یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری یا CDI چیست؟

یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری

یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری یا CDI مخفف Customer data integration است. CDI فرایند جمع‌آوری داده‌های مشتری از منابع مختلف و ساختاربندی آن‌ها برای به اشتراک گذاشتن آسان با بخش‌های مختلف یک شرکت است. هدف آن ایجاد یک منبع واحد برای داده‌های با کیفیت بالا است که می‌تواند برای تجزیه‌وتحلیل، مدیریت و استقرار بیشتر استفاده شود. این داده‌ها ممکن است حاوی اطلاعات تماس، جزئیات مالی در مورد مشتریان، اطلاعات جمع‌آوری‌شده از طریق عملیات بازاریابی و غیره باشد.

فهرست مطالب

CDI به شرکت شما در شناسایی و استفاده از یک منبع متمایز از واقعیت برای تمام فناوری‌هایی که با مشتریان شما در تعامل هستند کمک می‌کند. این سیستم برای مدیریت روابط و خدمات مشتری و تدوین استراتژی برای بهینه‌سازی فعالیت‌های شرکت ضروری است.

روش‌های یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری چیست؟

همان‌طور که گفتیم یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری یا CDI، فرایند استخراج اطلاعات مشتری شما از سیستم‌های منبع مختلف و سپس ترکیب و سازماندهی آن‌ها در یک انبار داده مرکزی برای تیم شما است. به‌طورکلی می‌توان آن را به یکی از سه روش زیر اعمال کرد:

  1. ادغام: داده‌ها را پاک‌سازی، استاندارد و در انبار داده بارگذاری می‌کنند. از آنجا، تیم شما می‌تواند به اطلاعات به‌روز و جامعی از مشتریان دسترسی داشته باشد.
  2. انتشار: داده‌های اصلاح‌شده و استاندارد را بین سیستم‌های مختلف منتشر می‌کنند.
  3. فدراسیون: در این روش نیز مانند ادغام، داده‌ها از چندین مکان استخراج می‌شوند و سپس در یک مکان واحد در دسترس قرار می‌گیرند. این ادغام فقط زمانی انجام می‌شود که مشتری داده‌ها را درخواست کند.

CDI چیست؟


مزایای CDI چیست؟

ادغام داده‌های مشتری به شرکت شما یک دید کلی از مشتریان می‌دهد. نمای دقیقی از عادات خرید، مکان و سایر اطلاعات مشتری شما را ارائه می‌دهد. تیم‌های فروش و بازاریابی از این بینش سود می‌برند؛ زیرا به آنها کمک می‌کند تلاش‌های خود را روی سودآورترین زمینه‌ها متمرکز کنند. در ادامه چند نمونه از مواردی را که CDI به آن واسطه ممکن است به شرکت شما کمک کند را بررسی می‌کنیم:

فرصت‌های جدیدی ایجاد می‌کند

یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری برای شناسایی فرصت‌های جدید مفید است. نیازهای مشتری همیشه در حال تغییر است. در نتیجه، ادغام مداوم داده‌ها بسیار مهم است. تجزیه‌وتحلیل داده‌های مشتری می‌تواند اطلاعاتی در مورد چگونگی برآورده‌شدن خواسته‌های مشتری ارائه دهد.

می‌توانید از داده‌های مشتری برای دسته‌بندی مشتریان خود با جداکردن آنها به گروه‌های کوچک‌تر از افراد که ارتباط نزدیک‌تری دارند، استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند پیام‌های بازاریابی خود را بهتر متمرکز کنید و نتایج بیشتری کسب کنید. اگر هر

رفتار مشتری را بررسی می‌کند

CDI به شما امکان می‌دهد رفتار مشتری را به روش‌های مختلف بررسی کنید. این یک جنبه حیاتی از استراتژی مدیریت داده‌های مشتری شما است و کمک می‌کند تا نگاهی جدید به مخاطبان هدف خود داشته باشید.

اگر بدانید مشتریان چگونه فکر می‌کنند، احساس می‌کنند و تصمیم می‌گیرند، می‌توانید کل استراتژی فروش و بازاریابی خود را تغییر دهید. تجزیه‌وتحلیل کلید موفقیت است؛ زیرا به خریداران در طول سفر مشتری کمک می‌کند.

روند فروش و صنعت آینده را برآورد می‌کند

داده‌های مشتری دسته‌بندی محصولات محبوب را در هر زمان خاص مشخص می‌کند. شما می‌توانید از این داده‌ها برای به‌دست‌آوردن مزیت رقابتی استفاده کنید. اگر اطلاعات زیادی در مورد مشتریان و نیازهای آنها داشته باشید، می‌توانید پیش‌بینی کنید که فروش در آینده چگونه خواهد بود. با نگاه‌کردن به اطلاعات مشتریان گذشته و حال، می‌توانید در صدر روندهای صنعت باقی بمانید و از قبل برای آنچه مشتریان می‌خواهند برنامه‌ریزی کنید.

با مخاطب خاص ارتباط برقرار می‌کند

ادغام داده‌های مشتری می‌تواند به شما کمک کند تا عادات و ترجیحات خرید مشتری خود را بهتر درک کنید. تلاش‌های بازاریابی شما می‌تواند برای رفع این نیازها طراحی شود. این فرایند اطلاعات اضافی را بر فرض اینکه کدام مشتریان را هدف قرار دهید حذف می‌کند.

صحت داده‌ها را تضمین می‌کند

داده‌های دقیق برای تجزیه‌وتحلیل مؤثر مخاطبان و تصمیم‌گیری بسیار مهم هستند. یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری به شما کمک می‌کند تا داده‌های مشتری را تجزیه‌وتحلیل کنید. می‌توانید داده‌های مشکل‌ساز را حذف کنید و داده‌های مشتری باکیفیت بالا را جمع‌آوری کنید. می‌توانید مطمئن شوید که داده‌های شما صحیح است و تصمیمات شما بر اساس اطلاعات خوب است.


مراحل مربوط به یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری

فرایند یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری یک رویداد یکباره نیست. این بدان معناست که شما باید یک سری مراحل را دنبال کنید تا آن را به نتایج درستی برسانید. اگر می‌خواهید دید یکپارچه از مشتریان خود ایجاد کنید، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

منابع داده را بیابید

اولین قدم به سمت یک دیدگاه مشتری واحد، جمع‌آوری زیرساخت داده‌های مهم مشتری از همه منابع، مانند تراکنش‌ها، انتخاب‌های محصول، داده‌های تعامل و داده‌های خرده‌فروشی است. قبل از ترکیب داده‌ها، باید بفهمید که مهم‌ترین داده‌ها از کجا می‌آیند.

منابعی که انتخاب می‌کنید باید با روشی که قصد استفاده از آن‌ها را دارید خوانایی داشته باشند. در این مرحله، نظرسنجی‌ها، بررسی‌ها، ایمیل‌ها و غیره، همه مکان‌های مهمی برای جستجوی داده‌ها هستند. هر یک از این منابع داده، اطلاعات مهمی در مورد مشتریان در اختیار ما قرار می‌دهد.

اهداف یکپارچه‌سازی را تعریف کنید

اگر یک هدف واضح و منطقی برای یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری خود تعیین نکنید، عملکرد ضعیفی خواهید داشت. دریابید که چرا برای کسب‌وکارها خوب است که داده‌های مشتری خود را ترکیب کنند و معیارهایی را تنظیم کنند تا ببینند آیا شرکت شما به اهداف تجاری خود می‌رسد یا خیر. زمانی را صرف تعیین نیازهای یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری فعلی و آینده خود کنید. CDI هم برای اهداف بلندمدت و هم برای اهداف کوتاه‌مدت عالی است، پس این را در نظر داشته باشید.

دسته‌بندی داده‌ها و دسترسی

دریابید که چه کسانی می‌توانند اطلاعات مشتریان شما را ببینند و چرا باید بتوانند این اطلاعات را ببینند. این مهم است که بفهمیم چه کسی مسئول فرایند ادغام و مسئولیت‌های آنها خواهد بود. لیست افرادی که در این تیم خواهند بود را فهرست کنید. این کار حفظ یکپارچگی داده‌های ترکیبی مشتری را آسان‌تر می‌کند.

یک جدول زمانی تعیین کنید

اگر یک جدول زمانی برای فرایند پیاده‌سازی تهیه کنید کمک‌کننده خواهد بود. برنامه زمانی به شما کمک می‌کند تا مدیریت داده‌های مشتری را به بهترین شکل ممکن شروع کنید. بسته به ابزاری که استفاده می‌کنید، جدول زمانی تغییر می‌کند و لازم است جدول زمانی را دوباره تنظیم کنید. اگر بخواهید بدون برنامه پیش بروید، این روند ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا به پایان برسد.

روی امنیت تمرکز کنید

هنگام کار با هر داده‌ای، امنیت کاملاً ضروری است. در طول اجرای CDI، نقض و نشت داده‌ها می‌تواند عواقب قابل‌توجهی داشته باشد. این اثرات می‌تواند شامل تأثیر بر بودجه و اعتبار شرکت شما و تأثیر منفی بر تجربه مشتری باشد. کاملاً ضروری است که محرمانه بودن داده‌ها را در حین پیشبرد یکپارچه‌سازی اطلاعات مشتری حفظ کنید.


بهترین شیوه‌های یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری

همان‌طور که قصد دارید داده‌های مشتری خود را یکپارچه کنید، موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

ابزار یکپارچه‌سازی داده‌های خود را بادقت انتخاب کنید

چندین گزینه برای انتخاب دارید، مانند ایجاد ادغام در داخل، استفاده از ابزار ETL یا استفاده از یک پلتفرم اتوماسیون سازمانی. هر گزینه مجموعه‌ای از مزایا و معایب خود را ارائه می‌دهد، اما گزینه‌ای که انتخاب می‌کنید ممکن است در نهایت به منابع در اختیار و نیازهای کسب‌وکار شما بستگی داشته باشد.

سفر مشتری را ترسیم کنید تا به شما در شناسایی داده‌های ارزشمند کمک کند

برنامه‌های مورداستفاده برای جمع‌آوری داده‌ها و نوع داده‌های جمع‌آوری‌شده ذاتاً با بلوغ روابط شما با مشتریان تغییر می‌کنند.

به‌عنوان‌مثال، در اوایل، یک مشتری ممکن است بیشتر با تیم پشتیبانی شما از طریق رابط چت گفتگو کند و مقالاتی را در مرکز راهنمایی شما بخواند. درحالی‌که بعداً، مشتریان ممکن است کاربرانی را به پلتفرم شما اضافه کنند، از صفحاتی در سایت شما بازدید کنند که محصولات دیگر را نشان می‌دهند، به بررسی سایت‌ها و مرور رقبا بروند و خیلی چیزهای دیگر.

استفاده از سفر مشتری برای یافتن داده‌های موردنیاز به‌هیچ‌وجه نباید راه‌حل شما باشد، اما می‌تواند به شما در شروع کار و همچنین پر کردن شکاف‌ها کمک کند.

قوانین حاکمیتی و امنیتی را مشخص کنید

چه کسی می‌تواند به داده‌های مشتری دسترسی داشته باشد و چگونه می‌توانند از آن استفاده کنند؟ با پاسخ‌دادن به سؤالاتی ازاین‌دست و سپس عملی‌کردن پاسخ‌ها، می‌توانید از اشتباهاتی که رابطه شما با مشتریان و شهرت شما در بازار را تهدید می‌کند جلوگیری کنید.

چالش‌هایی که با یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری همراه است را بشناسید

متأسفانه، یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری همیشه آسان نیست؛ حتی زمانی که از بهترین روش‌ها مانند موارد بالا پیروی می‌کنید با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شوید. این چالش‌ها را بشناسید و در جهت بهبود آن‌ها اقدام کنید.

روش‌های یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری


نکاتی جهت بهبود یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری

قبل از ادغام داده‌های خود، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

۱. پیاده‌سازی و یکپارچه‌سازی در داخل، پیچیده و مخاطره‌آمیز است

تکیه بر ادغام‌های داخلی و سفارشی ساخته شده، نیاز به مشارکت تیم توسعه‌دهنده شما دارد، زیرا آنها باید کد سفارشی را برای ایجاد و حفظ ادغام‌ها بنویسند. این کار می‌تواند به طور باورنکردنی زمان‌بر باشد و مانع از انجام سایر وظایف حیاتی تجاری شود که مشتریان متعددی را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

علاوه بر این، باتوجه‌به ماهیت پیچیده این یکپارچه‌سازی‌ها، اکثر کارمندان نمی‌دانند چگونه کار می‌کنند. این بدان معناست که وقتی گروه کوچکی از توسعه‌دهندگان که هر یک از ادغام‌ها را ساخته و نگهداری می‌کنند ترک می‌کنند، کارمندان باقی‌مانده ممکن است ندانند چگونه ادغام‌ها را به‌سرعت تعمیر کنند.

۲. تطبیق با حجم فزاینده داده‌های موجود می‌تواند دشوار باشد

باتوجه‌به اینکه شرکت‌ها اپلیکیشن‌های بیشتری را به کار می‌گیرند، حجم فزاینده‌ای از داده‌های مشتری وجود دارد که می‌توان از آنها استفاده کرد. بااین‌حال، برای استفاده کامل از داده‌ها در طول زمان، به راه‌حلی نیاز است که بتواند سریع، آسان و قابل‌اعتماد بین برنامه‌های جدید و انبار داده شما یکپارچه‌سازی کند؛ بنابراین، ادغام‌های نقطه‌به‌نقطه ممکن است کار را انجام ندهند، زیرا رویکرد به مقیاس ساخته نشده است.

۳. یکپارچه‌سازی داده‌ها اساساً نحوه عملکرد تیم شما را تغییر نمی‌دهد

اگرچه مشارکت در یکپارچه‌سازی داده‌ها ارزشمند است، اما به طور کامل نیازهای کارمندان و مشتریان شما را برطرف نمی‌کند. اتوماسیون‌های سرتاسری که از رویدادهای تجاری برای ایجاد نتایج یا اقدامات در سراسر برنامه‌های شما استفاده می‌کنند

می‌توانند به تیم شما کمک کنند تا برنامه‌های خود را همگام کرده و فرایندهای تجاری خود را برای تقریباً هر زمینه‌ای ساده‌تر کنید.


جمع‌بندی

در نهایت، لطفاً طرحی را برای انجام یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری انتخاب کنید که هم هدف پیاده‌سازی و هم نحوه سنجش موفقیت آن را شامل می‌شود. با درک بهتر از مزایا و مراحل یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری، می‌توانید ابزار یکپارچه‌سازی داده را انتخاب کنید که به شما کمک می‌کند مشتریان خود را واضح‌تر درک کنید.

یکپارچه‌سازی داده‌های مشتری بخش مهمی از مدیریت داده‌های شما است. تصمیم‌گیری موفقیت‌آمیز بدون یک مکان مرکزی برای داده‌های ارزشمند آسان نیست.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم با همکاری برترین مراجع صدور (CB)، انواع گواهینامه‌های بین‌المللی ایزو (ISO) را برای سازمان‌ها و سایر مراکز تجاری و غیرتجاری صادر می‌کند. شرکت دانش بنیان خانه مدیران، ایزوسیستم را به‌عنوان برند تجاری خود ثبت کرده و از سال ۱۳۸۵ در حوزه ارائه خدمات مشاور مدیریت و صدور گوهینامه‌های بین‌المللی ایزو فعالیت می‌کند.

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!