طوفان فکری (تبادل اندیشه) چیست؟

طوفان-فکری
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

طوفان فکری یا تبادل اندیشه (BRAINSTORMING) روشی برای تولید ایده و به‌اشتراک‌گذاری دانش برای حل مشکل تجاری یا فنی خاص است که در آن شرکت‌کنندگان تشویق می‌شوند بدون وقفه فکر کنند. طوفان فکری یا تبادل اندیشه فعالیت گروهی است که در آن هر یک از شرکت‌کنندگان ایده‌های خود را به‌محض اینکه چیزی به ذهنشان می‌رسد، به‌اشتراک می‌گذارند. در پایان جلسه، ایده‌ها دسته‌بندی و برای اقدام بعدی رتبه‌بندی می‌شوند.

هنگام برنامه ریزی جلسه طوفان فکری، مهم است موضوعی که به آن پرداخته می‌شود، به‌وضوح تعریف شود. موضوعی که بیش‌ازحد خاص باشد می‌تواند تفکر را محدود کند، درحالی‌که یک موضوع مبهم و نامشخص به اندازه کافی ایده‌های قابل‌اجرا ایجاد نمی‌کند. ترکیب گروه طوفان فکری نیز مهم است. این ترکیب باید شامل افرادی باشد که مستقیما با موضوع مرتبط هستند و همچنین می‌توانند ایده های بدیع و غیرمنتظره‌ای را ارائه دهند. افزون‌براین می‌تواند شامل کارکنانی از داخل یا خارج سازمان باشد.

برای اطمینان از یک جلسه سازنده‌ای که همه حاضران در آن مشارکت داشته باشند، چندین “قوانین” طوفان فکری وجود دارد:

  • ایده‌های بدیع و مبتکرانه را تشویق کنید، هرچند در ابتدا عجیب به‌نظر برسند
  • کمیت ایده‌ها مهم‌تر از کیفیت است، بنابراین درحالی‌که ایده‌ها با گروه به‌اشتراک گذاشته می‌شوند، با جزئیات مورد بحث یا انتقاد قرار نمی‌گیرند. این جزئیات برای مرحله بعدی رزرو شده است
  • طوفان فکری را براساس ایده‌های مطرح شده توسط دیگران ایجاد کنید
  • هر کس و هر ایده‌ای که ارزش برابر داشته باشد
  • هر ایده تولید شده متعلق به گروه است، نه فردی که به آن فکر می‌کند

یک جلسه طوفان فکری  (تبادل اندیشه) توسط یک مجری که موضوع و «قوانین» فوق را معرفی می‌کند، هدایت می‌شود. سپس گروه شروع به تولید و به‌اشتراک‌گذاری ایده می‌کند. این‌ ایده‌ها روی تخته‌های سفید، فلیپ‌چارت‌ها، یادداشت‌های و غیره ضبط می‌شوند. این بخش از جلسه معمولا بیش از سی یا چهل دقیقه طول نمی‌کشد. سپس ایده‌ها توسط گروه طبقه‌بندی و رتبه‌بندی می‌شوند. اقدامات بعدی توافق و جلسه ختم می‌شود.

پس از آن، ایده‌ها باید به‌طور رسمی‌تر درنظر گرفته شوند و برای بررسی در گروه ارسال شوند. نقشه‌های ذهنی الکترونیکی در اینجا بسیار مفید هستند؛ زیرا به تجسم نحوه ارتباط ایده‌ها کمک می‌کنند. در نهایت پس از طبقه بندی و نقشه‌برداری، ایده‌ها آسان‌تر ارزیابی و برای انجام اولویت‌بندی می‌شوند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با کارشناسان ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!