تکنیک مدیریت زمان چیست و چرا اهمیت دارد؟

اهمیت-مدیریت-زمان

تکنیک مدیریت زمان از جمله مواردی است که همه ما باید بلد باشیم و از آن استفاده کنیم.این روزها خیلی‌ها از کمبود وقت گلایه دارند. معمولاً در طول کار روزمره اظهار ناراحتی می‌کنیم که هیچ ساعتی در روز وجود ندارد تا وظایف خود را انجام دهیم یا حتی کمی استراحت کنیم. بنابراین مدیریت زمان اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است.

با این حال، به‌ندرت با افرادی مواجه می‌شویم که تعادل بین کار، استراحت، خانواده و اوقات فراغت را به روشی سالم حفظ کنند. اغلب، روال ما شبیه به روال این افراد است. شاید ما مدام از خود بپرسیم: «این افراد چگونه می‌توانند همه‌ی کارهای خود را انجام دهند؟» یا در موقعیت‌های دیگر، پیش‌داوری می‌کنیم و عباراتی مانند: «وای، این شخص وقت دارد، درست است؟« می‌گوییم.

اما در واقع این افراد کاری را انجام می‌دهند که شاید مت انجام ندهیم: مدیریت خوب زمان. آنها فعالیت‌های خود را تقسیم می‌کنند و موفق می‌شوند کار روزمره خود را متعادل نگه دارند.

با توجه به ارزش و اهمیت روزافزون زمان در زندگی ما، چه از نظر حرفه‌ای و چه شخصی، ضروری است که بدانیم چگونه آن را به طور موثر برنامه‌ریزی و تقسیم کنیم؛ وگرنه چیزهای زیادی برای از دست دادن داریم! بنابراین، در این مقاله به موضوع تکنیک مدیریت زمان می‌پردازیم تا این داستان را کمی بهتر درک کنیم!

مدیریت زمان چیست؟

مدیریت زمان شامل تکنیک‌هایی می‌شود که به‌کمک آن‌ها می‌توانیم کار روزمره‌ی خود را سازماندهی کنیم و تمام وظایف را به روشی سازنده و کارآمد انجام دهیم. تکنیک مدیریت زمان می‌تواند شامل اجرای پروژه‌ها، فعالیت‌های حرفه‌ای و حتی کارهای روزمره باشد.

وقتی که زمان خود را مدیریت می‌کنیم، بدون از دست دادن بازده، می‌توانیم وظایف خود را با اشتیاق و تمایل بیشتری انجام دهیم. مدیریت خوب فعالیت‌ها حتی بر کیفیت هر کاری که انجام می‌دهیم نیز تأثیر می‌گذارد. برای مثال، لازم نیست همه کارها را یکباره انجام دهیم؛ بنابراین مهم است که بفهمیم کدام کارها اولویت دارند و چه مقدار زمان برای هر یک از آن ها لازم است!

نحوه انجام مدیریت زمان

اکنون که به‌طور خلاصه متوجه شدیم که تکنیک مدیریت زمان و هدف از آن چیست، بیایید با برخی از تکنیک‌ها آشنا شویم و نحوه کار را درک کنیم تا بتوانید آنها را در کار روزمره‌ی خود پیاده‌سازی کنید.

برنامه ریزی هفتگی

بسیاری از کارشناسان ادعا می‌کنند که برنامه‌ریزی هفتگی اولین قدمی است که باید برداشته شود. برنامه‌ریزی هفتگی مروری بر هر کاری است که باید انجام دهید. می‌توان آن را از طریق فهرست‌هایی شامل تمام وظایف و براساس اولویت‌های شما تقسیم‌بندی کرد.

این فهرست را می‌توان در گوشی خود، یک برگه کاغذ و… تهیه کرد. مهم است که پس از اتمام هر کار، علامتی برای تشخیص اینکه آن کار قبلاً انجام شده است ایجاد شود. این اقدام باعث ایجاد حس بهره‌وری می‌شود و برنامه شما را منظم‌تر نگه می‌دارد!

اولویت‌بندی وظایف

وقتی فعالیت‌های خود را بر اساس اولویت‌هایشان جدا کنید، می‌توان تشخیص داد که برای تکمیل کدام مورد باید سخت‌تر کار کنید و وقت بیشتری بگذارید.

این اولویت می‌تواند براساس اهمیت کار و همچنین اضطراری‌بودن آن تقسیم‌بندی شود. حتی می توانید در موارد سخت‌تر از ماتریس اولویت بندی GUT استفاده کنید.

تلاش برای رسیدن به هدف

وقتی می‌داند چه می‌خواهید و روی رسیدن به آن تمرکز می‌کنید، تمرکزتان بیشتر می شود. به همین دلیل مهم است که با هدف کار کنید.

برای مثال، یک هدف برای هفته‌ی خود ایجاد کنید: این هفته هدف من این است که تمام کارهایم را تا جمعه انجام دهم. بخشی از تکنیک‌ مدیریت زمان که می‌توان در این مورد اعمال کرد، پاداش به خود است؛ یعنی اگر من به هدف خود برسم، شنبه به تفریح می‌روم یا برای خودم هدیه‌ای می‌خرم.

کارها را به تعویق نیندازید

«به تعویق انداختن» شاید این روزها که به کار و زمان اشاره می‌کنیم پرکاربردترین کلمه باشد. به عبارت دیگر، این به معنای «ترک کاری است که اکنون می‌توانیم انجام دهیم ولی آن را به روز بعد یا بعدا موکول می‌کنیم».

گاهی اوقات وقت خالی داریم و کاری داریم که باید انجام شود. با این حال هنوز چند روزی تا پایان ضرب الاجل باقی مانده است. بنابراین ما فکر کردیم «من این کار را فردا انجام خواهم داد» یا «آن را برای بعداً انجام می‌دهم؛ زیرا  آسان است». در نتیجه، در نهایت آن را به آخرین لحظه رها می‌کنیم و به هر حال با عجله این کار را انجام می‌دهیم.

شاید این حالت برای بسیاری از شما پیش آمده باشد؛ اما توجه کنید که ما می توانیم خودمان را دوباره آموزش دهیم و از شر این عمل خلاص شویم. برای مثال با گشت‌وگذار در شبکه‌های اجتماعی حواس خود را پرت نکنیم. نکته مهم این است که موضوعات ذکر شده را اعمال کنید.

برای خودت وقت بگذار!

مدیریت زمان بسیار مهم است؛ زیرا با آن می‌توانیم کارهای روزمره خود را به روشی سازنده انجام دهیم و به زمان و انرژی اجازه می‌دهیم تا در مورد رفاه و چگونگی توسعه محصولات، خدمات و تغییرات نوآورانه فکر کنیم!

وقتی مدیریت زمان را اعمال می‌کنیم و وظایف خود را تقسیم می‌کنیم و آنها را با موفقیت انجام می‌دهیم، به اهداف خود می‌رسیم و با آن احساس موفقیت به روز خود پایان می‌دهیم.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

خدمات ایزوسیستم در زمینه‌ی مشاوره، پیاده‌سازی و اخذ ایزو برای مشاغل مختلف است که منتج به گرفتن ایزو و دریافت ایزو معتبر خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی انواع گواهینامه ایزو و همچنین اخذ گواهینامه ایزوه‌ می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!