ILAC چیست؟ اتحادیه بین‌المللی اعتبارسنجی آزمایشگاه‌ها

ILAC چیست

ILAC چیست؟ اتحادیه بین‌المللی اعتبارسنجی آزمایشگاه‌ها یا ILAC مخففInternational Laboratory Accreditation Cooperation است. ILAC سازمانی بین‌المللی برای نهادهای اعتباربخشی است که زیربنای فنی قابل‌توجهی را برای ارزیابی انطباق کالیبراسیون، آزمایش، نتایج آزمایش‌های پزشکی و بازرسی، ارائه برنامه‌های تست مهارت و تولید مواد مرجع نهادهای معتبر فراهم می‌کند که به نوبه خود اطمینان در پذیرش را ایجاد می‌کند.

اعتبارسنجی یا تأیید صلاحیت چیست؟

اعتبارسنجی عبارت است از ارزیابی انطباق نهادها با الزامات استانداردهای خاص که برای اطمینان از بی‌طرفی و شایستگی آن‌ها صورت می‌گیرد. ILAC با انجام اعتبارسنجی آزمایشگاه‌ها از طریق به‌کارگیری استانداردهای ملی و بین‌المللی، می‌تواند به دولت، تهیه‌کنندگان و مصرف‌کنندگان کمک کند تا به نتایج کالیبراسیون، آزمایش، گزارش‌های بازرسی و گواهینامه‌های ارائه شده اطمینان داشته باشند.

نهاد اعتبارسنجی چیست؟

نهادهای اعتبارسنجی چارچوبی برای حمایت از تجارت بین‌المللی از طریق حذف موانع فنی ایجاد می‌کنند. در بسیاری از اقتصادها باهدف اصلی حصول اطمینان از اینکه نهادهای ارزیابی انطباق تحت نظارت یک نهاد معتبر هستند یا خیر تأسیس شده‌اند. نهادهای اعتباربخشی که تأیید صلاحیت شده‌اند، نهادهای ارزیابی انطباق را با استانداردهای مربوطه ارزیابی می‌کنند و در صورت تأیید به آن‌ها اعتبار می‌بخشند.

در سطح محلی یا ملی از تأمین غذا و آب آشامیدنی سالم، تأمین انرژی، ارائه مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی یا حفظ محیطی بدون آلودگی حمایت می‌کنند؛ همچنین صادرات و واردات محصولات و خدمات را در خارج از مرزهای ملی نیز افزایش می‌دهند. نهاد اعتبارسنجی ILAC نیز در زمینه‌ اعتبارسنجی کالیبراسیون، آزمایش، تست پزشکی، بازرسی، ارائه‌دهندگان تست مهارت و اعتبارسنجی تولیدکنندگان مواد مرجع فعالیت می‌کند.


IAF چیست؟

IAF یا International Accreditation Forum، انجمن جهانی نهادهای اعتباربخشی ارزیابی انطباق است. وظیفه اصلی این انجمن توسعه یک برنامه واحد در سراسر جهان برای ارزیابی انطباق است که با اطمینان‌دادن به گواهینامه‌های معتبر، ریسک را برای مشاغل و مشتریان کاهش می‌دهد.

ارتباط بین ILAC و IAF

ارتباط بین ILAC و IAF

ILAC و IAF هر دو از نهادهای اعتباربخشی هستند؛ اما در زمینه‌های مختلف فعالیت می‌کنند. ILAC در زمینه‌های کالیبراسیون، آزمایش، تست پزشکی، بازرسی، ارائه‌دهندگان تست مهارت و تولیدکنندگان مواد مرجع و IAF در زمینه‌ سیستم‌های مدیریت، محصولات، خدمات، پرسنل و سایر برنامه‌های مشابه ارزیابی انطباق انجام می‌دهد. هر دو این سازمان‌ها، با هم کار می‌کنند و تلاش‌های خود را برای ارتقای اعتبار و ارزیابی انطباق در سراسر جهان هماهنگ می‌کنند.

ILAC با سایر نهادهای اعتباربخشی منطقه‌ای به‌ویژه EA در اروپا، APAC در آسیا-اقیانوسیه، IAAC در قاره آمریکا، AFRAC در آفریقا، SADCA در آفریقای جنوبی و ARAC در منطقه عربی نیز همکاری نزدیکی دارد.


تاریخچه ILAC چیست؟

ILAC ابتدا به‌عنوان یک کنفرانس آغاز به کار کرد که در ۲۴-۲۸ اکتبر ۱۹۷۷ در کپنهاگ، دانمارک برگزار شد. هدف این کنفرانس توسعه همکاری‌های بین‌المللی برای تسهیل تجارت از طریق ارتقای پذیرش نتایج آزمون و کالیبراسیون معتبر بود. در سال ۱۹۹۶، ILAC به یک اتحادیه رسمی برای ایجاد شبکه‌ای از تأیید صلاحیت‌های متقابل بین نهادهای اعتباربخشی تبدیل شد.

در سال ۲۰۰۰، ۳۶ عضو کامل ILAC متشکل از نهادهای تأیید صلاحیت آزمایشگاهی از ۲۸ اقتصاد در سراسر جهان، توافقنامه ILAC MRA (Mutual Recognition Arrangement) را در واشنگتن‌دی‌سی امضا کردند. با این کار پذیرش آزمون‌های فنی و داده‌های کالیبراسیون برای کالاهای صادراتی ارتقا داده شد. ILAC MRA برای آزمایشگاه‌های کالیبراسیون و آزمایش در ۳۱ ژانویه ۲۰۰۱ به اجرا درآمد و در اکتبر ۲۰۱۲ تمدید شد تا شامل اعتباربخشی نهادهای بازرسی شود. همچنین در مه ۲۰۱۹ برای اعتباربخشی به ارائه‌دهندگان تست مهارت و در مه ۲۰۲۰ برای اعتباربخشی به تولیدکنندگان مواد مرجع، تمدید شد.

ILAC MRA چیست؟

قبلاً هم گفتیم که ILAC MRA زیربنای فنی قابل‌توجهی را برای ارزیابی انطباق کالیبراسیون، آزمایش، نتایج آزمایش‌های پزشکی و بازرسی، ارائه برنامه‌های تست مهارت و تولید مواد مرجع نهادهای معتبر فراهم می‌کند که به نوبه خود اطمینان در پذیرش را ایجاد می‌کند.

ILAC مطابق با ISO/IEC 17011 فعالیت می‌کند و درگیر اعتبارسنجی نهادهای ارزیابی انطباق از جمله آزمایشگاه‌های کالیبراسیون (با استفاده از ISO/IEC 17025)، آزمایشگاه‌های تست (با استفاده از ISO/IEC 17025)، آزمایشگاه‌های تست پزشکی با استفاده از (ISO 15189)، نهادهای بازرسی (با استفاده از ISO/IEC 17020)، ارائه‌دهندگان تست مهارت (با استفاده از ISO/IEC 17043) و تولیدکنندگان مواد مرجع (با استفاده از ISO 17034) است.


خدمات و نتایج ILAC چیست؟

ILAC MRA از ارائه خدمات محلی یا ملی مانند تهیه غذای سالم و آب آشامیدنی سالم، تأمین انرژی، ارائه مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی یا حفظ محیطی بدون آلودگی پشتیبانی می‌کند و صادرات و واردات محصولات را افزایش می‌دهد. این سیستم با رفع نیاز به کالیبراسیون اضافی، آزمایش‌های مجدد و بازرسی واردات و صادرات، موانع فنی تجارت را کاهش می‌دهد.

ازآنجایی‌که الزامات ilac با استانداردهای جهانی هماهنگ است پس وقتی مجموعه شما در هر کشوری توسط این مجموعه تأیید صلاحیت شود در سراسر دنیا نیز پذیرفته می‌شود و با این شیوه تجارت بین‌المللی را ترویج می‌کند.

نهاد اعتباردهی ILAC

شیوه کار ILAC

شیوه کار ILAC چیست؟ ILAC MRA سازمان‌های همکاری منطقه‌ای به رسمیت شناخته شده در MRAs/MLA را به هم پیوند می‌دهد. بر اساس ارزیابی ILAC و به‌رسمیت‌شناختن MRAs/MLA‌های منطقه‌ای، ILAC اختیاراتی مثل ارزیابی، نظارت، ارزیابی مجدد و تصمیم‌گیری‌های مرتبط را به امضاکنندگان ILAC MRA یا شناخته شده خود می‌دهد.


نهادهای همکاری منطقه‌ای ILAC

برای به‌رسمیت‌شناختن رسمی یک نهاد همکاری منطقه‌ای لازم است تا یک تیم ILAC متشکل از ارزیاب‌های  مستقل هم‌تراز از دیگر نهادهای همکاری منطقه‌ای و نهادهای اعتباربخش، شرایط موجود را بررسی کند. در حال حاضر چند نهاد همکاری منطقه‌ای وجود دارد که تحت عنوان ILAC MRA به رسمیت شناخته شده‌اند. این نهادهای اعتباربخشی منطقه‌ای شامل موارد زیر هستند:

 • EA در اروپا
 • APAC در آسیا-اقیانوسیه
 • IAAC در قاره آمریکا
 • AFRAC در آفریقا
 • SADCA در آفریقای جنوبی
 • ARAC در منطقه عربی

 نهادهای اعتباربخشی که اعضای کامل ILAC هستند (امضاکنندگان ILAC MRA)

وب‌سایت ILAC فهرستی از تمام نهادهای اعتباربخشی که ILAC MRA را امضا کرده‌اند، همچنین جزئیات تماس، محدوده شناسایی و تاریخ امضای آن‌ها ارائه می‌کند. نهادهای اعتباربخشی که ILAC MRA را امضا کرده‌اند مطابق با الزامات ISO/IEC 17011 برای نشان‌دادن صلاحیت خود ارزیابی شده‌اند. در ادامه ILAC سازمان‌های ارزیابی انطباق را بر اساس استانداردهای بین‌المللی مربوط به زمینه فعالیت آن‌ها نیز ارزیابی می‌کند و اعتبار می‌بخشد.

امضاکنندگان ILAC MRA موافقت می‌کنند که نتایج سازمان‌های ارزیابی انطباق معتبر یکدیگر را بپذیرند. ازاین‌رو، نتایج سازمان‌های ارزیابی انطباق معتبر توسط امضاکنندگان ILAC MRA می‌توانند در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته شوند. با استفاده از جستجوی امضاکننده و دایرکتوری‌های تأسیسات معتبر در وب‌سایت این سازمان، تنظیم‌کننده‌ها و مصرف‌کنندگان می‌توانند آزمایشگاه‌ها، سازمان‌های بازرسی، ارائه‌دهندگان تست مهارت یا تولیدکنندگان مواد مرجع را که برای کالیبراسیون‌ها، آزمایش‌ها، بازرسی‌ها، ارائه برنامه‌های تست مهارت یا تولید مواد مرجع موردنیاز معتبر هستند، پیدا کنند.


استانداردهای مرتبط با اعتبارسنجی ILAC چیست؟

همان‌طور که گفتیم ILAC سازمان‌های ارزیابی انطباق را بر اساس استانداردهای بین‌المللی مربوط به زمینه فعالیت آن‌ها ارزیابی می‌کند و اعتبار می‌بخشد. در ادامه با لیستی از استانداردهای مرتبط با آزمایشگاه‌های مختلف که اعتبارسنجی ilac مطابق با آن‌ها انجام می‌شود آشنا می‌شویم:

 • آزمایشگاه‌های کالیبراسیون: ISO/IEC 17025
 • آزمایشگاه‌های تست: ISO/IEC 17025
 • آزمایشگاه‌های پزشکی: ISO 15189
 • سازمان‌های بازرسی: ISO/IEC 17020
 • ارائه‌دهندگان تست مهارت: ISO/IEC 17043
 • تولیدکنندگان مواد مرجع: ISO 17034

معیارهای عضویت در ILAC چیست؟

اعضای مختلف ilac شامل نهادهای همکاری منطقه‌ای، اعضای کامل (امضاکنندگان ILAC MRA)، همکاران و سهام‌داران هستند. در ادامه با ویژگی‌های موردنیاز هرکدام از این گروه‌ها جهت تأیید صلاحیت و عضویت در ILAC آشنا می‌شویم:

نهادهای همکاری منطقه‌ای

همکاری‌های اعتباربخشی منطقه‌ای که به طور رسمی تأسیس شده‌اند، با اهداف مشابه و سازگار با ILAC هستند و از نمایندگانی که به طور رسمی برای منافع اعتبارسنجی معرفی شده‌اند تشکیل می‌شوند. نهادهای همکاری منطقه‌ای به رسمیت شناخته شده آنهایی هستند که ترتیبات شناسایی متقابل منطقه‌ای آنها (MRA/MLA) با موفقیت توسط ILAC ارزیابی شده است.

اعضای کامل (امضاکنندگان ILAC MRA)

اعضای کامل، نهادهای اعتباربخشی هستند که الزامات مربوط به همکاران ilac را برآورده می‌کنند و به‌عنوان امضاکنندگان توافقنامه شناسایی متقابل پذیرفته شده‌اند. هر نهاد اعتباربخشی که توافقنامه را امضا کرده است، موافقت می‌کند از شرایط، ضوابط و روش‌های ارزیابی ILAC تبعیت کند. امضاکنندگان نیز مورد بررسی قرار می‌گیرند تا تأیید شود که معیارهای ILAC برای شایستگی را برآورده می‌کنند.

همکاران

نهادهای اعتباربخشی که هنوز توافقنامه ILAC را امضا نکرده‌اند اما می‌توانند طرح‌های اعتباربخشی را برای آزمایشگاه‌های تست، کالیبراسیون، سازمان‌های بازرسی یا سایر خدمات طبق تصمیم مجمع‌عمومی ILAC اجرا ‌کنند.

سهام‌داران

نماینده سازمان‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی که به کار ILAC علاقه دارند و شامل ارگان‌هایی مانند انجمن‌های آزمایشگاهی، انجمن‌های بازرسی، سازمان‌های خرید، مقامات نظارتی، انجمن‌های مصرف‌کنندگان و سازمان‌های تجاری می‌شوند.


سؤالات متداول

در این مقاله تلاش کردیم با نهاد اعتبارسنجی ILAC و مفهوم ILAC چیست آشنایی اولیه پیدا کنید. در ادامه نیز به برخی از سؤالات متداول در این زمینه پاسخ می‌دهیم:

آیا ILAC می‌تواند برای کالای من یک گزارش کالیبراسیون، آزمایش یا بازرسی صادر کند؟

ILAC خود هیچ‌گونه فعالیت کالیبراسیون، آزمایش یا بازرسی را انجام نمی‌دهد و هیچ گزارشی صادر نمی‌کند. در عوض، باید با یک نهاد اعتبارسنجی که امضاکننده توافقنامه شناسایی متقابل ILAC (MRA) در خود تماس بگیرید. سازمان اعتباربخشی می‌تواند اطلاعات تماس تسهیلات معتبر برای خدمات آزمایش، کالیبراسیون یا بازرسی موردنیاز شما را در اختیار شما قرار دهد.

آیا ILAC می‌تواند به تسهیلات من اعتبار دهد؟

ILAC یک سازمان مبتنی بر عضو از نهادهای اعتباربخشی است و این نهادهای اعتباربخشی (اعضای ILAC) هستند که مستقیماً آزمایشگاه‌ها، نهادهای بازرسی، ارائه‌دهندگان تست مهارت و تولیدکنندگان مواد مرجع را تأیید می‌کنند، نه ILAC. جهت اعتبارسنجی شما باید با نهاد اعتباربخشی زیرمجموعه ilac در کشور خود تماس بگیرید. آنها قادر خواهند بود تمام جزئیات مربوط به الزامات، فرایند و هزینه‌های اعتباربخشی آزمایشگاه، سازمان بازرسی، تست مهارت یا خدمات تولید مواد مرجع را به شما ارائه دهند.

اگر می‌خواهید توسط یکی از امضاکنندگان ILAC MRA (عضو کامل ILAC) معتبر شوید، باید لیست امضاکنندگان را که در https://ilac.org/signatory-search/ موجود است، مشاهده کنید.

چگونه می‌توانیم عضو ILAC شویم؟

اطلاعات و معیارهای عضویت در وب‌سایت این سازمان در دسترس است. پس از بررسی این اطلاعات باید به دبیرخانه ILAC ایمیل بزنید و مشخص کنید که به عضویت در کدام دسته علاقه‌مند هستید تا جزئیات بیشتری را در مورد روند درخواست عضویت برای دسته‌ای که مشخص کرده‌اید و هزینه‌های مربوطه در اختیار شما قرار دهند.

چگونه لیستی از آزمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی پیدا کنیم؟

ما پایگاه‌داده واحدی نداریم که تمام آزمایشگاه‌ها، سازمان‌های بازرسی، ارائه‌دهندگان تست مهارت و تولیدکنندگان مواد مرجع معتبر در جهان را فهرست کند. برای یافتن یک آزمایشگاه معتبر، سازمان بازرسی، ارائه‌دهنده تست مهارت یا تولیدکننده مواد مرجع، باید با نهاد اعتباربخشی در اقتصادی که نیاز به انجام کالیبراسیون، آزمایش یا بازرسی دارید یا می‌خواهید منبع آزمایش مهارت را تهیه کنید، تماس بگیرید. خدمات یا مواد مرجع سازمان اعتباربخشی می‌تواند اطلاعات تماس برای تسهیلات معتبر برای کار موردنیاز شما را در اختیار شما قرار دهد.


جمع‌بندی

همان‌طور که گفتیم ILAC سازمانی بین‌المللی برای نهادهای اعتباربخشی است که زیربنای فنی قابل‌توجهی را برای ارزیابی انطباق کالیبراسیون، آزمایش، نتایج آزمایش‌های پزشکی و بازرسی، ارائه برنامه‌های تست مهارت و تولید مواد مرجع نهادهای معتبر فراهم می‌کند که به نوبه خود اطمینان در پذیرش را ایجاد می‌کند. ILAC MRA از ارائه خدمات محلی یا ملی مانند تهیه غذای سالم و آب آشامیدنی سالم، تأمین انرژی، ارائه مراقبت‌های بهداشتی و اجتماعی یا حفظ محیطی بدون آلودگی پشتیبانی می‌کند و صادرات و واردات محصولات را افزایش می‌دهد. این سیستم با رفع نیاز به کالیبراسیون اضافی، آزمایش‌های مجدد و بازرسی واردات و صادرات، موانع فنی تجارت را کاهش می‌دهد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!