فرهنگ سازمانی (Company Culture) چیست؟

فرهنگ-سازمانی
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

فرهنگ سازمانی ارزش‌ها و ویژگی‌های مشترک یک سازمان است. در ادامه می‌خواهیم ببینیم که چگونه فرهنگ سازمانی را شناسایی کنید و چرا مهم است.

فرهنگ سازمانی چیست؟

فرهنگ سازمانی به نگرش‌ها و رفتارهای یک شرکت و کارکنان آن اشاره دارد. در نحوه تعامل افراد یک سازمان با یکدیگر، ارزش‌هایی که دارند و تصمیماتی که می‌گیرند مشهود است.

فرهنگ سازمانی شامل عناصر مختلفی از جمله محیط کار، ماموریت شرکت، سبک رهبری، ارزش‌ها، اخلاق، انتظارات و اهداف می‌شود.

فرهنگ سازمانی چگونه عمل می‌کند؟

فرهنگ یک سازمان ممکن است صراحتا و عمدا پرورش داده شود یا ممکن است به سادگی ناشی از انباشت تصمیمات اتخاذ شده در طول زمان باشد. با فرهنگ قوی سازمان، کارکنان نتایج و رفتارهای مورد انتظار را درک و براساس آن عمل می‌کنند.

برخی از شرکت‌ها دارای فرهنگ تیمی هستند که بر مشارکت کارکنان در همه سطوح تأکید دارد، در حالی که سایر مشاغل فرهنگی دارند که در آن مدیریت رسمی، سنتی یا سلسله مراتبی ارزش قائل است.

وقتی در شرکتی با سبک مدیریت سنتی کار می‌کنید، مسئولیت‌های شغلی شما به وضوح مشخص می‌شود؛ اما ممکن است فرصتی برای پیشرفت بدون گذراندن یک فرآیند رسمی ارتقا یا انتقال وجود نداشته باشد.

در محل کار معمولی‌تر، کارمندان اغلب فرصت دارند تا پروژه های جدید و نقش‌های اضافی را بر عهده بگیرند.

چگونه فرهنگ سازمانی را شناسایی کنیم

چندین کار وجود دارد که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر در مورد فرهنگ یک شرکت انجام دهید.

وب‌سایت شرکت را بررسی کنید: به‌ویژه، به صفحه «درباره ما» شرکت نگاه کنید. اغلب شرحی از ماموریت و ارزش‌های شرکت خواهد داشت. برخی از وب‌سایت‌های شرکت نیز گواهی‌هایی از کارمندان دارند که می‌تواند راهی برای پذیرفتن این فرهنگ باشد.

کمی تحقیق کنید: بررسی‌های آنلاین شرکت را بررسی کنید. به عنوان مثال، وب‌سایت کاریابی گلسدور (Glassdoor) اروپا بررسی و رتبه‌بندی شرکت‌ها را که توسط کارمندان نوشته شده است، ارائه می‌دهد.

از اطرافیان خود بپرسید: اگر فردی را می شناسید که برای شرکتی کار می‌کند که به آن علاقه‌مند هستید، بخواهید یک مصاحبه اطلاعاتی ترتیب دهد تا بتوانید در مورد شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سؤالات مناسب مصاحبه بپرسید: کارفرما احتمالا از شما سؤالاتی می‌پرسد تا ارزیابی کند که آیا شما با فرهنگ شرکت سازگار هستید یا خیر. بااین‌حال، شما نیز می‌توانید سوال بپرسید. همچنین ممکن است در مورد ملاحظات خاصی که برای شما مهم است بپرسید، مانند میزان کار مستقل در مقابل کار تیمی یا اینکه برنامه روزانه شما چگونه خواهد بود.

از اطرافیان خود بپرسید: اگر فردی را می شناسید که برای شرکتی کار می کند که به آن علاقه مند هستید، بخواهید یک مصاحبه اطلاعاتی ترتیب دهید تا بتوانید در مورد شرکت اطلاعات بیشتری کسب کنید. لینکدین یا دفتر فارغ التحصیلان در کالج خود را بررسی کنید تا ببینید آیا با شرکت ارتباط دارید یا خیر.

مزایای فرهنگ سازمانی

فرهنگ سازمانی برای کارمندان مهم است؛ زیرا زمانی که نیازها و ارزش‌هایشان با کارفرمایانشان سازگار باشد، بیشتر از کار لذت می‌برند. اگر در جایی کار می‌کنید که فرهنگی مناسب دارد، تمایل دارید که روابط بهتری با همکاران داشته باشید و سازنده تر باشید.

از طرفی دیگر، اگر برای شرکتی کار می‌کنید که با فرهنگ سازمانی آن سازگاری ندارید، احتمالا از کار خود لذت بسیار کمتری خواهید برد. به‌عنوان مثال، اگر ترجیح می‌دهید مستقل کار کنید، اما در شرکتی استخدام می‌شوید که بر کار گروهی تأکید دارد، احتمالا کمتر خوشحال خواهید شد.

فرهنگ سازمانی برای کارفرمایان نیز مهم است؛ زیرا کارمندانی که با فرهنگ سازمان همخوانی دارند، نه تنها شادتر، بلکه پربازده‌تر نیز خواهند بود. هنگامی که یک کارمند با فرهنگ مطابقت دارد، احتمالا مایل است برای مدت طولانی‌تری در آن شرکت بماند که این امر باعث کاهش چرخش و هزینه های مرتبط با آموزش نیروهای جدید می شود.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

ایزوسیستم رویکردی نتیجه‌گرا برای پیاده‌سازی موثر سیستم‌های مدیریتی در سازمان‌ها و شرکت‌ها اتخاذ می‌کند. روش ساده و کاربردی پیاده‌سازی سیستم‌های مدیریتی به سازمان‌ها و مشاغل مختلف کمک می‌کند تا کارایی و پایداری کسب و کار را افزایش دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ ایزو می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید یا فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!