چه چیزی باید در سیاست امنیت اطلاعات گنجانده شود؟

راهکار افزایش امنیت اطلاعات با اخذ ایزو 27001

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


هر سازمان اطلاعاتی به‌صورت فیزیکی و دیجیتالی دارد که باید از آن محافظت کند. حفاظت از اطلاعات بدان معناست که لازم است سیاست‌های امنیتی خود را تعیین کرده و تعریف کند که برای حفظ امنیت اطلاعات باید چه‌کاری انجام داد.

سیاست امنیت اطلاعات، دیدگاه سطح بالایی از سازمان شما برای حفاظت از داده‌ها و دارایی‌های انجام شده مستند می‌کند و مسئولیت هر فرد را در بخش‌های مربوطه مشخص می‌کند.

به عنوان پایه‌ی اصلی استراتژی دفاعی سازمان شما، یکی از کارهایی که می‌توان برای افزایش امنیت اطلاعات انجام داد، اخذ ایزو در این زمینه است. ایزو ۲۷۰۰۱ (استاندارد بین المللی امنیت اطلاعات) یکی از استاندارد‌های ایزو است که به حفظ امنیت اطلاعات کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

چرا راهکار‌های بالابردن امنیت اطلاعات مفید است؟

راهکارهای امنیت اطلاعات مفید است زیرا:

  • حداقل سطح حفاظت از داده‌ها و فناوری اطلاعات و امنیت فیزیکی را تعیین می‌کند
  • کنترل‌های دسترسی کاربر را بیان می‌کند
  • نحوه ی تشخیص، پاسخگویی و به حداقل رساندن تأثیر خطرات یا نقض های امنیتی را مشخص می‌کند
  • به تضمین سازگاری با آخرین قانون و مقررات کمک می‌کند

به این ترتیب، اخذ ایزو ۲۷۰۰۱ استانداردی مهم برای جلوگیری از حوادث امنیتی است.

داشتن یک سیاست یا راهکار‌های امنیت اطلاعات همچنین به این معنی است که شما می‌دانید سازمان شما چه نوع اطلاعات و دارایی هایی دارد و به چه سطحی از حفاظت نیاز دارد. دامنه‌ی آن همچنین می‌تواند برای اشخاص ثالث و تأمین کنندگان که خطرات منحصر به فرد خود را دارند، گسترش یابد.

سیاست یا راهکارهای امنیت اطلاعات شامل چه مواردی است؟

خط مشی امنیت اطلاعات شما باید قوانین و مقررات جاری و آینده، استراتژی تجاری شما و سطح تهدید فعلی و احتمالی شما را در نظر بگیرد. علاوه بر این، باید به امکانا ، داده ها، برنامه ها، کاربران، زیرساخت ها و اشخاص ثالث خود بپردازید.

موارد زیر سایر عناصر کلیدی یک سیاست امنیت اطلاعات قوی هستند:

هدف

خط مشی شما باید مشخص کند که چرا به بالابردن امنیت اطلاعات احتیاج دارید و اولویت های شما چیست. این می تواند با اهداف و استراتژی کسب و کار شما هماهنگ باشد. به عنوان مثال، آیا امنیت اطلاعات قوی را برای محافظت از داده‌های مشتریان خود ایجاد می کنید؟ یا برای جلوگیری از نقض امنیت؟ درک هدف از این سیاست به شما کمک می‌کند تا فرآیندهای مورد نیاز برای محافظت از سازمان خود را تعریف کنید.

کاربرد

باید مشخص کنید که سیاست شما در مورد چه کسانی اعمال می شود. این می تواند بر سازمان شما متمرکز باشد؛ اما اگر با سایر تامین کنندگان یا اشخاص ثالث کار می کنید، به احتمال زیاد آن‌ها باید فرایندها و سیاست های خاصی را اعمال کنند.

دسترسی

به احتمال زیاد شما اطلاعاتی دارید که بسیار مهم هستند و نمی‌خواهید در دسترس باشند؛ بنابراین سیاست شما باید کنترل دسترسی را در نظر بگیرد و اینکه چه کسی اختیار مدیریت این کنترل را خواهد داشت. دسترسی به شبکه ها و سایر سیستم‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد و احراز هویت مورد نیاز است. به عنوان مثال یک رمز عبور قوی برای دسترسی به اطلاعات اینترنتی در نظر بگیرید.

طبقه بندی

همه اطلاعات برابر نیستند؛ برخی به حفاظت قوی تری احتیاج دارند. بنابراین ایجاد سیستم طبقه بندی نقش مهمی در سیاست امنیت اطلاعات شما دارد؛ چیزی که در ضمیمه ۸.۲ ISO 27001 بنا شده است. این طبقه بندی نحوه‌ی جمع آوری، مدیریت، پردازش، ذخیره و ارتباط  اطلاعات را تعیین می‌کند.

آموزش

خط مشی امنیت اطلاعات شما همچنین ممکن است مبتنی بر آموزش در بازه‌های زمانی متفاوت باشد.. به عنوان مثال، ممکن است دوره های آگاهی برگزار شود که به کارکنان عمومی شما کمک کند تا خطرات را شناسایی کنند.

مسئولیت

بخش اصلی سیاست شما این است که تعیین کنید مسئول هر فرد چیست. شما به صاحبان و فرایندهای خود مانند دسترسی، امنیت شبکه و تداوم کسب و کار احتیاج دارید تا از به روز بودن آن‌ها و بهبودهای انجام شده اطمینان حاصل کنید. این جنبه دیگری از ضمیمه اس‌اس ۵ ایزو ۲۷۰۰۱ را تشکیل می دهد.

ارتباطات

اگر افرادی که در سازمان شما کار می کنند اطلاعات کافی ندارند یا آن را درک نمی کنند، خط مشی اطلاعات فاقد قدرت است. بنابراین باید در نظر داشته باشد که چگونه می‌توان افراد را در مورد فرآیندهای موجود مطلع کنید.

برنامه ریزی

خط مشی امنیت اطلاعات شما باید در فواصل زمانی برنامه ریزی شده مورد بازنگری و به روزرسانی قرار گیرد تا اطمینان حاصل شود که برای هدف مناسب است که می تواند در این سیاست بیان شود. همچنین باید تغییراتی در سازمان خود ایجاد کنید، مانند تغییر کار از راه دور.

موارد دیگری که باید در نظر گرفته شود

به یاد داشته باشید سیاست امنیت اطلاعات مختص کسب و کار شما است؛ بنابراین ممکن است مایل نباشید نادیده بگیرید. همچنین ممکن است بخواهید امنیت فیزیکی، هرگونه بدافزار یا دسترسی از راه دور را نیز به عنوان بخشی از خط مشی خود در نظر بگیرید یا می‌توانید آن‌ها را به عنوان کنترل در یک سیستم مدیریت امنیت اطلاعات گسترده تر (ISMS) اضافه کنید.

ثبت درخواست و اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ ایزو معتبر می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید یا با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.

مشاورین ایزوسیستم کلیه فرایندهای مربوط به مشاوره پیاده سازی الزامات گواهینامه ایزو مربوطه را در شرکت و سازمان شما اجرایی خواهند کرد.

برای اخذ ایزو از کجا اقدام کنیم؟

برای پیاده سازی گواهینامه ایزو و اخذ ایزو حتما باید از شرکت و سازمانی اقدام نمایید که دارای پروانه رسمی خدمات مشاور مدیریت و بهبود کیفیت از وزارت صنعت معدن و تجارت باشند.

ایزوسیستم با بیش از ۱۰ سال تجربه‌ی تخصصی و تیمی مجرب آماده‌ی ارائه خدمات تخصصی پیاده‌سازی استانداردهای ایزو به سازمان‌ها می باشد.

ایزوسیستم در سال های ۹۷ و ۹۹ از سوی وزارت صنعت معدن و تجارت به عنوان بهترین شرکت فنی مهندسی کشور و رتبه اول شرکت‌های مشاور مدیریت کشور انتخاب گردیده است.

هزینه اجرای خدمات پیاده سازی و صدور گواهینامه های ایزو توسط ایزوسیستم در مناسب‌ترین و عادلانه‌ترین سطح بوده و کم‌ترین هزینه اجرای این خدمات را به مشتریان خود تضمین می‌دهد.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!