چرا تولیدکنندگان باید گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را دریافت نمایند؟

اهمیت ایزو 9001 برای تولیدکنندگان

این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.


تولید موفق به دقت، سازگاری و رضایتمندی عالی مشتری احتیاج دارد.  اما برای تأمین این نیازها، هر شغلی به مدیریت دقیق کلیه فرایندهای خود، از تهیه تا تحویل، نیاز دارد.

با اجرای ایزو ۹۰۰۱ (سیستم مدیریت کیفیت)، یک تولید کننده می تواند یک چارچوب قوی از فرآیندها را ایجاد کند که می تواند به آن ها در دستیابی به این اهداف کمک کند و در عین حال باعث بهبود مستمر شود.

بهبود کیفیت ساخت

کیفیت پایین در ساخت می تواند یک اشتباه پرهزینه باشد. یک خطا می تواند صدها و حتی هزاران محصول را تحت تأثیر قرار دهد، که نیاز به فراخوانی یا جایگزینی انبوه دارد. در محصولات پیچیده، مانند اتومبیل ها، خطاها همچنین می توانند باعث مشکل در تولید، تأخیر در تحویل و عدم تعادل در زنجیره تأمین شوند.

روش مبتنی بر فرآیند استاندارد ایزو ۹۰۰۱ به این معنی است که تولیدکنندگان می توانند بر روی هر مرحله از تولید تمرکز کنند، و روش های دائمی برای کاهش هزینه ها و کیفیت را پیدا کنند.

فرآیندهای عدم انطباق، مشاغل را تشویق می کند تا صادقانه لغزش های بزرگ و کوچک را در تولید ثبت کنند، و سپس علل اصلی آن ها را تجزیه و تحلیل نمایند تا یک راه حل دائمی پیدا کنند. با این کار، تولید کننده می تواند برای بهبود مستمر فشار بیاورد و اطمینان حاصل کند که مشتری همیشه کیفیت مطلوبی را دریافت می کند.

گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ همچنین به فرآیندهای قوی برای نظارت نیاز دارد، تا اطمینان حاصل شود که تجارت همیشه تمرکز زیادی روی کیفیت دارد.

کارایی بهبود یافته

با ایجاد یک چارچوب قوی از فرایندها و تجزیه و تحلیل عملکرد شرکت، تولید کنندگان همچنین می توانند فرایندهای تکراری یا ناکارآمد را شناسایی کنند. این بدان معنی است که می توان آن ها را برای حداکثر کارایی ساده کرد. اعضای نیروی کار را آزاد کرد تا روی کارهای دیگر تمرکز کنند و بهره وری را افزایش دهند.

برین جونز از آزمایشگاه های Efinity، گزارش داد: ایزو ۹۰۰۱ به ما تصویر واضحی از همه کارهایی که انجام می دهیم و کارهایی که باید انجام دهیم ارائه می دهد. “ما تمام اطلاعات را در اختیار داریم، بنابراین می توانیم همه کارهایی را که باعث کارآیی بیشتر کسب و کار می شود، انجام دهیم.”

رضایت بهتر مشتری

فرآیندهای قوی که باعث شناسایی، تجزیه و تحلیل و عدم انطباق می شوند، احتمال مواجه مشتری با یک محصول بد را کاهش می دهد.

تولید کنندگان می توانند با یافتن زودهنگام عدم انطباق، از تشدید موضوع جلوگیری کنند. همچنین تعداد محصولات آسیب دیده و تعداد مشتریانی که در معرض محصولات معیوب هستند را کاهش دهند.تولید کننده می تواند با استفاده از یک ابزار حل مسئله، مانند روش۸D ، یک راه حل دائمی برای مشکل پیدا کند و اطمینان حاصل کند که رضایت مشتری حفظ می شود.

روش حل مساله ۸D، یک روش حل مساله برای یافتن علت اصلی مساله و ایجاد یک اقدام اصلاحی کوتاه مدت و سپس به اجرا درآوردن یک راه حل طولانی مدت به منظور پیشگیری از وقوع مجدد همان مساله ایجاد شده است.

فرآیندهای قوی حاکم بر کیفیت همچنین به این معنی است که محصولات تولید کننده ممکن است برای مصرف کننده نهایی مقرون به صرفه باشد. کیفیت ثابت به این معنی است که مشتریان ممکن است هزینه های نگهداری جانبی کمتری داشته باشند و بتوانند برای مدت طولانی تری از محصول استفاده کنند که این کار رضایت مشتری را افزایش می دهد. همچنین ممکن است قیمت خرید پایین باشد. زیرا تولیدکننده مجبور نیست هزینه های اشتباهات بزرگ را متحمل شود.

ایزو ۹۰۰۱ از تولیدکنندگان خواسته است که بازخورد مشتری را نیز زیر نظر بگیرند که این امر به حفظ کیفیت و رضایت مشتری نیز کمک می کند.

تجارت جدید

داشتن نشان کیفیت می تواند با اثبات اینکه تولیدکنندگان فرآیندهای مناسبی را برای ارائه کیفیت سازگار دارند، باعث افزایش اعتبار تولید کننده شود. این امر می تواند توجه مشتریان جدید را به خود جلب کند.

اخذ ایزو ۹۰۰۱ همچنین می تواند به تولیدکنندگان کمک کند تا در برخی از مناقصه ها یا رقابت ها برای مشاغل جدید، از قبل شرایط لازم را کسب کرده و برای رشد سریع تر وارد بازارها شوند.

از جهت بین المللی، اخذ ایزو ۹۰۰۱ همچنین بدان معنی است که تولیدکنندگان می توانند کالاهایی تولید کنند که نیازهای مشتریان را در سراسر جهان برآورده می کند و راه های دیگری را برای تجارت باز می کند.

درباره ایزو ۹۰۰۱ بیشتر بدانید

اگر می خواهید فرایندهای تولید خود را به مرحله بعدی برسانید و یک سیستم قدرتمند پیاده سازی کنید، که رشد تجارت شما را پشتیبانی کند، رضایت مشتری را حفظ کند و کارایی را بهبود بخشد، اخذ ایزو ۹۰۰۱ برای شما مناسب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ تماس حاصل فرمایید.

همچنین برای دریافت مشاوره رایگان در رابطه با گواهینامه ایزو می توانید فرم اخذ ایزو را تکمیل نمایید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!