شماره IBAN چیست؟ تراکنش های بانکی ایمن – ایزو ۱۳۶۱۶

تراکنش های بانکی ایمن

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


شماره IBAN چیست؟

آی بُن (IBAN) مخفف International Bank Account Number است. IBAN یک کد توافق شده بین المللی است که از حداکثر ۳۴ حرف و عدد تشکیل شده است. در نتیجه پردازش معاملات هنگام ارسال پول به کشور دیگر آسان تر و سریع تر می شود. شماره IBAN، در درجه اول در اتحادیه اروپا مورد استفاده قرار می گیرد، بنابراین اگر می خواهید پول از اروپا ارسال کنید، احتمالاً به IBAN معتبری نیاز خواهید داشت.

اجزای IBAN چیست؟

در کشورهایی که IBAN لازم است، شامل موارد زیر است:

  • کد کشور سازمان بین المللی استاندارد (ISO) (دو حرف مانند “NL” برای هلند یا “PT” برای پرتغال).
  • شماره چک، که دو رقمی خواهد بود.
  • کد بانکی، موسسه مالی و شعبه سرویس دهنده حساب را شناسایی می کند.
  • شماره حساب بانکی منحصر به فرد.

IBAN  خود را از کجا پیدا کنید

استفاده از IBAN مناسب هنگام ارسال پول بسیار مهم است. اگر اشتباه باشد، ممکن است بانک شما پول شما را به مقصد اشتباه بفرستد، یا ممکن است بابت پرداخت نامعتبر از شما هزینه دریافت کند.

معمولاً می توانید IBAN خود را با ورود به سیستم بانکی آنلاین یا بررسی صورت حساب بانکی خود پیدا کنید.

استاندارد بین المللی IBAN به تازگی به روز شده است

روزهایی که  انتقال پول به خارج از کشور طول می کشید تا به آنجا برسد و گاهی اوقات اصلاً نمی رسید، گذشته است. این امر، به لطف استاندارد دو بخشی، ایزو ۱۳۶۱۶، که اخیراً تجدید نظر شده است، امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید:  روش کنترل کیفیت تاگوچی

ISO 13616-1 ، خدمات مالی – شماره حساب بانکی بین المللی (IBAN) – قسمت ۱: ساختار IBAN، عناصر شماره حساب بانکی بین المللی (IBAN) را برای تسهیل پردازش داده ها در سطح بین المللی در مبادله داده ها مشخص می کند.

ISO 13616-2 ، خدمات مالی – شماره حساب بانکی بین المللی (IBAN) – قسمت ۲: نقش و مسئولیت های سازمان ثبت، که جزئیات مراحل ثبت فرمت های IBAN و عناصر داده ای را تشکیل می دهد.

این استاندارد برای اولین بار در سال ۱۹۹۷ تهیه شد و روشی را برای ایجاد کدی در سیستم های موجود بانک ها فراهم نمود و هنگام انتقال پول بین بانک ها و کشورها خطر سردرگمی را از بین برد.

ISO 13616 روشی را ارائه می دهد که به حداقل تغییر در سیستم های موجود نیاز دارد و در عین حال ابزاری را برای ساختاردهی اطلاعاتی که پردازش خودکار اطلاعات را ارتقا می دهد، پیشنهاد می کند. به این ترتیب، با کاهش نیاز به هرگونه مداخله دستی در پردازش داده ها، در زمان قابل توجهی صرفه جویی می شود و اطمینان و دقت را بهبود می بخشد.

در توسعه ایزو ۱۳۶۱۶، کمیته فنی ایزو تشخیص داد که یک روش واحد جهانی برای شناسایی حساب و ارتباط بانکی برای مشتریان موسسات مالی عملی نیست و اجرای آن بسیار پرهزینه است. بنابراین ISO 13616 دو بخشی این واقعیت را تأیید می کند که موسسات مالی می خواهند در هر زمان ممکن، روش های شناسایی ملی فعلی خود را حفظ کنند.

Paul Janssens، مدیر برنامه در SWIFT، مرجع ثبت IBAN ، گفت: “در دوره دیجیتال سازی و پرداخت سریع تر، استاندارد ایزو IBAN نقش محوری ایفا می کند. زیرا دقت شماره حساب های بانکی را بهبود می بخشد و اعتبار سنجی و اتوماسیون بیشتر پردازش پرداخت‌ها را ممکن می‌سازد.”

بیشتر بخوانید:  مدیریت فرآیند کسب‌ و کار (BPM) چیست؟

با ما تماس بگیرید!

برای مشاوره رایگان و اخذ ایزو می توانید فرم دریافت ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند. همچنین می توانید برای پاسخگویی به سوالات خود و اطلاعات بیشتر درباره گواهینامه ایزو با شمار های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!