وقتی پسماند با‌ارزش می‌شود – استاندارد‌های جدید ویژه سوخت جامد بازیافتی

گواهینامه_های ایزو سوخت جامد بازیافتی

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


به‌تازگی استانداردهای جدیدی برای سوخت جامد بازیافتی منتشر شده است

سوخت‌های بازیافتی جامد که از تبدیل محل دفن زباله به منبع پاک انرژی به ‌وجود می‌آیند، روشی قدرتمند برای کاهش انتشار کربن و کمک به دنیایی سبزتر است. این صنعت که در حال رشد است، شامل گرفتن پسماندهای جامد، اغلب از خانوارها و تبدیل آن‌ها به انرژی برای گرما و برق است. برای کمک به حمایت و گسترش این مورد به روشی پایدار، به‌تازگی سری استانداردهای ایزو منتشر شده است.

گواهینامه ایزو سری سوخت جامد بازیافتی (SRF) مجموعه‌ای از ۹ استاندارد جدید است که هدف آن‌ها ارائه‌ی اصطلاحات، روش‌ها و سطح کیفیت مورد توافق برای تسهیل تجارت و رشد در صنعت است. استاندارد‌های مذکور طبقه‌بندی، روش‌های آزمون، تعاریف و اصطلاحات هماهنگ، مدیریت ایمن و موارد دیگر را پوشش می دهند.

واژگان مورد توافق بین المللی با اصطلاحات متنوع در سراسر جهان می‌توانند به ترویج تجارت و تضمین ارتباطات موثرتر در صنعت کمک کنند. ایزو ۲۱۶۳۷، سوخت جامد بازیابی‌شده – واژگان، اصطلاحات و تعاریف مشترکی را ارائه می‌دهد و همچنین درک همه استانداردهای مجموعه را پشتیبانی می کند.

انتخاب یک تأمین کننده می‌تواند کار دشواری باشد؛ اما ایزو ۲۱۶۴۰، سوخت جامد بازیافت شده – مشخصات و کلاس‌ها می‌تواند از طریق تعریف برای مقایسه‌ی موثر آنها کمک کند. همچنین حداقل الزامات مربوط به کیفیت مورد نیاز برای تعریف سوخت به عنوان SRF را تعیین می کند.

با تولید، جابجایی، حمل و نقل و ذخیره سازی SRF، همیشه خطر قابل توجهی در اثر انفجار آتش سوزی و گرد و غبار وجود دارد؛ بنابراین مهم است که همه‌ی افراد در زنجیره تامین هم‌عقیده باشند. ایزو ۲۱۹۱۲، سوخت جامد بازیافت شده – جابجایی ایمن و ذخیره‌سازی سوخت های جامد بازیابی، پشتیبانی، مشاوره و راهنمایی به صاحبان تاسیسات، طراحان تاسیسات، ارائه‌دهندگان تدارکات ، تأمین‌کنندگان و تولید کنندگان تجهیزات، مشاوران، مقامات و ارائه دهندگان بیمه برای ارزیابی و کاهش خطرات مختلف در هنگام تولید، اداره و ذخیره سازی SRF فراهم می‌کند.

استاندارد‌های ایزو سری سوخت جامد بازیافتی با توافق‌نامه مشخصات معامله می‌شود و برای تعیین آن، مواد باید نمونه‌برداری شود. ایزو ۲۱۶۴۵، سوخت جامد بازیابی شده – روش‌های نمونه گیری، مراحل را گام‌به‌گام توصیف می کند و احتمال خطا را کاهش می‌دهد.

سایر استانداردهای این مجموعه عبارتند از:

  • ایزو ۲۱۶۴۴، سوخت‌های جامد بازیابی شده – روش‌هایی برای تعیین محتوای زیست‌توده
  • ایزو ۲۱۶۵۶، سوخت‌های جامد بازیابی شده – تعیین میزان خاکستر
  • ایزو ۲۱۶۶۰-۳، سوخت‌های جامد بازیابی شده – تعیین میزان رطوبت با استفاده از روش خشک کردن کامل – قسمت ۳: رطوبت در نمونه تجزیه و تحلیل کلی
  • ایزو ۲۱۶۶۳، سوخت‌های جامد بازیابی شده – روش‌های تعیین کربن (C) ، هیدروژن (H) ، نیتروژن (N) و گوگرد (S) با روش ابزاری
  • ایزو ۲۲۱۶۷، سوخت‌های جامد بازیابی شده – تعیین محتوای مواد فرار

این سری از استانداردها توسط کمیته فنی ISO ISO / TC 300 ، مواد بازیافت شده جامد ، از جمله سوخت های جامد بازیابی شده ، که دبیرخانه آنها توسط SFS ، عضو ISO برای فنلاند برگزار می شود ، تهیه شده است.

اخذ ایزو در محیطی امن

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی گواهینامه ایزو و سایر موارد درمورد اخذ ایزو می‌توانید با شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید. همچنین می‌توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!