواهد بخش‌هایی را که نیاز به بهبود دارند شناسایی کرده و نسبت به این بهبودها اقدام کنند.

در نتیجه، معمولاً درک می شود که سازمانی که ادعای داشتن گواهینامه ISO 9001 دارد، محصولات و خدماتش مطابق با استانداردهای کیفیت است.

برای فروش محصولات در صنایع خاص مانند صنعت خودرو، داشتن گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ مورد نیاز است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزوه‌ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!