مشکلات مربوط به متعاد‌ل‌سازی کربن چیست؟

متعادل_سازی-کربن-با-ایزو-14001
این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

کسب‌وکارها به طور فزاینده‌ای به این موضوع پی خواهند برد که تأثیر آن‌ها بر محیط‌زیست هم توسط مشتریان و هم توسط دولت مورد بررسی قرار می‌گیرد و درخواست‌ها از آن‌ها برای انجام کارهای بیشتر برای کره زمین تقویت می‌شود.
بنابراین جای تعجب نیست که اکنون، ۷۲ درصد از پاسخ‌دهندگان کسب و کار در نظرسنجی زیست محیطی در سال ۲۰۲۱ معتقدند که درنظرگرفتن تأثیرات زیست محیطی آنها و نحوه تأثیر عملیات آنها بر کره زمین بسیار مهم است.

در میان پاسخ‌دهندگان نظرسنجی، برخی از محبوب‌ترین اقدامات برای کاهش اثرات زیست محیطی شامل تهیه سطل برای بازیافت (۸۶.۴ درصد)، خاموش کردن گرمایش و چراغ‌ها (۸۰.۹ درصد) و خاموش کردن برق (۷۷.۳ درصد) بوده است.

اجرای این اقدامات معمولاً ساده و کم هزینه بوده است؛ اما با افزایش فشار، کسب‌وکارهای بیشتری مایل به سرمایه‌گذاری در راه‌حل‌های مهم‌تر شده‌اند. یکی از راه‌حل‌هایی که مورد توجه فزاینده‌ای قرار گرفته است، متعادل‌سازی کربن است.

متعادل‌سازی کربن چیست؟

کاهش کربن معمولاً شامل سرمایه‌گذاری در طرح‌های احیای جنگل یا کاشت درخت برای «تعدیل» انتشار گازهای گلخانه‌ای ایجاد شده توسط عملیات تجاری است.

درختان هنگام رشد، دی اکسید کربن را جذب و آن را ذخیره می‌کنند و در نتیجه آن را از جو خارج می‌کنند. بنابراین، کسب‌وکارها می‌توانند از طرح‌های کاشت درخت برای حذف انتشار گازهای گلخانه‌ای که تولید می‌کنند، استفاده کنند و در نتیجه اثر باقیمانده کربن خود را کاهش دهند. در نظرسنجی، یکی از پاسخ دهندگان گزارش داد که برای مثال، با کاشت بیش از ۶۰۰ درخت در ماه، اثر باقی‌مانده‌ی کربن خود را کاهش داده است.

علاوه بر کاهش میزان کربن موجود در جو، طرح‌های درختکاری نیز با هدف مبارزه با جنگل زدایی انجام می‌شود. درحال‌حاضر، جنگل زدایی جهانی بیش از ۷.۳ هکتار در سال است که تقریباً معادل ۲۷ زمین فوتبال در هر دقیقه است. بنابراین، طرح‌های غیرفعال و درختان اضافی کاشته شده توسط کسب‌وکارها، جایگزین درختانی شدند که از دست داده‌ایم.

با در نظر گرفتن این موضوع، تعجب آور نیست که کسب و کارهای بیشتر و بیشتری به‌دنبال سرمایه گذاری در طرح‌های کاهش کربن باشند. با این حال، همه متقاعد نشده‌اند که متعادل‌سازی راه حل طلایی است که به‌نظر می‌رسد.

معایب متعادل‌سازی کربن چیست؟

در حالی که کسب‌وکارهای بیشتری روی متعادل‌سازی کربن جهش کرده‌اند، گروه‌های زیست‌محیطی بیشتر از این طرح‌ها انتقاد کرده‌اند. یکی از دلایل اصلی این امر این است که درختان برای رشد به زمان نیاز دارند.

به‌گفته‌ی صلح سبز (Greenpeace – نام یک سازمان غیردولتی مدافع محیط زیست)، ممکن است ۲۰ سال طول بکشد تا یک طرح متعادل‌سازی کربن بتواند مقدار دی اکسید کربنی را که وعده داده است، جذب کند. درختان به محض کاشت، انتشار گازهای گلخانه ای را حذف نمی‌کنند. آنها باید در مدت زمان طولانی پرورش داده شوند و سپس محافظت شوند تا پتانسیل ذخیره کربن خود را برآورده کنند.

همچنین باید در نظر داشت که درختان کربن را ذخیره می کنند. این کربن ناپدید نمی شود. اگر درختی خرد شود و سوزانده شود، تمام کربن ذخیره شده خود را دوباره در جو آزاد می‌کند.

آتش سوزی نیز یک خطر واقعی است. درختان به آب نیاز دارند که در محیط‌های نامناسب می‌تواند منجر به بیابان‌زایی و وضعیتی شود که در آن آتش‌سوزی جنگل به راحتی گسترش یابد. جنگل‌های دست‌ساز که در آن‌ها درختان به طور مساوی فاصله دارند نیز می‌توانند منجربه آتش سوزی سریع‌تر شوند.

کارشناسان همچنین نگرانی‌هایی را در مورد تنوع زیستی مطرح کرده‌اند، زیرا طرح‌های کاشت درخت می‌تواند بر کاشت درختان تک گونه تمرکز کند، که تنوع زیستی جنگل را محدود می‌کند تا اینکه حیات وحش بومی و سایر گیاهان را تشویق کند.

با تعدیل انتشار گازهای گلخانه‌ای، کسب‌وکارها می‌توانند از نظر تئوری به فعالیت‌های خود به طور عادی ادامه دهند و نیاز به تغییر فعالیت‌های خود را به‌گونه‌ای که در وهله اول انتشار کمتری تولید شود، دور بزنند. این اتهامی است که به‌ویژه شرکت‌های هواپیمایی را مورد هدف قرار داده است، زیرا بسیاری از آن‌ها اکنون در طرح‌های تعدیل پروازهای خود سرمایه‌گذاری می‌کنند.

زمان برای یک استراتژی بلند مدت است

این بدان معنا نیست که متعادل‌سازی کربن نمی‌تواند بخشی از برنامه پایداری کلی یک کسب و کار باشد. در واقع، به عنوان یک اقدام مکمل، آنها هنوز هم می توانند سودمند باشند، به ویژه اگر طرحی شروع به تغییر تمرکز خود بر روی سرمایه گذاری در انرژی پاک کرده باشد یا با ترکیب مزایای اجتماعی متنوع شده باشد.

به عنوان یک کسب و کار، می توانید به‌دنبال طرح هایی باشید که دارای استاندارد طلایی داوطلبانه (VGS) یا استاندارد کربن داوطلبانه (VCS) هستند تا مطمئن شوید که طرحی که انتخاب می کنید مزایای واقعی را ارائه می‌دهد. اولی به این معنی است که طرح متعادل‌کردن طبق قوانین مندرج در پروتکل کیوتو حسابرسی می‌شود و همچنین دارای مزایای اجتماعی برای جوامع محلی است. دومی به همان اندازه سخت‌گیرانه است؛ اما طیف وسیع‌تری از پروژه‌ها در مقیاس کوچک را امکان‌پذیر می‌کند.

چنین طرح‌هایی باید همیشه بخشی از یک راه حل باشند تا خود راه حل. متعادل نکردن انتشار گازهای گلخانه‌ای از قبل ایجاد شده تنها نیمی از مشکل را حل می‌کند. در وهله اول با فعالیت های ناپایدار که انتشار گازهای گلخانه ای را ایجاد کرده است سروکار ندارد.

به‌همین دلیل، استراتژی‌های بلندمدت که پایداری را در هر عملیات تجاری ادغام می‌کند، کلیدی است. با استراتژی بلندمدت، یک کسب‌وکار می‌تواند برای کنترل اثرات زیست‌محیطی فعلی‌اش کار کند و در عین حال اطمینان حاصل کند که بهبودها به طور مداوم در حال جستجو و اجرا هستند.

به‌همین دلیل است که طرح های مدیریت زیست محیطی مانند ایزو ۱۴۰۰۱ (ISO 14001) می‌تواند بسیار مفید باشد. این استاندارد چارچوبی را برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند که آن‌ها را قادر می‌سازد تا اثرات زیست‌محیطی خود را به دقت شناسایی کنند و سپس راه‌هایی برای نظارت و کنترل آن‌ها تدوین کنند. یکی دیگر از بخش‌های کلیدی استاندارد، بهبود مستمر است، به این معنی که کسب‌وکارهای دارای گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ باید نشان دهند که همیشه به دنبال فرصت‌هایی برای بهبود عملکرد زیست‌محیطی خود هستند.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ISO 14001 می توانید مقالات مرتبط با این استاندارد را مطالعه نمایید. برای اخذ ایزو معتبر (اخذ ایزو ۱۴۰۰۱) و پاسخگویی به سوالات خود با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید و یا فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!