اهمیت ایزو ۳۱۰۰۰ برای سایر استانداردهای سیستم مدیریت چیست؟

اهمیت ایزو 31000 - مدیریت ریسک

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


رویکرد ریسک موضوع اصلی تمام استانداردهای سیستم مدیریت مطابق با ضمیمه اس ال (Annex SL) است؛ بنابراین، استفاده‌ی ایزو ۳۱۰۰۰ در این فرایندها ضروری است.

ایزو ۳۱۰۰۰ استاندارد مدیریت ریسک است که رهنمودها و راهنمای پیاده‌سازی مدیریت ریسک سازمانی را بیان می‌کند. ورژن این استاندارد، ۲۰۱۸ است و روشی مرجع و عمومی را ارائه می‌دهد که می‌تواند با هر موضوعی مانند: کیفیت، محیط، ایمنی و بهداشت شغلی، ضد رشوه و غیره سازگار باشد.

مدیریت ریسک در تمام استانداردهای سیستم مدیریت متناسب با ضمیمه SL وجود دارد که باعث می‌شود روش ISO 31000 برای شرکت‌هایی که سیستم‌مدیریتی مطابق با استانداردهای ایزو اجرا می کنند، بسیار مهم باشد.

ایزو ۳۱۰۰۰ بیان می کند که ” مدیریت ریسک تکرار شونده بوده و به سازمان‌ها کمک می‌کند تا استراتژی‌ها را ایجاد کرده، به اهداف دست یابند و تصمیم‌گیری کنند”. تنها با این جمله می توان همسویی روشن مدیریت ریسک را در بالاترین سطح سازمانی، یعنی استراتژیک مشاهده کرد. این بدان دلیل است که با ارزیابی موثر ریسک، سازمان‌ها می توانند مشکلات، روندها و تأثیرات را برای تصمیم گیری قاطعانه پیش بینی کنند.

در شکل بالا روند مدیریت ریسک مطابق با استاندارد ایزو ۳۱۰۰۰ ارائه شده است که این فرآیند، می‌تواند برای هر موضوعی و در هر سیستم مدیریتی اعمال شود.

فرآیند ارزیابی ریسک اساسا به سه مرحله تقسیم می شود: شناسایی ریسک، تجزیه و تحلیل ریسک و ارزیابی ریسک.

در تصویر بالا، برجسته کردن حضور و پشتیبانی فرایندهای مدیریت ریسک مانند ارتباطات و مشاوره و نظارت و تجزیه و تحلیل انتقادی مهم است. ارتباط و مشاوره در فرآیند مدیریت ریسک ضروری است؛ زیرا مرحله‌ای است که شما اطلاعات ورودی را جمع‌آوری می‌کنید و اطلاعات خروجی را ارسال می‌کنید، در نتیجه فرآیند پویایی را حفظ می‌کنید.

نظارت و تحلیل انتقادی مدیریت ریسک بخشی جدایی‌ناپذیر از یک سیستم پیوسته است، هیچ نقطه‌ای در فرآیند مدیریت ریسک استاتیک و بدون بازخورد وجود ندارد، بلکه باید در فواصل زمانی برنامه‌ریزی‌شده یا در موارد وقایع مهم تجزیه و تحلیل شود.

اهمیت ایزو ۳۱۰۰۰ برای تمام استانداردهای سیستم مدیریت تأکید شده است. قبل از اجرای هر سیستم مدیریتی، استفاده از ISO 31000 برای مدیریت ریسک مزیت زیادی دارد و بسیار کارآمدتر خواهد بود.

با ما تماس بگیرید!

برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!