مدل ارزیابی رفتار دیسک (DiSC)

مدل-ارزیابی-رفتار-دیسک

دایره DiSC

مدل ارزیابی رفتار دیسک (DISC) طبق نظریه‌های ویلیام مارستون در ۱۹۲۸ بیان شد. دیسک یک ابزار ارزیابی شخصی است که هر ساله توسط بیش از یک میلیون نفر برای کمک به بهبود کار تیمی، ارتباطات و بهره‌وری در محل کار استفاده می‌شود. گزارش‌های ارزیابی را می‌توان برای تمام بخش‌های سازمان شخصی‌سازی کرد.

این مدل معتقد است که رفتارهای قابل مشاهده انسان به ۴ گروه اصلی طبقه‌بندی می‌شوند. درواقع DISC یک ابزار برای درک رفتار اطرافیان است که رفتارهای طبیعی انسان را بر ۴ اساس تسلط‌گرایی(D)، نفوذ(I)، ثبات(S)، وظبفه‌شناسی(C) تقسیم بندی می‌کند که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

پایه و اساس مدل DISC کتابی بود که ویلیام مارستون تحت عنوان «هیجانات انسان‌های معمولی» در ۱۹۲۸ نوشت و در آن کتاب رفتارهای قابل مشاهده یک انسان عادی را به ۴ گروه تقسیم بندی کرد. به همین دلیل وی را به نام خالق مدل DISC می‌شناسند.

مدل DISC صرفا درمورد رفتارهای قابل مشاهده انسان و نحوه واکنش آن به اتفاقات صحبت می‌کند و ارتباطی با هوش، سلامت روان و یا ارزش‌های درونی انسان ندارد. همچنین هیچ گروهی در الگوی DISC بر سایر مدل‌ها برتری ندارند، اگرچه ممکن است در جایگاه‌هایی باهم متفاوت باشند و نقات قوت و ضعف مختلفی داشته باشند.

دیسک یک زبان مشترک

مدل ارزیابی رفتار دیسک زبان مشترکی را ارائه می‌کند که مردم می‌توانند از آن برای درک بهتر خود و کسانی که با آنها در تعامل هستند استفاده کنند و سپس از این دانش برای کاهش تعارض و بهبود روابط کاری بهره ببرند.

آزمون ارزیابی رفتار دیسک

آزمون دیسک یک آزمون ارزیابی مدل رفتاری با اغلب ۲۴ سوال است که کاربران باید در سوالات به یک رفتاری که بیشترین شباهت و یک رفتاری که کمترین شباهت را با آنان دارد پاسخ دهند. بعد از اتمام آزمون شما نمودار مدل رفتاری خود را دریافت خواهید که در نمودار اول رفتارهای غالب شما در محیط اطراف و در نمودار دوم رفتارهای غالب شما در محیط شخصی نوشته شده است. آنتونی رابینز معتقد است که آزمون دیسک ارزیابی ارزشمند جهت درک رفتار خود است و در شرکت خودش از این ارزیابی استفاده می‌کند.

برایان تریسی درمورد این آزمون می‌گوید «ما هرگز بدون گرفتن آزمون دیسک کسی را در شرکتمان استخدام نمی‌کنیم، داوطلبان استخدام را به وبسایتی رجوع می‌دهیم و از آن‌ها می‌خواهیم ۱۰ الی ۱۵ دقیقه برای پاسخگویی به مجموعه سوالات اختصاص دهند»

چرا از DiSC استفاده کنیم؟

تمام موارد ارزیابی‌های DiSC در هزاران سازمان در سراسر جهان، از سازمان‌های دولتی گرفته و تا شرکت‌های خصوصی و کسب‌وکارهای کوچک استفاده می‌شود. دلیل آن ساده است؛ ابزار دیسک به ایجاد روابط کاری قوی‌تر و مؤثرتر کمک می‌کند.

افزایش خودآگاهی

تغییر سازنده با خودشناسی شروع می‌شود. مشخصه‌ی DiSC به شما نشان می‌دهند که چگونه به کشمکش‌ها پاسخ می‌دهید، چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد یا شما را تحت فشار قرار می‌دهد و چگونه مشکلات را حل می‌کنید.

بهبود کار گروهی

مشخصه‌های DiSC به شما می‌آموزند که چگونه ارتباط و درک بین اعضای تیم را بهبود بخشید.

کارآمدترکردن تضاد و ناسازگاری

مشخصه‌های DiSC می‌توانند تعارض را به یک تمرین مثبت و سازنده تبدیل کنند که به سازمان شما کمک می‌کند شجاعانه به جلو حرکت کند.

توسعه‌ی مهارت‌های فروش قوی‌تر

مشخصه‌های DiSC همچنین می‌توانند به بهبود اثربخشی شما در موقعیت‌های فروش کمک کنند. درک و انطباق با سبک مشتریان و هم‌نظربودن و موافق‌بودن ضروری است.

مدیریت موثرتر

رهبران زمانی مؤثرتر می‌شوند که تمایلات و سبک‌های کاری ترجیحی کارکنان خود و سایر اعضای تیم را درک کنند.

DiSC به چه معناست؟

DiSC در گسترده‌ترین حالت مخفف چهار مشخصه شخصیتی اصلی توصیف شده در مدل DiSC است: (D) تسلط‌گرایی، (i) نفوذ، (S) ثبات و (C) وظیفه‌شناسی.

  • افراد با شخصیت D معمولاً اعتماد به نفس دارند و بر دستیابی به نتایج نهایی تأکید دارند.
  • افراد با شخصیت i تمایل دارند روراست باشند و بر روابط و تأثیرگذاری یا متقاعد کردن دیگران تأکید دارند.
  • افراد با شخصیت S تمایل دارند قابل اعتماد باشند و بر همکاری و صمیمیت تاکید دارند.
  • افراد با شخصیت C تمایل دارند بر کیفیت، دقت، تخصص و شایستگی تاکید کنند.

مشخصه DISC به شما چه می‌گوید؟

مشخصه DISC راهنمای شما برای خودآگاهی است. این مشخصه به شما بینشی در مورد نقاط قوت، محدودیت‌ها و ترجیحات ارتباطی شما و همچنین بینش ارتباط با سایر تیپ‌های شخصیتی DISC می‌دهد. درست مانند ایجاد بی نهایت رنگ‌های جدید با ترکیب رنگ‌های اصلی برای نقاشی، مشخصه‌ی DISC شما از چهار ویژگی شخصیتی اصلی رفتار انسانی (موارد بالا) تشکیل شده است و هر فردی ترکیبی از سبک شخصیتی منحصر به فرد دارد که در نهایت «پالت رنگ شخصیت» است.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزوه‌ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!