ایمنی کارگاه و قوانین مربوط به آن

ایمنی کارگاه

ایمنی کارگاه چیست؟

ایمنی کارگاه یک مسئولیت همگانی است. در هر محیط کاری باید توجه کنید که آیا محل کارتان تا حد امکان عاری از خطر است؟ ابزار و تجهیزات به درستی محافظت می‌شوند؟  کارگران از ابزار و تجهیزات به شیوه‌ای مطمئن استفاده می‌کنند؟ و …

بهداشت و ایمنی کارگاه (HSE)

بهداشت و ایمنی کارگاه یا HSE دانشی است که از سال ۱۳۶۲ در ایران موردتوجه قرار گرفته است. گواهینامه HSE یا مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی، یک ابزار مدیریتی برای بهبود عملکرد بهداشت‌ و محیط‌زیست در همه برنامه‌های توسعه و پروژه‌های صنعتی یا تشکیلات سازمانی است.

این سیستم با حذف شرایط ناایمن، ارتقا سطح سلامت افراد و صیانت از محیط‌زیست به‌عنوان سرمایه بشریت، موجب پیشرفت و کارآمدی مجموعه شما می‌گردد.

گواهینامه HSE ترکیبی از مفاهیم گواهینامه‌های ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ است؛ در نتیجه هم بر ایمنی کارگران و هم بر مسائل زیست‌محیطی تأثیر می‌گذارد.

لوازم صنعتی ایمنی


نکات ایمنی در کارگاه صنعتی

قوانین مربوط به ایمنی کارگاه، متناسب با نوع فعالیت و ابزارهای مورد استفاده متفاوت است؛ اما برخی قوانین عمومی در همه بخش‌ها یکسان است. در ادامه با این سری از قوانین آَشنا می‌شویم:

۱- لباس کار مناسب

استفاده از لباس مناسب در کارگاه میزان آسیب ناشی از دستگاه‌ها را کاهش می‌دهد. از پوشیدن لباس‌های گشاد، بلند و نامناسب خودداری کنید.

وقتی برای کار روی یک ماشین خم می شوید، هیچ قسمتی از لباس یا موی سر نباید آویزان باشد. آستین های بلند را تا بزنید، اگر موی بلندی دارید از کلاه استفاده کتید. استفاده از دستکش نیز هنگام کار با برخی دستگاه‌ها توصیه می‌شود.

۲- حفاظت از بینایی

استفاده از تجهیزات ایمنی جزء مهم‌ترین قوانین کارگاه‌هاست. عینک‌های ایمنی بسیار ارزان هستند و می‌توانند در دراز مدت باعث صرفه‌جویی در هزینه و کاهش آسیب شوند. خطر آسیب به چشم در محیط کار بسیار زیاد است و بهتر است حتی زمانی که با دستگاه کار نمی‌کنید نیز از عینک مخصوص استفاده کنید.

۳- تمیز نگه‌داشتن کارگاه

سیم‌های برق شل و درهم عامل بسیاری از آسیب‌های غیرضروری کارگاهی است. باید از سیستم سیم‌کشی منظم و ایمن استفاده کنید تا خسارات جانبی را کاهش دهید. کف کارگاه هم از نقاط حادثه‌آفرین است و همواره در معرض آلودگی است. وجود یک سیستم جاروبرقی به دو دلیل بسیار مفید است، اول تمیز و مرتب نگه داشتن محل کار و دوم کمک به حفظ ایمنی. داشتن یک گردگیر هوا نیز از سیستم تنفسی محافظت می‌کند و برای جلوگیری از خطر آتش‌سوزی و دفع آلودگی‌های هوا ضروری است.

۴- عدم استفاده از داروهای خواب‌آور یا مشروبات الکلی

محدودیت‌های کاری خود را بشناسید و کاری انجام ندهید که بینایی یا هماهنگی شما را مختل کند. استفاده از مواد و داروهایی که توانایی شما را در کارکرد صحیح ماشین‌آلات کاهش می‌دهد باعث می‌شود تا خود و دیگران را در معرض خطر قرار دهید.

۵- مطالعه کتابچه راهنما ایمنی کارگاه و دستگاه

این قطعا بخش بزرگی از ایمنی کارگاه است. برای هر دستگاه باید یک کتابچه راهنما وجود داشته باشد یا اطلاعاتی را اینترنت پیدا کنید. هزاران ویدیو در یوتیوب از ماشین‌های در حال کار و بررسی‌های مختلف وجود دارد. نحوه کار با هر دستگاه را بدانید و مطمئن شوید که کارمندان شما نیز آن‌ها را می شناسند.

۶- جلوگیری از حواس‌پرتی‌های غیرضروری

با رواج تلفن‌های همراه و سایر عوامل حواس پرتی، باید از تاثیر این موضوع بر ایمنی آگاه باشید. هر ماشینی هنگام کار بر روی آن به حداکثر توجه شما نیاز دارد. تلفن شما ممکن است زنگ بخورد یا پیامک دریافت کنید، اما مطمئن شوید که ابتدا کاری که مشغول به انجان آن هستید را با دقت تمام کنید. در حالت ایده‌آل توصیه می‌شود که ورود تلفن همراه به کارگاه‌ها را ممنوع کنند.

۷- استفاده از ابزارهای ایمنی

از ابزارهایی استفاده کنید که به شما کمک می‌کنند راحت و ایمن کار کنید؛ مانند ابزاری که قطعه کار را ثابت نگه داشته و دستان شما را از تیغه برش دور نگه می دارد. بدون سپر ایمنی و پوشش‌هایی که از ابتدا همراه دستگاه هستند از آن استفاده نکنید.

۸- کابل برق

در بخش تمیز نگه‌داشتن کارگاه به این موضوع اشاره شد اما ارزش دارد دوباره درباره بر آن تاکید کنیم. در هر بخشی به احتمال زیاد مجبور خواهید بود از سیم کشی برق استفاده کنید، اما نباید آن‌ها را در سراسر زمین بهم وصل کنید.پخش بودن سیم‌کشی در سطح زمین ممکن است موجب جرقه و آتش‌سوزی شود. گیرکردن پای افراد به سیم نیز علاوه بر آسیب به خود اشخاص، وسایل برقی را نیز تخریب می‌کند.


برخی از ملاحضات امنیتی

قبل از شروع به کار لازم است تا دفترچه راهنمای اپراتور را بخوانید و تمام اقدامات احتیاطی را برای ایمنی کارگاه رعایت کنید. این الزامات شامل موارد زیر است:

 • از خود در برابر برق‌گرفتگی محافظت کنید.
 • تمام حفاظ‌ها و سپرها را در جای خود نگه دارید.
 • تمام توجه خود را به کار معطوف کنید.
 • اجازه دهید هر ابزار با سرعت خاص خود کار کند.
 • همیشه لباس محافظ شخصی مناسب بپوشید.
 • ابزار را تمیز و تیز نگه دارید.
 • اگر ابزار برقی از کار افتاد یا گیر کرد، بلافاصله کلید را خاموش کنید.
 • در صورت امکان، از گیره برای نگه‌داشتن قطعه کار خود استفاده کنید.
 • نور کافی فراهم کنید تا بتوانید کارهایی که انجام می‌دهید را ببینید.
 • برای جلوگیری از آسیب‌رساندن به ابزار و اشخاص، ابزارهای برقی را ایمن نگهداری کنید.
 • تجهیزات فرسوده یا معیوب را فوراً تعویض یا تعمیر کنید.

ایمنی کارگاه

تجهیزات و ابزار کارگاه

از هیچ دستگاهی نمی‌توان استفاده کرد مگر اینکه تکنسین مسئول اطمینان داشته باشد که فرد قادر به انجام این کار است. برخی از قوانین کار با دستگاه شامل موارد زیر است:

 • هر فردی که در کارگاه مکانیکی و الکترونیکی کار می‌کند باید ارزیابی ریسک مناسب را خوانده و امضا کرده باشد.
 • سوابق خدمات کلیه ماشین‌آلات و تجهیزات باید نگهداری شود.
 • ایراداتی که نمی‌توانند فوراً تعمیر شوند باید به مسئول گزارش شود و یادداشتی واضح به دستگاه نصب شود.
 • تمام تجهیزات الکتریکی قابل‌حمل باید به طور منظم از نظر ایمنی الکتریکی بازرسی و آزمایش شوند.
 • مواد، ابزار یا تجهیزات، پس از استفاده باید تمیز شوند.
 • ابزار و تجهیزات نباید بدون اجازه تکنسین مسئول از کارگاه خارج شوند.

کار با ابزار دستی

آسیب ناشی از ابزارهای دستی موجب عدم ایمنی کارگاه می‌شود. علل اصلی آسیب با ابزار دستی عبارتند از:

 • استفاده از ابزار اشتباه یا به روش اشتباه
 • استفاده از ابزار در شرایط نامناسب
 • نگهداری ابزار در مکان‌های ناامن

می‌توانید با پیروی از روش‌های ایمن زیر، هنگام استفاده از ابزار دستی، از آسیب‌دیدن جلوگیری کنید:

 • از ابزارهایی با اندازه و شکل مناسب برای کار استفاده کنید.
 • ابزارها را تمیز کنید و در صورت عدم استفاده در جای مخصوص نگهداری کنید.
 • هنگام برداشتن و نصب قطعات سنگین از تجهیزات ایمنی استفاده کنید.
 • جلسات ایمنی برگزار کنید تا به کارگران در مورد مراقبت و استفاده ایمن از ابزارها آموزش دهید.
 • کیت کمک‌های اولیه و نام، آدرس و شماره تلفن پزشک را برای مواقع اضطراری در دسترس داشته باشید.
 • ابزارها را در جایی قرار ندهید که ممکن است بیفتند و به کسی ضربه بزنند.
 • ابزار نوک تیز را در جیب خود حمل نکرده یا پرتاب نکنید.

نتیجه‌گیری

همیشه از تجهیزات، متناسب با توان و کاری که برای آن طراحی شده است استفاده کنید و توجه به نکات ایمنی را جدی بگیرید.به یاد داشته باشید قوانینی که در اینجا بررسی کردیم جامع نیستند؛ اما رعایت آن‌ها شما را در مسیر حفظ ایمنی کارگاه قرار می‌دهد.

اخذ گواهینامه ایزو معتبر

برای اخذ انواع گواهینامه ایزو می‌توانید از طریق صفحه دریافت ایزو درخواست خود را به صورت سریع ثبت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از طریق شماره‌های ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ با ما در تماس باشید یا از طریق تکمیل فرم اخذ ایزو کارشناسان ما با شما تماس خواهند گرفت.


این مقاله به صورت اختصاصی توسط تیم فنی ایزوسیستم آماده شده است، هرگونه بهره برداری بدون ذکر نام و آدرس منبع شرعا و قانونا ممنوع می باشد.

نیاز به مشاوره دارید؟ با ما تماس بگیرید...

تماس با ایزوسیستم ۳۳۴۴۴۸۱۳-۰۲۳ و ۳۳۴۴۴۸۱۴-۰۲۳

ایزوسیستم برترین مرکز صدور مدارک بین المللی ایزو و دارنده مجوز سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد.

هشدار: مراقب نیش مراکز بدون مجوز رسمی در حوزه ی خدمات مشاوره و صدور گواهینامه های ایزو باشید!