اقتصاد دورانی یا چرخشی (Circular Economy) چیست؟

اقتصاد-چرخشی-1
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

اتحادیه اروپا سالانه بیش از ۲٫۵ میلیارد تن زباله تولید می‌کند. این کشور اکنون درحال به‌روزرسانی قوانین خود در زمینه مدیریت زباله است تا به مدلی پایدارتر معروف به اقتصاد دورانی یا چرخشی (Circular Economy) تبدیل شود.

مارس ۲۰۲۰، کمیسیون اروپا، تحت قرارداد سبز اروپا و در راستای استراتژی صنعتی جدید پیشنهادی، برنامه اقدام اقتصاد دایره ای جدید را ارائه کرد که شامل پیشنهادهایی در مورد طراحی محصول پایدارتر، کاهش ضایعات و توانمندسازی مصرف کنندگان است. افزون‌براین، بر بخش‌های منابع فشرده، مانند الکترونیک و فناوری اطلاعات و ارتباطات، پلاستیک، منسوجات و ساخت‌وساز تمرکز ویژه خواهند داشت.

فوریه ۲۰۲۱، مجلس نمایندگان قطعنامه‌ای را در مورد برنامه اقدام جدید اقتصاد دورانی تصویب کرد که خواستار اقدامات اضافی برای دستیابی به اقتصادی پایدار از نظر زیست‌محیطی، عاری از سموم و کاملا دورانی تا سال ۲۰۵۰ است، از جمله قوانین بازیافت سخت‌تر و اهداف الزام‌آور برای استفاده از مواد و مصرف تا سال ۲۰۳۰٫ با‌ همه‌ی این تفاسیر اقتصاد دورانی دقیقا به چه معنا است و چه مزایایی خواهد داشت؟

اقتصاد دورانی یا چرخشی چیست؟

اقتصاد دورانی مدلی از تولید و مصرف است که شامل به‌اشتراک‌گذاری، اجاره، استفاده مجدد، تعمیر، نوسازی و بازیافت مواد و محصولات موجود تا حد امکان می‌باشد. به‌این‌ترتیب چرخه عمر محصولات افزایش پیدا خواهد کرد.

اقتصادی دورانی در عمل، به‌معنای کاهش ضایعات به مقدار حداقل است. هنگامی‌که محصولی به پایان عمر خود می‌رسد، مواد آن تا حد امکان در اقتصاد نگهداری می‌شود. این مواد را می‌توان بارها و بارها به طور مولد استفاده کرد و در نتیجه ارزش بیشتری ایجاد کرد.

بیشتر بخوانید:  درک الزامات در بند 6.2 ایزو ۹۰۰۱:۲۰۱۵

چرا باید به اقتصاد چرخشی روی بیاوریم؟

جمعیت جهان و همراه با آن تقاضا برای مواد خام در حال افزایش است. بااین‌حال، عرضه مواد اولیه حیاتی محدود است.

منابع محدود همچنین به‌این‌معنی است که برخی از کشورهای اتحادیه اروپا برای مواد خام خود به کشورهای دیگر وابسته هستند.

افزون‌براین، استخراج و استفاده از مواد اولیه تاثیر زیادی بر محیط زیست دارد. همچنین مصرف انرژی و انتشار CO2 را افزایش می‌دهد. بااین‌وجود، استفاده هوشمندانه از مواد خام می تواند انتشار CO2 را کاهش دهد.

مزایای اقتصاد دورانی یا چرخشی چیست؟

اقداماتی مانند پیشگیری از تشکیل زباله، طراحی زیست محیطی و استفاده مجدد می‌تواند در هزینه شرکت‌ها صرفه‌جویی کند و در عین‌حال مجموع انتشار گازهای گلخانه‌ای سالانه را نیز کاهش دهد.

حرکت به سمت دورانی‌تر می‌تواند مزایایی مانند کاهش فشار بر محیط زیست، بهبود امنیت تامین مواد خام، افزایش رقابت پذیری، تحریک نوآوری، تقویت رشد اقتصادی و ایجاد شغل را به‌همراه داشته باشد.

همچنین محصولات بادوام و نوآورانه‌تری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرد که کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد و در درازمدت باعث صرفه‌جویی در هزینه آنها می‌شود.

در این زمینه‌ی اخذ گواهینامه ایزو مرتبط با محیط زیست تأثیر زیادی بر کنترل و کاهش موارد فوق خواهد داشت. گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱، چارچوب سیستماتیک را برای ادغام شیوه‌های مدیریت محیط زیست، جلوگیری از آلودگی، پسماند زباله و همچنین کاهش مصرف انرژی و مواد فراهم می‌کند. برای اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ می‌توانید از طریق ایزوسیستم اقدام نمایید.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو  و همچنین اخذ ایزو ۱۴۰۰۱ می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید یا فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

بیشتر بخوانید:  مشکلات مربوط به متعاد‌ل‌سازی کربن چیست؟

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!