برنامه ریزی سناریو (scenario planning): تعریف، فرآیند و نمونه برنامه ریزی سناریو

برنامه-ریزی-سناریو
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

برنامه ریزی سناریو چیست؟

مردم هر روز با اتفاقات مختلفی مواجه می‌شوند. این رویدادها موارد قابل پیش‌بینی و همچنین غیرقابل پیش‌بینی را شامل می‌شود. سازمان‌ها نیز باید با این رویدادها مقابله کنند. برخی رویدادها ممکن است به طور چشمگیری بر مدیریت کوتاه‌مدت و همچنین بلند‌مدت روزانه سازمان تأثیر بگذارد. بنابراین این اقدام خوبی است که سازمان ها تا حدودی برای رویدادهای آینده آماده باشند.

تعریف برنامه ریزی سناریو

برنامه‌ریزی سناریو بر چشم‌انداز آینده تمرکز دارد و روشی است که با استفاده از آن، سازمان‌ها می‌توانند ایده‌ای از سناریوهای احتمالی آینده و اینکه چگونه این سناریوها احتمال دارد بر اهداف استراتژیک آنها تأثیر بگذارند، شکل دهند.

بااین‌حال، پیش بینی در مورد آینده بسیار دشوار است و به‌همین دلیل سازمان‌ها انواع سناریوهای احتمالی آینده را ایجاد می‌کنند. این اقدام دقیقاً همان چیزی است که برنامه‌ریزی سناریو روی آن تمرکز دارد.

برنامه‌ریزی سناریو سازمانها را قادر می‌سازد تا استراتژی ها، محصولات و خدمات خود را توسعه دهند و در صورت لزوم آنها را در دنیایی که همیشه در حال تغییر است، تطبیق دهند. برنامه‌ریزی سناریو در مورد ایجاد سناریوهای مختلف برای مناظر مختلف آینده است. با استفاده از این سناریوها، سازمان قادر خواهد بود هنگام بروز مشکلات یا تغییرات، تصمیمات بهتری اتخاذ کند. سازمان می‌داند که باید از چه چیزهایی آگاه باشد و کدام تصمیمات به‌نفع او خواهد بود.

برنامه ریزی سناریو: علل

دلایل مختلفی برای تغییرات آینده (غیر قابل پیش بینی) وجود دارد. بیشتر این علل خارجی هستند و باید در عوامل به اصطلاح PESTLE یا DESTEP شامل تغییر جمعیت شناسی، عوامل اقتصادی، اجتماعی محیطی، فناوری، بوم شناسی و تأثیرات سیاسی گنجانده شوند.

بیشتر بخوانید:  10 مورد برتر برای رسیدن به بهترین شرایط بهداشت و ایمنی شغلی در ایزو 45001

عوامل زیادی وجود دارد که باعث می‌شود یک سازمان برنامه‌های استراتژیک و جهت‌گیری خود را تغییر دهد. سازمان‌ها توسط یک بازار پیچیده و پویا با بسیاری از تغییرات محیطی بیرونی احاطه شده‌اند. سازمان‌ها این عوامل را کنترل نمی‌کنند؛ اما می‌توانند آنها را در نظر بگیرند.

برنامه ریزی سناریو ساختاری است

برنامه‌ریزی سناریو به‌معنای انجام پیش‌بینی‌های دقیق نیست؛ بلکه به‌معنای کشف آنچه احتمال دارد در آینده اتفاق بیفتد است. این روش به سازمان‌ها زمان می‌دهد تا در مورد اینکه چگونه می‌توانند در سناریوهای مختلف موفق باشند فکر کنند.

همچنن سازمان‌ها را موظف می‌کند که آینده خود را به شیوه‌ای مؤثر و ساختاریافته در نظر بگیرند. برنامه‌ریزی سناریو بیش‌از‌پیش توسط شرکت‌های کوچک و متوسط ​​که در توسعه چشم‌انداز، مدیریت استراتژیک و تصمیم‌گیری‌های مهم درگیر هستند، استفاده می‌شود.

فرآیند برنامه ریزی سناریو چیست؟

برای برنامه‌ریزی سناریوی ساختاریافته، سازمان ها بهتر است برنامه ۸ مرحله ای را در نظر بگیرند. در مرحله مقدماتی تمرکز بر موضوعات و چارچوب‌های زمانی مربوط در نظر گرفته می‌شود. مرحله تجزیه و تحلیل شامل مراحل زیر است:

 • مرحله ۱ – تبادل اندیشه از چشم انداز آینده.
 • مرحله ۲ – بررسی روندها (در صورت لزوم از یک ناظر روند استفاده کنید).
 • مرحله ۳ – انتخاب نیروهای محرک

در مرحله دوم سناریوهایی ایجاد می شود که سه مرحله زیر را تولید می‌کند:

 • مرحله ۴ – ساخت یک الگوی سناریو
 • مرحله ۵ – توسعه‌ی سناریوها
 • مرحله ۶ – ارائه‌ی سناریوها

مرحله آخر مربوط به بازتاب است و دو مرحله زیر را تولید می‌کند:

 • مرحله ۷ – ارزیابی سناریوها
 • مرحله ۸ – تدوین توصیه‌های سیاست‌گذاری براساس سناریوهای مختلف
بیشتر بخوانید:  گواهینامه ایزو 14155:2020 - استانداردهای بین‌المللی برای آزمایش دستگاه های پزشکی

نمونه برنامه ریزی سناریو

برای تجارتی که پیاز گل را به سراسر جهان صادر می کند، مهم است که نگاهی به آنچه در پنج سال آینده رخ می دهد بیندازیم.

 • سناریو ۱: در مدت ۵ سال آنها فرصتی خواهند داشت تا امپراتوری تجاری خود را با پنج دفتر در آسیا گسترش دهند.
 • سناریو ۲: بازار بدون تغییر باقی می ماند و سازمان به تجارت خود ادامه می دهد و عمدتا بر صادرات به ایالات متحده تمرکز می‌کنند.
 • سناریو ۳: صادرات به ایالات متحده متوقف شده است و سازمان مجبور به یافتن خروجی‌های جدید است.

سه سناریو

مثال برنامه‌ریزی سناریوی فوق براساس سه سناریو است: یک سناریوی خوش بینانه، یک سناریوی عادی و محتمل که به آن پیش‌بینی نیز گفته می‌شود و یک سناریوی بدبینانه که به‌عنوان بدترین سناریو نیز شناخته می شود.

درواقع صادرکننده پیاز گل مجبور است در هر سه سناریو فکر کند و باید همه نوع تدبیر را در نظر بگیرد. بنابراین، سازمان باید تلاش‌های خود را افزایش دهد و مطمئن شود که کارکنان آنها متمرکز بوده و همه افراد در سازمان مجبور به فکر کردن به گزینه‌های جایگزین هستند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه‌ ایزو، پیاده‌سازی ایزو و همچنین اخذ ایزو می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با کارشناسان ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما در کوتاه‌ترین زمان با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!